Živí mrtví 21: Negan vs. Rick podruhé

Válka spěje ke svému vyvrcholení.

A je to za námi. Jeden z nejrozmáchlejších příběhových úseků v nekonečné zombie sérii Živí mrtví dospěl ke svému finále a nastal čas sumarizovat. Rozjezd ve dvacáté knize to byl panečku parádní, jedna epesnější akce střídala druhou, atmosféra se dala krájet pořádným porcovačem a obě strany měly co dělat, aby si udržely chladné myšlení. Nikdo neměl příliš navrch a výsledek by si ani ti nejidealističtější netipli. Rick, nebo Negan? Živí, nebo mrtví? Lepší či horší jak poslední kniha? No, pěkně postupně.

 

Jedno se musí nechat. I přestože Kirkman v téhle šarvátce rozjel opulentní akci, stejně si nechal dostatek prostoru a času na své neselhávající dialogy a psychologické posuny u důležitých charakterů. I proto potěší, že to, na co jste v téhle sérii zvyklí, tady stále je a v rozumných dávkách. A nejde jen o stokrát se opakující dilemata, kdeže… jednotliví hrdinové za ten čas ušli pořádný kus cesty, nechali za sebou mrtvé, blízké a hříchy, které je mohou kdykoliv dohnat. I tady vidíte na každém z nich, čím si prošel, kým se stal a čeho chce v budoucnu dosáhnout. Motivace zkrátka brnkají hlavní strunu a vy tomu nemůžete nefandit.

 

Neboť tahle válka je rozhodně tou největší událostí, jakou série zažila. A i když je pravdou, že samotné vyvrcholení působí dosti antiklimaticky, pořád funguje na jedničku. Poslední strany kašlou na velkolepost a místo toho rozehrají pěkně osobní drsný souboj, který může mít jen jednoho vítěze. Nebo více? Finální zvrat je dost možná tím nejdůležitějším rozhodnutím, které tvůrci učinili. Bylo by však pošetilé myslet si, že šlo o pouhý rozmar a nemají to do budoucna pořádné rozmyšlené. I proto nutně nevadí, že pocit jistého uspokojení vám byl odepřen… Samotné vysvětlení totiž dává smysl a opodstatnění, které bude ještě zajímavé sledovat.

 

Pravdou ale je, že první polovina války byla přeci jen o něco údernější a napínavější. Karty totiž ještě nebyly rozdány a mohlo se daleko víc šokovat a napínat. Ne že by se jednotlivé situace nešponovaly do nejvyšších obrátek, jen tomu chybí nějaká ta jiskřička předchozí knihy. Při čtení na vás zkrátka dopadne, že se už jen jednotlivé skupiny připravují na držkovanou a bude to pěknej randál. Zas a znovu ale musím pochválit výborné dialogy a atraktivnost akčních scén, které i po tolika knihách stále mají co nabídnout a neopakují se.

 

U téhle série je vždy důležitá kresba, jež fantasticky podporuje tíživou atmosféru cákající z každé jednotlivé stránky. Výrazné kontury, experimenty se stínováním a rozmáchlé expozice jsou lahodnou pastvou pro oči. Adlar je každou další knihou jistějším průvodcem a jeho vize má ohromující šmrnc. Zvládá jak velkolepé akční přestřelky, tak souboje tělo na tělo či prosté panelování s emocionálními dialogy. Čistá práce.

 

Je to pecka. Jen o kapánek slabší jak předchozí kniha. Závěr to ale tahá šíleně nahoru. Povinnost!

 

Živí mrtví 21: Totální válka, část druhá
Scénář: Robert Kirkman
Kresba: Charlie Adlart
Přelad: Martin D. Antonín
Vydal: Crew, 2017
Počet stran: 136
Cena: 299 Kč

 

Hodnocení: 90 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď