Zatracený Batman

Joker je mrtev. Batman je logicky hlavní podezřelý; problém je v tom, že si sám nic z události, která k šaškově smrti vedla, nepamatuje. Joker je mrtev, ať žije Joker?

Superhrdinský komiks, to v současnosti povětšinou znamená sérii, univerzum. Nutnost načítat X titulů, abyste si mohli jednotlivé narativní linky užít dosyta. I proto jsou uzavřené grafické romány vítaným osvěžením, stejně jako jejich šance vybočit z hlavního vesmíru, která je nezřídka provází.

Nejinak je na tom i titul Batman: Zatracení, šťavnatá jednohubka z pera Bryana Azzarella, který nás nedávno navštívil v rámci prvního ročníku Comic Con Prague, a z kreseb populárního Lee Bermeja, ilustrátora s výrazným stylem. Dvojice Bryan Azzarello a Lee Bermejo se přitom v Batmanovských vodách nepohybuje poprvé. I tuzemský čtenář už s nimi měl tu čest – v Jokerovi, dalším samostatném dílku z Gothamu, si vzali na paškál nesnadný život Jokerových nohsledů. Kniha měla tehdy takový úspěch, až to vypadalo, že následnice bude muset vzniknout co nejdříve. Nakonec jí to trvalo pěkných pár let – ale to čekání rozhodně stálo za to.

Nečekejte však příběh, který by Jokera jakkoliv připomínal (kromě nezaměnitelného Bermejova rukopisu a Azzarellově tendenci používat úderné, krátké věty s notnou dávkou městské „chandlerovské“ poetiky). Tatam je ta přímočará, ryze noirová jízda, Batman: Zatracení by se dal nejsnáze zaškatulkovat (pokud vůbec nějaké škatulky snese) jako psychologicko-psychedelický horor s filozofickými snahami. Snahami z toho důvodu, že zdaleka ne všechny Azzarellovy myšlenky mají takovou hloubku, s jakou se je snaží jejich autor prodat.

Batman je ztracený v bludišti vzpomínek, nočních můr a děsů, v bludišti, které podle všeho nemá šťastné konce, a jen Bůh ví, co je svět, co očistec, co realita a co sen, co hlubiny duše jednoho temného rytíře. Neprochází jím však sám, jeho osobním „Vergiliem“ přitom není nikdo jiný, než John Constantine, který má s podobnými stavy rozhodně nemálo zkušeností. Constantine přitom není z Vertiga/Justice League Dark jediným hrdinou, s níž Batman v rámci tohoto příběhu protne cesty – ve výsledku je jich víc, než běžných známých postav dobrého města Gothamu.

Tenhle komiks rozhodně není pro děti – i proto byl na americkém trhu první, který se pyšnil známkou „DC Black Label“. Především Bermejova kresba umí navodit husinu, temná atmosféra dělá z Gothamu přesně to město, kde byste nechtěli žít – ale pokud byste se v něm narodili, pravděpodobně byste ho neuměli opustit. Každý druhý z jeho panelů je v podstatě umělecké dílko, pastva pro oči. Což může být více než dostatečná náplast pro ty, kterým nebude sedět Azzarellova hloubavá tendence.

Batman: Zatracení
Scénář: Bryan Azzarello
Kresba: Lee Bermejo
Vydala: CREW, 2020
Počet stran: 176
Cena: 649 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď