Černá smečka: Jak natrhnout řiť démonům

Ať si kdo chce co chce říká, František Kotleta je v dnešní době už pojmem, možná až kultovním autorem české akční fantastiky. Na každou jeho knihu se netrpělivě čeká, a právě očekávání mohou být největším nepřítelem. S radostí můžeme konstatovat, že Černá smečka je krokem zpátky dob, kdy Kotleta ještě nic nevymýšlel a psal čistou, nekompromisní a především těžce nekorektní akci. Lidi démoni a věci mezi nebem a zemí (třeba odlétající končetiny) – TO je Černá smečka.

Již dávno tomu, co Kotleta obšťastnil českou akční scénu Bratrstvem krve. Od té doby ušel dlouhou cestu a od původního prvoplánového braku vyzkoušel snad vše: přidat svému dílu hodnotu pomocí detektivních zápletek, hloubky postav, ušlechtilých poselství a tak vůbec. Každopádně, v srdcích čtenářů je zapsán jako brakový autor, z jehož knih odkapává krev, sliz a všemožné další myslitelné tělní tekutiny – a proto ho milujeme.

RetroFranta

Černá smečka je v tomhle ohledu Kotleta „z dob minulých“. Pokud se dobře pamatuju, mluvilo se o ní už vcelku dlouhou dobu, což může být částečně oním důvodem, proč je tak divoká a nekorektní.

Můžeme vám vyprávět o tom, že celý příběh se točí kolem démonů a jejich lovců. Jenže to stejně nikoho nezajímá, takže vám spíš řekneme, že po kratičkém seznámení se se základními reáliemi světa dojde na to, co všichni, kteří četli alespoň jednu Kotletovu knihu, očekávají. Začnou řinčet zbraně, souloží se na každém rohu, padají jadrná slova i hlášky černé tak, že ostravské uhlí začne žárlit. Pokud chcete od Kotlety přesně tohle, nemusíte číst dál – dostane se vám toho všeho měrou vrchovatou.

Ale abychom Kotletovi nekřivdili – on i ten příběh na pozadí není špatný. Filip, profesionální lovec démonů, se vrací do Prahy. Tady se pouští pod patronátem Tobiášova řádu do honu na démony obývajících lidská těla. Jenže ti pekelní parchanti to mají dobře vymyšlené – pokud přijdou o tělo, prostě si posednou jiné a tak pořád dokola. A přesně proto je tu Tobiášův řád, který ty nejhorší pekelné potvory zavře pod zámek a drží je co nejdéle naživu, aby o tělo nemohli přijít. O tom, že se všechno rychle zvrhne a začnou se kupit mrtví, není pochyb. A o tom, že bude hůř, také ne.

Čiň peklu dobře….

Černé smečce Kotleta řádí jako zamlada. Je zábava sledovat jak Filip a jeho spolupracovníci (ty si objevte sami, nebudeme vám kazit překvapení) musí pošpinit svoji duši, aby démonům „nesmrděli“ a ztížili tak své pronásledování. Od krádeží přes smilstvo a veřejné pohoršení až po například močení na veřejnosti. Každá špatnost se počítá, život je víc než naštvaní čumící důchodci nebo pozornost kluků z pomáhat a chránit. V tomhle smyslu najdete v knize hned několik scén, které vás rozesmějí.

Kromě toho do cesty postavil autor hlavnímu hrdinovi do cesty mnoho zajímavých postav. Už jen Filipova matka, která byla kultistkou obcující s démony, než jí Tobiášův řád lapil pod zámek, stojí za pozornost, a to nemluvíme o dalších ujetých a mnohdy až úchylných protagonistech příběhu.

U některých Kotletových knih můžete mít pocit, že v průběhu příběhu čtete to samé dokola. Černá smečka je naštěstí o něco spisovatelsky vyspělejší – Kotleta dokáže posouvat příběh, mění místa, motivace, zbraně i parťáky, a tak knihu zhltnete jedním dechem, protože i ve druhé půli nepůsobí jako kolovrátek.

Kromě popkulturních odkazů, kdy se autor nebojí šít opravdu do nikoho a nic mu doslova a do písmene není svaté, můžete mít pocit, že kniha je poctou i několika dílům jiných autorů (například Kulhánkův Noční klub).  A speciální pozdrav poslal Kotleta Pavlu Barešovi.

Je těžké psát o knize, která je pro autora naprosto typická a pokud si přečtete anotaci, máte jasnou představu co čekat a na autorovi leží „jen“ úkol očekávání zbourat a přidat k nim ještě něco navíc. Černá smečka je přesně ten typ kotletovky, která je nespoutaná a nabízí vše, co tohohle brakového autora „udělalo“. Doslova. Takže. Úzkoprsí puritáni, ruce pryč, milovníci braku, sexu, drog a démonů napsat Černou smečku do seznamu povinné četby. Víc slov vážně netřeba.

František Kotleta: Černá smečka

Vydal: Dobrovský, s. r. o. v edici Fobos

Obálka: John Collier

Počet stran: 392

Cena: 399,- Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď