Reportáž z PevnostConu

Na začátku roku oslavil časopis Pevnost výročí – rovných dvě stě čísel. Ano, čtete dobře! Rovnou dvoustovku! A taková událost si prostě zaslouží pořádnou pařbu! Že jste tam nebyli? Nevadí! Od toho jsme tu my, abychom vám řekli, jakou akcičku jste prošvihli.

Vystoupení skupiny Deloraine

Na keltské vlně

O co že to vlastně šlo? V sobotu 25. května sesedl ze svého trůnu sám všemocný vládce Pevnosti Martin Fajkus, aby osobně (a multižánrově!) odstartoval první ročník PevnostConu. Však kdo jiný by měl takovouto událost zahajovat, že? Celá akce se uskutečnila v areálu TJ Sokol Zlíchov v Praze, jehož sokolovna zajišťovala zábavu i v případě nevlídného počasí – to se však ku Praze nepřiblížilo ani na sto honů. Redaktoři Pevnosti vsadili pravděpodobně na staré dobré šamanské tance a objednali pro venkovní části programu to nejlepší možné počasí. Nebylo ani horko, ani zima, a pupenec se pěkně poslušně schovával za mráčky – počasí prostě eňo-něňo!

Kde ale začít, když byl program tak bohatý? Nuž, vezmeme to tedy pěkně popořádku. Hlavní část programu představovala hudební stage. Nutno říci, že si pořadatelé dali na výběru kapel vskutku záležet, protože složení bylo skvostné a každý si našel něco, co lahodilo jeho oušku. Jako první to pěkně od podlahy odpálila středověká skupina Bakchus, která má na svém kontě například hudbu k počítačové hře Kingdom Come. Po nich vzali pódium útokem Vintage Wine hrající keltský trash folk. A když to má být keltské, tak se hraje pěkně v kiltech, aby to mělo tu správnou atmošku a vy jste zažili ten správný flow! A vzhledem k tomu, že Bakchus i Vintage Wine tvoří jen pánové, je třeba přidat trochu toho ženského elementu a energie. A to rovnou ve čtyřnásobné síle! Skladby z různých koutků středověké Evropy s sebou přivezla Euphorica.

A protože keltská hudba frčí, v další vlně keltského rockového nářezu přispěla svou tvorbou kapela Five Leaf Clover z Prahy, která to na parketu pořádně rozproudila! Důkazem budiž propocená trička některých tanečníků skrz na skrz! Ovšem patrně největším tahákem byli brněnští Deloraine hrající písně ze světa Zaklínače. Pokud máte Zaklínače rádi, neměli byste si tuhle skupinu nechat ujít, protože za sebe mohu říci, že naživo znějí ještě lépe než z CD. Stejně tak i Five Leaf Clover. Takže pokud vám jejich hudba sedí a budou vystupovat někde ve vašem okolí, určitě na ně vyrazte, protože neprohloupíte! A nakonec celou hudební stage uzavřela keltská rocková kapela Hakka Muggies.

Zaklínačská vesnička – Ciri a Foltest

A víte, co bylo úplně nejvíc totálně boží? To, jak jsou fantasáci sami k sobě slušní a ohleduplní, protože to, aby si někdo jen tak sedl na zem a nepřekážel těm za sebou ve výhledu na pódium, se nevidí každý den. A ať už stojící nebo sedící, většina přítomných nedokázala odolat tomu, aby si alespoň nepodupávala nožkou pěkně do rytmu. Zprvu se k tanci neodvážil téměř nikdo, až s postupujícím dnem, blížícím se večerem, a hlavně příchodem odvážných gerojů se někteří nakonec nechali strhnout a šli si zatrsat.

Chyťte zlatonku

Avšak nejen hudbou je člověk živ a pro návštěvníky takové akce, jako je PevnostCon, musí být přichytáno něco extra! Takže když už se člověku zajedlo hopsání do rytmu, mohl si projít několik stánků. Pevnost je magazín zaměřující se z velké části na fantastickou (fantastickou i fantastickou!) literaturu, tak nesmějí chybět knihy! Knihomolové všech ras, chutí, pohlaví, genderů a vyznání si mohli vybírat dle libosti u stánku nakladatelství Straky na vrbě nebo v malém knihkupectví zřízeném v areálu Sokolovny či případně zajít do stánku Pevnosti, kde se prodávala starší čísla časopisu i s přílohou za hubičku! A dle několika plných náručí to vypadalo, že návštěvníci nakupovali jako diví! Dalším lákadlem byl historický obchůdek Drakkaria, který se vytasil s pěknou řádkou luxusních triček, u nichž člověk nevěděl, jaké z nich by si oblékl! A vzhledem k tomu, že Harry Potter je stále v kurzu, přišli si fanoušci světa J. K. Rowlingové na své jak u stánku Pottershop, tak i u doprovodného programu.

Mimo stánku byl totiž přichystán i turnaj ve famfrpálu. Ano, čtete správně! Famfrpál! Sice se nelítalo na košťatech několik metrů nad zemí a zlatonka si taky nežila svým vlastním životem, – no, i když… v jednu chvíli vlastně ano! Postaral se o to jeden z členů skupiny Vintage Wine, který se se zapůjčenou zlatě flitrovou kabelkou (či co to bylo) prohnal po hřišti jako uragán. A ano dávám zapravdu jeho slovům, byla to megazlatonka! Ale zpět k tématu. Přestože se hráči neproháněli na košťatech, bylo na hřišti živo víc než dost a camrál s potlouky lítaly sem a tam. A pokud vás zajímá, jak takový mudlovský famfrpál vypadá, jukněte na stránky famfrpal.cz.

Turnaj se nehrál samo sebou celý den a famfrpálisty vystřídala třeba plzeňská skupina historického šermu Invictum, jež měla přichytány dvě humorné scénky. Poněkud drsněji se do toho opřeli Juggeři. A o co se jedná? Je to vlastně taková ideální a neškodná rodinná zábava pro vybití agrese a potlačovaného hněvu. Prostě soupeře řežete hlava nehlava, zatímco se váš spoluhráč snaží nasbírat co nejvíc bodů.

Zleva: Pavel Bareš, Kristýna Sněgoňová a                    František Kotleta ve stínu Leoše Kyši

Leoš Kyša, Leoš Kyša a František Kotleta

Pro ty, kteří dávají přednost klidnějšímu typu zábavy, byla v odlehlém ale příjemném koutku areálu připravena komorní stage, kde návštěvníci mohli spolu s Vladimírem Franzem pokřtít novou knihu Tomáše Bandžucha (Noc a mlha) a poklábosit třeba s redaktory Pevnosti či samotnými spisovateli. Pozvání na první ročník přijala Kristýna Sněgoňová, Pavel Bareš a dokonce i Leoš Kyša s Františkem Kotletou! Pokud jste se dívali pozorně po jmenovkách, mohli jste vidět Františků Kotletů i Leošů Kyšů v různém věku a pohlaví hned několik! Inu, každý by chtěl být Kotletou!

Krom potlachu byla připravena i improvizační show divadelní skupiny Improti s lehce neobvyklým příběhem. Však kdy se člověku poštěstí na vlastní oči vidět, jak se na vesmírné lodi Enterprise spustí Obelix (ztvárněný drobnou brunetkou) se čtveráckou Hermionou (v podávání dvakrát tak velkého mladíka), k nimž se v tom nejlepším přidá žárlivý a poněkud majetnický Asterix? Nuž, není nad to, když dáte divákům moc ovlivňovat děj.

Krom všeho výše zmíněného zde byla možnost strávit celý den v Zaklínačské vesničce, kde Yennefer nalévala výbornou medovinu, Ciri mastila karty, temerský král Foltest pro změnu hrál v kostky a jeden z nilfgaardských vojáků celému táboru vyvářel (ano, i král z nepřátelského vojska dostal svůj příděl!). Jen by mě zajímalo, kde se toulal Geralt s Klepnou. Že by zase ztratil paměť a zapomněl se někde, kde neměl? Nebo snad u někoho? Však ona mu Yenna vyčiní!

O sladkou – pardon ohnivou – tečku na konci celodenní akce se postarala fire show Pa-li-Tchi, která měla ten správný drive a oku lahodící efekty. Přesto zde ale musím vznést jistou výtku směřovanou především k těm pár návštěvníkům, kteří se rozhodli, že se musí přemístit a jít po schodech v lehce podroušeném stavu rovnou přes prostor vyhrazený pro ohnivé vystoupení. Poněkud nešťastný nápad, ale naštěstí se nikomu nic nestalo.

Fireshow

#odroku2029PevnostConkaždýměsíc!

A nakonec k méně zábavným, ale o to důležitějším věcem – organizaci. Nikde se nekonaly, žádné předlouhé fronty a vše šlo v tomto ohledu jak na drátkách od odbavení při vstupu, přes čekání u stánku na jídlo až po frontu na dámské záchody. Nevznikala žádná hluchá nebo prázdná místa v programu a člověk se bez problémů dokázal zabavit až do desáté hodiny večerní.

A vzhledem k tomu, že se jednalo o celodenní akci, tak se člověk neobejde bez jídla a pití. Ani v tomto ohledu není pořadatelům co vytknout, jelikož ceny byly více než příznivé (malinovka kupodivu stála méně než pivo) a v případě jídla se člověk z přidělené porce za hubičku skutečně najedl. V nabídce toho bylo více než dost – klobásy, polévka, noky se zelím, brambory s pažitkou, kuskus, párek v rohlíku a různé druhy sendvičů.

A co říci závěrem? Pokud jste tento rok nemohli, o hodně jste přišli. Takže příští rok neváhejte a vyrazte! Je jen málo míst, kde se vám naskytne pohled na Ciri vlnící se s nilfgaardským vojákem do rytmu hudby skupiny Deloraine nebo čarodějku snášející na zádech sukubu, protože to chudinka rohatá nemá s kopýtky po těch nepříjemných schodech lehké!

Takže – jak bylo avizováno v představeném desetiletém plánu – od roku 2029 očekáváme PevnostCon každý měsíc! Fanoušci Pevnosti nezapomínají!

Za fotografie děkujeme Míše Merglové!!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď