Terapie masem podruhé: Když chceš být vesel, je tady Smuten

Máte rádi nekorektní humor? A tím myslíme vážně nekorektní, protože Albrecht Smuten je „profesionální“ cynik s humorem černým jako kýbl dehtu v tunelu. Ale evidentně má své fandy, protože Terapie masem se vrací podruhé, a Smutenovy komiksové stripy se opět nebojí udělat si legraci ze všeho, co ho (nebo vás) jen napadne. A i napodruhé je to pořádné maso, a vlastně i terapie, protože smích léčí.

Albrecht Smuten – to jméno je spjaté s humorem. Tedy, s velmi specifickým druhem humoru – černým, ironickým, mnohdy i lehce trapným a pubertálním… Ale v jednoduchosti je síla, a Smutenovy stripy tnou do živého. Lidem znechuceným dnešní moderní dobou a unaveným všemi těmi trendy se tenhle druh humoru zaručeně bude líbit – nemusíte moc přemýšlet a stejně je v něm i lehká stopa filozofie. Své k tomu může říct například dvojka komiksových kočičích filozofů Pac & Pussy nebo právě Terapie masem.

Terapie masem jsou „jednoduché“ noirově laděné komiksové stripy, které jsou mnohdy brutální a (víme, opakujeme se) absolutně nekorektní. Většina z nich navíc ukazuje, jaký je Smuten slovní ekvilibrista – pointy jsou založeny na nějaké slovní hříčce, která se při konzumaci může zdát jednoduchá a snadno odhadnutelná, ale vymyslet je musí dát slušnou fušku. Lehkost, hravost a vypointovanost – to je Terapie masem II ve zkratce.

I u druhé Terapie masem platí, že Albrecht Smuten si vše sám napsal a sám nakreslil. Noirový feeling dává knize použití výhradně černé a bílé barvy, ale také mnohých detektivních námětů. K noiru neodmyslitelně patří i pár ran (od toho je tu nabušenec Ládínek držící se své role bez ohledu na situaci) a detektiv, v tomhle přídě jménem Fisting, který má v knize dokonce celý uzavřený případ přes několik stran. Ale náměty jsou samozřejmě mnohem pestřejší, což je fajn, protože dopředu neodhadnete, kam zrovna autor sáhne a co na vás čeká. Necháme vám tu jeden ze stripů, ale zbylé pointy rozhodně prozrazovat nebudeme; vždyť o ně jde především!

Kresba je účelná – detailní a zdánlivě jednoduchá. Ale když se zakoukáte do některých stripů, uvidíte, jak jsou vymazlené. Černá a bílá tvoří vizuálně zajímavý kontrast a občas muselo dát spoustu práce vymyslet rozložení obrázku, aby byl přehledný a měl potřebnou vypovídací hodnotu.

O druhém díle Terapie masem se nedá napsat mnoho – buď vám kresba a tenhle humor sedne a budete se skvěle bavit, nebo se brutálně rozčílíte a budete pohoršeni. Pro více vzorků z knihy koukněte na

https://www.facebook.com/terapiemasem/

a rozhodněte se sami. My patříme k těm, co se u téhle útlé knížky královsky bavili!

 

Scénář a kresba: Albrecht Smuten

Vydala: Epocha, 2022

Počet stran: 88

Vazba: brožovaná

Cena: 169 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď