Agent s cejchem smrti: Sejměte pro X-Hawka zrádce!

Je jedno v jakém paralelním světě se schováte – nic vám nepomůže. Protože podvést hraběte X-Hawka vám zkrátka neprojde. Jeho zabijáci jsou vám na stopě, a jediné, co je může zastavit, je smrt – samozřejmě ta vaše! A právě jednu takovou štvanici nabízí nejnovější díl série Agent X-Hawk s názvem Agent s cejchem smrti.

Možná si pamatujete na dnes již legendární ryze českou fantastickou sérii Miroslava Žambocha a Jiřího Walkera Procházky Agent JFK. Agentura Kovářů rovnováhy střežící paralelní světy, chrabří agenti a ďábelský protivník, hrabě X-Hawk, který celou agenturu zničil. Série Agent X-Hawk má za sebou oproti jejímu staršímu a rozsáhlejšímu „bratru“ pouze čtyři díly a nabízí pohled do tábora „těch zlých“ v čele s hrabětem X-Hawkem.

Volnost a další výhody

Obě série jsou především dobrodružné příběhy. Jak formát knihy napovídá, je to klasické svižné akční a oddechová čtivo, které se nebojí všemožných klišé. Stateční muži, krásné ženy a smrtící nepřátelé – a tohoto stylu se drží i Libor Machala v Agentovi s cejchem smrti.

Výhodou série X-Hawk je relativní volnost. Zatímco JFK byl svázán příběhem na pozadí táhnoucím se až ke zničení celé agentury, po kterém se série dost hledá, X-Hawk začíná s čistým stolem a tvůrci si mohou dovolit příběh přesně dle jejich gusta. Jde jen o to, do jakého paralelního světa zrovna chtějí knihu zasadit, což je obrovská výhoda celé série. Mohou v ní být roboti, boj v kosmu, lov na mamuty, rytíři, námořní bitvy nebo honička v balónech – zkrátka cokoliv, co autora napadne.

Libor Machala si vybral jednoduchou zápletku. Hrabě X-Hawk vyšle za mužem, který ho podvedl, dvojici elitních zabijáků s cílem přinést jeho hlavu. Jako přívažek dvojici zabijáků při pronásledování přidělil dámu, která byla spolupracovnicí hledaného, a měla by jim s jeho nalezením pomoci. A pak hurá do světa silně připomínajícího Spojené státy americké během prohibice. Mafie, nelegální kšefty, zkorumpovaní poldové, stylové káry… prostě vše, co člověka v souvislosti s touhle érou napadne.

A ještě jednu věc musíme zmínit: příběh je zcela samostatný, v podstatě nepotřebujete o sérii vědět vůbec nic, což je také výhoda série Agent X-Hawk.

Hlavně ať to funguje!

Popravdě, tohle oddechové čtivo není o složitých zápletkách. Stačí, že postavy mají motivaci a vše je funkční. Na malém rozsahu stejně zkrátka nic moc navíc nevymyslíte. Důležité je, aby děj šlapal, a to se autorovi zadařilo na výbornou. Neustále se něco děje, X-Hawkovi agenti mají napilno a krůček po krůčku odkrývají indicie vedoucí k nalezení jejich cíle. Střetávají se s mafiány, agenty Kovářů rovnováhy, tedy úhlavním nepřítelem; a zdá se, že někdo je před nimi o krok napřed a hází jim klacky pod nohy. Závěr příběhu je vcelku předvídatelný a čtenáře určitě napadne už v relativně brzké fázi, ale dojem ze svižné zápletky, u které můžete na chvil vypnout a pouze si vychutnávat čtení, nikterak nezkazí.

Kniha je řemeslně zvládnutá, po jazykové i stylistické stránce zcela bez problému. Navázat po předchozím dílu od Miroslava Žambocha není snadný úkol, ale žádný kvalitativní propad se nekoná, byť rozdíl mezi veteránem české literatury a jeho následovníkem samozřejmě znatelný je. Machala vsází spíš na děj a není tak popisný; na druhou stranu fakt, že jde svojí cestou a nesnaží se kopírovat ani napodobovat je vlastně spíše pozitivem.

Příjemný a pro tento styl literatury i neobvyklým prvkem je dvojice, respektive trojice ústředních hrdinů. Zejména ti mužští, kdy je jeden klasický zabiják – hromada svalů přetékající testosteronem, zatímco ten druhý je spíš chytrý šikula. Tím pádem si občas „práci“ rozdělí, a právě tenhle buddy prvek je vítaným zpestřením. Vazby mezi nimi nejsou popsány nikterak zevrubně, ale stačí to, aby tam vznikla trocha týmové chemie. Přidělená dáma umí také přispět svým dílem, i když její přínos je mnohdy diskutabilní, ale také dokáže pořádně zamíchat vztahy.

Je jasné, že když jsme zmiňovali mafiány neboli Outfit, jak si říkají, a zkorumpované policisty, tak i ti sehrají svoji roli. Machala vybral čtenářsky vděčný alternativní vesmír a dokázal ho v ději náležitě využít a prodat.

Občas je prima podívat se do tábora těch zlých a zjistit, že i oni mají své problémy. A že je musí řešit. A že ne vždy se to podaří zcela dle představ. Agent s cejchem smrti je zábavný příběh nešetřící akcí přesně v duchu celé série, čtenářsky vděčný a příjemně nenáročný. Tedy přesně dle očekávání, což je v tomto případě vlastně pochvala!

Libor Machala: Agent s cejchem smrti (Agent X-Hawk 4)

Vydal: Triton, 2021

Obálka: Petr Vyoral

Počet stran: 160

Cena: 199 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď