Literární rok 2020: Knihy vydavatelství Host očima Jiřího Štěpána

Že je v Brně nuda? Ale kdeže. Knihy z nakladatelství Host jasně svědčí o opaku. Za uplynulým knižním rokem se ohlédne osoba nejpovolanější – Jiří Štěpán, muž, který je podepsán pod vydáním mnoha titulů z oblasti fantastiky, jejichž vydání vyžaduje pořádný kus odvahy.

Musím říct, že vzhledem k průběhu uplynulého roku si myslím, že každá kniha, kterou se podařilo vydat a dostat do rukou čtenářů je výjimečná. Ale přesto se najdou tituly, ke kterým mám trochu osobnější vztah.
V prvé řadě bych určitě uvedl Metu Pavla Bareše, protože jde z mého pohledu o knihu, která přináší do české fantastiky nová a důležitá témata. A zdá se, že se jí daří promlouvat i ke čtenářům mimo obvyklou skupinu fanoušků fantastiky. To rozhodně v našich krajích není zatím obvyklé. Ale třeba to právě tato kniha prolomí.

 

 

Pak je tu Kamenné nebe N. K. Jemisinové, kterým se uzavřela trilogie Zlomená země. Jistě by se dalo mluvit o nesporných kvalitách knihy, ale v tomto případě jde pro mě o završení projektu, který jsem si vysnil a navzdory rizikům tak trochu vydupal. A i když asi opravdu nepůjde o masovou záležitost, myslím, že mnoho z lidí, kteří ji v budoucnu budou číst, po poslední stránce knihu na polici uloží nějak proměněni.

 

Jako poslední knihu bych zmínil Před bouří Zuzany Hartmanové. V tomto případě se jedná o knihu, která si to takzvaně všechno vyžrala. Když měla vyjít na jaře, přišel první lockdown a vydání odsunul na podzim. Ale když už se ji vydat podařilo a byla připravena na pultech knihkupectví, přišel lockdown druhý a nikdo ji v knihkupectvích objevit nemohl. A je to velká škoda, protože talentů, jako je Zuzana Hartmanová, nemáme mnoho. Proto se přimlouvám, abyste jí dali šanci, až se zase vrhnete mezi regály plné knih.

Jiří Štěpán na fotografii Lucie Zajíčkové

Jiří Štěpán

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď