Tati, a hrajou superhrdinové taky fotbal?

Že Cristianu Ronaldovi poslední dobou už nejde fotbal tak úžasně? Nedivte se, má totiž trochu jiné povinnosti. Od té doby, co se stal členem tajné organizace Strike Force 7, už není jeho život jenom o kopání do pumlíče (jak by řekl jeden populární televizní komentátor), ale také o nahánění a likvidaci superpadouchů. CR7 se totiž nově chystá zařadit po bok superhrdinských idolů.

Panuje obecně vžité pravidlo, že geekové by se ke sportu snížili jen v krajním případě. Pak je tu statistika, která říká, že počet geeků skokově narůstá a jejich průměrný věk se snižuje. A tím pádem máme problém. Naštěstí je tu komiks Strike Force 7, který má ukázat, že správný superhrdina má mít nejen pevný charakter a tělo jako socha z antického Říma, ale že by měl umět zaválet i na fotbalovém pažitu. V hlavní roli není totiž nikdo menší než světoznámá CéErSedmička – jeden z nejlepších fotbalistů planety Cristiano Ronaldo!

Trocha fotbálku nikoho nezabije

Celá kniha je členěna do čtyř kapitol. V té první se dozvíme, kterak se Cristiano stal členem tajné organizace lovící superzločince, seznámíme se s dalšími členy týmu… zkrátka takový ten klasický otvírák nastiňující pozadí a plný představování a vysvětlování.

Také si uvědomíte, že tohle dílko je (očekávaně) hodně stylizované do fotbalového hávu. Organizace záporáků se nazývá Červená karta, jeden z Ronaldových kolegů zase Brankář. Není to úplně násilné a fotbalové za každou cenu; sportovní odkazy jsou jemné a spíš baví. Kromě toho má ústřední hrdina i věrného pomocníka – umělou inteligenci ve tvaru míče jménem Obix, která dokáže krást padouchům po krátkém kontaktu s nimi superschopnosti. A ano, do Obixe se kopat smí!

Už první kapitola vás utvrdí v tom, že komiks je zaměřen spíše na mladší čtenáře, protože víceméně v ničem nejde příliš do hloubky a sází více na kratší příběhy s důrazem na akci a dokonalý úsměv hlavního hrdiny než budování složitých zápletek a vysvětlování. Problém to není; základní věci pochopíte a rysy superhrdinského komiksu jsou také naplněny, takže se spokojte s varováním, že pokud máte rádi myšlenkově náročnější komiksy, pak Striker Force 7 pro vás nebude tím pravým.

Jasně, akčně a především: zábavně

O rozdělení na kapitoly jsem hovořil záměrně z důvodu grafické úpravy. První kapitolu (plus bonusový krátký příběh na závěr) zpracoval Jeevan J. Kang, druhou Ty Templeton a třetí se čtvrtou Christopher Jones.

Zatímco Kang a Jones mají kresbu víceméně navzájem podobnou a ladící s mainstreamovým komiksovým proudem, Templeton užívá silnější kontury a trochu odlišné barevné schéma, což ve výsledku působí, že postavy vypadají dětinštěji, mlaději než u zbylých dvou kreslířů. Zatímco mladším čtenářům může více sedět právě ona „dětštější“ stylizace, teenageři odkojení blockbustery nebo současnou komiksovou produkcí budou hlasovat proti.

S panely jako takovými problém mít nebudete: vše je pěkně přehledné, akce má spád a písmo i řazení bublin nebude činit problém ani mladším čtenářům. V tomto ohledu si není na co stěžovat.

Je zřejmé, že když už hodláte využít CR7 jako hlavní tahák na čtenáře, pak je rozhodně nemůžete odbýt jen tak nějakou nedodělanou kravinou. Scénáře příběhů nejsou špatné, v jedné z kapitol je dokonce pokus o pátrání po minulosti jedné z postav, ale o nekomplikovanosti již řeč byla. Záporáci jsou také vcelku rozmanití a z větší části nekopírují vzhledem ani schopnostmi nejznámější padouchy z jiných komiksových stájí. Ačkoliv není snadné najít si v nabitém komiksovém světě nějakou niku, která doposud unikala zájmu čtenářů, Striker Force 7 se to vcelku daří.

Hrajte jako tým

Sympatické je, že tvůrci se nebáli ukázat i některá Ronaldova negativa – vždyť tenhle chlapík své poslání nebere příliš vážně a hned první den „ve funkci“ celou tajnou organizaci vyzradí celému národu před televizními kamerami.

Scénáristé se nebáli umravnit egoistické chování a soutěživost fotbalové hvězdy a zdůraznit, že práce pro tým je mnohem více. Nebáli se ukázat potřebu zdvořilosti a pokory stejně jako potřebu tréninku pokud chcete cokoliv dokázat. Plusové body a dobrá zpráva pro rodiče, kteří tento komiks svým ratolestem pořídí. Netvrdíme, že čtení Striker Force 7 změní žebříček hodnot mladého čtenáře nebo ho dokonce přiměje ke sportování, ale poselství, se kterým se dá rozumně pracovat, vysílá.

Striker Force 7 je příjemným superhrdinským počtením. Jako bonus a hlavní marketingový tahák slouží Cristiano Ronaldo, zbytek se víceméně drží osvědčené šablony zapadající do aktuálního trendu módní superhrdinské vlny. Kresba i scénáře v ničem nezaostávají za konkurencí a zejména mladší čtenáři mohou v obrázkových příbězích najít spoustu inspirace. Suma sumárum: první sešit je solidním základem, jde jen o to, zda scénáristé v těch dalších zkusí jít více do hloubky.

Striker Force 7

Scénář: Steven Merrill Gahann

Kresba: Jeevan J. Kang, Ty Templeton & Christopher Jones

Překlad: Cyril Navrátil

Vydala: Mladá Fronta, 2019

Počet stran: 142

Vazba: brožovaná

Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď