Živí mrtví jsou špička žánru

Nejnovější přírůstek do zombí apokalypsy se jen těžko kritizuje. Nemám slov. Už je to nějaký ten rok, kdy jsem se utvrdil v tom, že postapo Živí mrtví z pera Roberta Kirkmana je i přes opakující se formulku jedna z nejlepších věcí, která tu vychází. Blížíme se ke třicáté knížce a sledujeme osud Ricka Grimese (a dalších) bezmála patnáct let… a pořád to má nepopsatelnou šťávu, cit pro dialogy a nezlomnou vůli vyprávět stále tak kvalitní příběh, jako v předchozích knihách. Fakt neskutečné.

Řekl bych, že nejnovější díl Neodvratný osud je pak vůbec jeden z nejlepších střípků zombí mozaiky, kterou jsme doposud měli tu čest číst, a jen samotné čtení je zážitek, na který se nezapomíná. Kirkman jde zas a znovu na totální dřeň a srdceryvné loučení vás stejně jako jím zasažené postavy dostane do kolen. Je to nečekané, zdrcující a zatraceně silné. Nejde tu o brutalitu a šok jako při příchodu Negana, ale spíš o pomalu budovaný doják, který si fanoušci po těch letech opravdu zasloužili. A i když je to rána pod pás a nová ztráta bude bolet… Asi to v rámci příběhu a budoucích rozhodnutí bylo nevyhnutelné. Závěrečný monolog je pak jen třešničkou na dortu. Klobouk dolů.

Ale nový díl není jen o smutku, ale také o brilantím scénáři, který se v tomto čísle vydral na povrch a znovu dokázal, že Kirkman je liška podšitá a své postavy nepíše černobíle. Negan získává víc a víc prostoru; už takhle dosti oblíbený hráč v tomto mrtvolném světě si svojí dialogovou přestřelkou s Rickem vyslouží další kladné body. Je neskutečné, kolik silných slov a přesvědčivých argumentů se dá narvat do několika panelů komiksu. V tomto ohledu jsou Živí mrtví naprostou jedničkou. A to tvrdím od prva počátku. Takhle realisticky napsané postavy člověk jen tak nevidí!

Charlie Adlar je neodmyslitelnou součásti tohoto fenoménu a jeho čím dál „barvitější“ dvoustránky a silný cit pro atmosféru jdou ruku v ruce s příběhem, který sledujeme. Od timeskipu se dočkáváme stále komplexnějších a náročnějších výjevů v podobě obřích zombí stád, velkých osad či rozličných prostředí – a vypadá to věru parádně. Vypjaté momenty jsou pak silné především díky práci se stíny a výrazivem, které nepotřebuje text, aby vám řeklo o psychickém rozpoložení postav první poslední.
Dokonalost. Jedna z nejlepších knih série a naprostý strop ve vyprávění dlouhotrvajících příběhů.
Živí mrtví 28: Neodvratný osud
Vydal: Crew, 2019
Scénář: Robert Kirkman
Kresba: Charlie Adlar
Počet stran: 136
Cena: 299 Kč

Hodnocení: 100%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď