Záleskautky – Rychlé šipky po americku

April, Jo, Mal, Molly a Ripley. To není nějaké méně známé americké rozpočítadlo, nýbrž pětice záleskautek – a hlavně kámošek jak hrom až za hrob.

Ctnostná dokonalost Mirka Dušína těmhle holkám naštěstí schází, zato jsou všechny správně praštěné, bezprostřední a díky tomu i mnohem zábavnější. Na letním táboře bez sebe tahle parta, která obývá chatku Roanoke, nedá ani ránu. A věřte, že těch ran během svých eskapád dost nejen rozdají, ale i schytají.

Své vedoucí Jane dávají pořádně zabrat, protože uhlídat tenhle pytel blech je téměř nadlidský úkol. A to i přesto, že se děvčata někdy i snaží Jane nepřidělávat vrásky. Zdá se však, že se jim neobyčejné zážitky samy pletou do cesty a vlastně se všem těm podivnostem dost dobře nejde vyhnout. Pětici kamarádek tak většinou nezbývá nic jiného než se jim nevyhýbat, naplno se ponořit do dobrodružství (někdy i doslova) a bádat na vlastní pěst po původu záhad kolem, ať už jsou to tříoké lišky, vodní příšery nebo yettiové.

Záleskautky jsou knihou, kterou napsaly a nakreslily holky – pro holky (tedy, kluci se u čtení určitě taky pobaví, ale přeci jen bližší bude mladým slečnám), snad i ve snaze přiblížit jim radosti skautingu a lásku k přírodě, ve které vždy čeká nějaké to překvapení, hrdost na ženské pokolení či krásu přátelství. A není nad to pokusit se rozbourat nějaké ty genderové stereotypy. A samozřejmě hlavně pobavit.

Hlavní hrdinky jsou každá úplně jiná a tvoří na první pohled dost nesourodou partu. Ale i když jedna preferuje růžovou a další má po straně vyholené vlasy, jedna za druhou by dýchala… a přesně o tom je pravé kamarádství. Právě kontrast děvčat je přitom (vedle ztřeštěnosti jejich dobrodružství) jedním z nejzábavnějších prvků komiksu – autorky je důkladně odlišily co do schopností, způsobu vyjadřování, povahy a zálib a samozřejmě i výtvarným zpracováním. Dohromady jsou skvělý tým – takový, ve kterém byste sami chtěli být.

Vizuál komiksu přitom přesně odpovídá příběhu – je hravý, moderní, barevný a stejně veselý, jako samy záleskautky.

 

Stevensonová, Ellisová, Wattersová, Allenová: Záleskautky
Vydala: Paseka, 2017
Počet stran: 128
Cena: 299 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď