Temné počátky Netopýřích mužů

Komiksové „events“, čili epické příběhy, jež jsou kromě hlavní série většinou tvořeny tituly napříč celou produkcí daného vydavatelství, nejsou v našich časech už praničím nevídaným. Tvůrci z Marvel Comics jich publikují hned několik do roka a DC zůstává pozadu téměř neznatelně. Takovéto přesycení však může znamenat, že ony „události“ přestanou čtenáři připadat výjimečné a nejsou tak schopny vyvolat všeobecné nadšení jaké svého času vyvolaly kupříkladu příběhy Crisis on Infinite Earths anebo mnohem pozdější Blackest Night. I přesto se však jednou za čas vyskytne veliké vypravování, které z výše zmíněné řady mnoha vystoupí a opět fanoušky nadchne něčím novým a osvěžujícím.

Poslední takovou událostí je Dark Nights: Metal (Temné Noci: Metal) od moderních legend Scotta Snydera a Grega Capulla – na Batmana soustředěná série, jež obsáhla a zasáhla celé multiverzum DC Comics a odhalila zcela nové a fascinující světy, do nichž budou moci být ještě po mnoho dalších let zasazovány nové a nové příběhy. V češtině se nám nyní dostává do rukou již druhý sebraný svazek oné maxi-série (s podtitulem Temní rytíři), který obsahuje sešity doplňující hlavní příběhovou linii vyprávěním o počátcích zbrusu nových antagonistů.

Hlavní série Dark Nights: Metal, jejíž sebraný svazek se skládá ze šesti sešitů, vypráví o Batmanově pátrání po nadpřirozených kovech, s nimiž se setkával po celou dobu Snyderova a Capullova „runu“, a které by měly podle všeho vést k rozluštění hádanky nově objeveného záhadného multiverza. Ona síť vesmírů je ve skutečnosti takzvané „Temné multiverzum“, čili konglomerát alternativních realit, jejichž existence je podmíněna rozhodnutími postav „běžného DC vesmíru“ (zejména těmi Batmanovými), a to s těmi nejhoršími výsledky. Nově objevené alternativní reality jsou totiž ty negativní, v nichž se v určitém okamžiku Wayneova života stalo něco ukrutného, a on sám poté následoval úplně jinou cestu než tu, kterou znají fanoušci již více než osmdesát let. Samotné Země Temného multiverza jsou nakonec předurčeny k záhubě, a jejich zničení je ve stu procentech nevyhnutelné. Nejhorší na tom však je, že temný netopýří bůh Barbatos vyslal jednoho z alternativních Batmanů na misi za zničením Waynea ze Země 0 (čili „mainstreamová“ DC realita – ta, kterou zná většina fanoušků z měsíčně publikovaných sérií). Posel je poté jakási kombinace Bruce Waynea a Jokera, která vznikla při finálním boji mezi oběma muži, při němž antagonista umřel. Na Batmana měl celou dobu přichystaný ďábelský plán – jeho krev obsahovala látku, jež se uvolní jen a pouze po jeho smrti, a nakazí toho, kdo se bude nacházet v Jokerově bezprostřední blízkosti, a v konečném důsledku z něj udělá nového Jokera. Velitel Temných Batmanů se tedy nazývá „Batman, který se směje“, a je tím nejnebezpečnějším z nich, neboť se v něm snoubí genialita a mistrovské bojové schopnosti Křižáka v kápi, a absolutní zlo, zosobněné Jokerem. Batman, který se směje, poté cestuje z jedné Negativní reality do druhé, a verbuje alternativní netopýří hrdiny, kteří jsou tím či oním způsobem kombinacemi Bruce a některého z Ligy spravedlnosti. Jejich finálním cílem je nakonec ovládnutí pozitivního vesmíru (hlavně Země 0) a útěk ze svých vlastních realit, jejichž jediným osudem je zánik.

Temné noci 2 – Metal: Temní rytíři je sbírka krátkých příběhů pojednávajících o vzniku a původu každého jednotlivého „negativního“ Batmana. Jako u většiny „tie-ins“, tedy doplňkových navazujících čísel, dalo dohromady síly a talent mnoho spisovatelů a kreslířů, aby mohli postavám vštípit cosi ze sebe a ukázat svůj vlastní pohled na věc. Kromě Scotta Snydera a Grega Capulla si tak můžeme užít scénáře a kresby od Jamese Tyniona IV, Dana Abnetta, Sama Humphriese, Petera J. Tomasiho, Ethana Van Scivera, Jasona Faboka, Tonyho S. Daniela, a dalších. A na své si přijde fanoušek skutečně každého současného člena Ligy spravedlnosti – od Green Lanterna až po Wonder Woman. Nu, a koneckonců, kdo by si nechtěl přečíst komiks o tom, jak se mladému Bruci Wayneovi bezprostředně po smrti rodičů dostane na prst prsten sboru Green Lanternů, s nímž se rozhodne nakládat smrtícím způsobem? A koho by nezajímalo, co by se stalo, kdyby si Batman nasadil helmu boha války? A co takhle Batman s Doomsdayovým DNA?

Metal: Temní rytíři jsou hororovou sbírkou povídek, ve které nechybí akce a napětí, to vše s nemalou příměsí dramatických panelů vyvolávajících ve čtenáři soucit se všemi možnými Křižáky v kápi vyrovnávajícími se se svými osudy prostředky, jež by Batman ze Země 0 nikdy neužil. Zkrátka, máte-li přečtený první díl, a chcete se dovědět něco více o tomto fascinujícím epickém příběhu, Temní rytíři jsou povinným přírůstkem do vaší knihovny.

Název: Temné noci 02 – Metal: Temní rytíři

Autor: Scott Snyder, Greg Capullo, James Tynion IV, Jason Fabok, Peter J. Tomasi, atd.

Překlad: Kateřina Tichá

Vydala: Crew, 2019

Vazba: vázaná

Počet stran: 248

Cena: 769 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Nu, nadbytek “eventů” má stejnou příčinu jako nadbytek exklusivních sběratelských obálek: prostá snaha vyrovnat propady prodejů a udržet čtenáře. Ale DC se aspoň ještě snaží… to Marvel vydává prakticky už jen pro veřejné knihovny a pro americkou obdobu Klubu mladých čtenářů.

    Čtenářská poznámka: paralelní vesmíry jsou zajímavé pouze potud, známe-li dobře vesmír originální. Opravdu má průměrný český fanda tak dobře načteného Batmana, aby se tu uživilo tohleto? Kolik nás je takových, kteří chápeme, o čem to vlastně je – a kolik z nás takových to ještě nemá doma v originále?

    Technická poznámka: kápě (angl. “hood”) je pokrývka hlavy, kterou nosí kati a kukluxmani. To, co nosí Batman, se nazývá plášť (ang. “cape”, odtud spojení “caped crusader”). Chceme-li mluvit o Batmanově pokrývce hlavy, ze všeho nejspíš by se to dalo nazvat kuklou (angl. “cowl”, viz např. animovanou epizodu “The Cape and Cowl Conspiracy”). 😉

Zveřejnit odpověď