Ritmatik: Sanderson, kterého máme rádi

Sanderson patří mezi ty spisovatele, kteří dokáží ve svých příbězích přijít se zajímavým světem a promyšleným systémem magie s jasně definovanými pravidly. A Ritmatik není v tomto ohledu žádnou výjimkou.

V Sandersonově tvorbě se pravidelně vyskytují zajímavé světy s propracovaným konceptem magie a jasně definovanými pravidly. Ritmatik není v tomto ohledu výjimkou. Autor vytvořil svět, v němž hraje hlavní roli obyčejná křída, jíž mohou vybraní jedinci – ritmatici – vdechnout život. Přesněji řečeno, jsou schopni oživit své dvourozměrné obrázky a udělat z nich bojeschopné bytosti, tzv. kříďaky či kolem sebe vytvořit obranný kruh, který ritmatika chrání před útokem nepřátelských kríďáků.

To by bylo krátké slovo na úvod, ale před samotným rozborem díla by nebylo na škodu nastínit, o čem Ritmatik vlastně je.

Šestnáctiletý mladík Joel nemá v hlavě nic jiného než ritmatiku, ritmatické obrany a souboje, a abychom nezapomněli na to hlavní, ritmatiku. Celý svůj život sní o tom, že se stane ritmatikem. A přestože se mu nepodařilo projít incepcí – ceremoniálem, při němž se vybraní jedinci získávají schopnost přivést k životu své křídové kresby – jeho fascinace tímto oborem ani v nejmenším neochabne. Nejblíže se ke svému snu přiblíží tehdy, když je na prázdniny přidělen profesoru Fitchovi jako asistent. To, co na začátku vypadalo jako nudná práce se rychle změní v pomoc policii při vyšetřování únosů studentů Armediovy akademie.

Brandon Sanderson mnohokrát dokázal, že je schopným vypravěčem, který umí přehledně a srozumitelně vysvětlit principy svého světa. Čtenáře většinou seznamuje s pravidly a fungováním světa postupně, avšak u Ritmatika zvolil trochu jiný přístup. Opět jsou informace dávkovány postupně, rozdíl však spočívá v tom, že ritmatiku představuje prostřednictvím ilustrací s komentáři ohledně toho, kde je obrana nejsilnější a v jakém místě ji lze nejsnadněji prorazit.

Zvolený přístup má obrovskou výhodu v tom, že se autor nemusel trápit se sáhodlouhými popisy obranných kruhů, které jsou nedílnou součástí ritmatiky. Text díky tomu není zbytečně zatěžován a pro čtenáře je určitě příjemnější získat potřebné informace z obrázků než se trápit geometrickými návody, jak nakreslit tu či onu obranu. Je pravděpodobné, že by takové popisy mohly některé ze čtenářů odradit, obzvlášť pokud nedisponují geometrickou představivostí.

Menší nevýhodu je, že se v některých chvílích mohou objevit otázky, které jsou osvětleny o nějaký kousek dál. Příkladem může být problematika navázání a ovládání křídáků. Nejedná se o nic vážného, co by člověku znemožňovalo či znepříjemňovalo další četbu. Je to jen drobné úskalí spojené se zvoleným popisem fungování světa, které se při prvním čtení párkrát objeví.

 

Nic není dokonalé

Žánrově lze Ritmatika označit jako detektivní fantasy pro mládež s prvky steampunku. Přestože se jedná o Young Adult není určen čistě jen této skupině čtenářů a dokáže zaujmout i starší čtenáře. Přispívá tomu originální princip magie založený na zhmotnění křídových kreseb, zajímavý svět a postavy. Joel a jeho náladová kamarádka a ritmatička Melody tvoří sympatickou dvojici a vzájemně se doplňují.

Byla by nuda, kdyby všechno bylo bezchybné a dokonalé. V každém díle se dá nalézt nějaká drobnost, která se dá autorovi vytknout. V případě Rimatika se jedná o dvě takové nedokonalosti, jež má na svědomí žánrové zařazení. Jedním z nich je, že se vyřešení případu ztrácejících se ritmatiků nese na vlně happy endu. To souvisí s tím, že se jedná o literaturu pro mládež. Nad něčím takovým lze ovšem přivřít oči, jelikož se příběh nese v duchu literatury pro mládež. Druhým jsou klišé spojená s detektivním žánrem, ať už tím knižním, filmovým či seriálovým. Nechybí zde falešné obvinění nevinného nebo „překvapivý“ zvrat na úplném konci knihy, kdy nejsou všechny věci takové, jaké se zdály.

Ritmatik není dokonalý a pár much se najde, ale přesto se jedná o příjemný odpočinkový příběh se sympatickými postavami a propracovaným systémem magie, který uspokojí jak mladistvé, tak odrostlejší čtenáře, jelikož si v něm každá skupina najde to své.

 

Brandon Sanderson: Ritmatik
Vydal: Talpress, 2017
Překlad: Milena Poláčková
Obálka: Patrik Krásný
Ilustrace a mapy: Ben McSweeney
Počet stran: 376
Cena: 369 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď