CO JE TO GAMEBOOK? – cást první

“Co to je gamebook?” Zeptal se muj bratranec Petr, fantasy a sci-fi znalý. Tehdy jsem si uvedomil, že preci jenom hodne lidí neví, co tento pojem znamená. Vysvetlení je ponekud……

“Co to je gamebook?” Zeptal se muj bratranec Petr, fantasy a sci-fi znalý. Tehdy jsem si uvedomil, že preci jenom hodne lidí neví, co tento pojem znamená. Vysvetlení je ponekud jednoduché. Gamebook je kniha, v které se stává hlavním hrdinou ctenár. Není to ovšem obycejná fantasy, sci-fi nebo jakákoli jiná kniha. Vlastní príbeh si zde totiž sestavuje sám ctenár. Vybírá tak z nabídek “CO UDELÁŠ TED?” a snaží se dobrat ke správnému konci. Zabije tak treba stíhanou osobu, najde vzácný predmet, vyreší záhadu, nekam dojde ci naopak utece, neco se naucí nebo jenom proste prežije. Pri ctení se postupuje jednoduše. Po doctení úvodu a seznámení se s úkolem a zápletkou se už ocitáme prímo ve víru výberu možností. Jednotlivé situace jsou samostatne ocíslovány a ctenár pomocí odkazu na tyto body vytvárí dej k co nejlepšímu uspokojení svých predstav, co bude dál. V drtivé vetšine všech gamebooku nehraje roli jenom výber správných bodu a namáhání hlavicek k rešení nejzapeklitejších situací, ale svou roli tu hrají i SOUBOJE. Pred zacátkem cetby si naházíte svoji postavu, jak jste zvyklí treba z Dracího doupete a jednoduchým zpusobem potom s pomocí kostek bojujete z nepráteli. Gamebook je proto spíše podobnejší onem “hrám na hrdiny” (Drací doupe), než klasické beletrii. Výhoda je, že tuto “hru” mužete hrát sám, avšak velká nevýhoda je, že se s kolektivem nepobavíte a dost lehce se dá podvádet.

Gamebooky jsou obecne pocítány mezi brak, tj. “nejhorší druh zábavné cetby, který chce nejširším ctenárským vrstvám  poskytovat pouze vzrušující ctivo a nestará se o umeleckou hodnotu”. Jeden velký klad jim ale nikdo neodepre. Naucí vás používat mozek: trochu premýšlet a nebýt zbrklý; i když v trochu netradicních prípadech. Gamebooky mají svuj význam zvlášte pro deti, které nejsou schopny precíst vícestránkovou knihu. Rozvinou jim premýšlení a dodají nadobycej velikou porci zábavy a dobrodružství. Ani starším ctenárum neuškodí, zvlášte když už mají ty Goethy a Shakespeary za sebou. Jako dobrý prípad poslouží treba muj nejstarí strýc – profesor na K.U. v duchode.

Než si nejaký gamebook koupíte, je lepší si nejdríve nejaký nekde pujcit a vyzkoušet, jak vám to sedí. Teprve potom se obrátit k nakupování. Níže uvádím sice kratické recenze na vybrané autory, ale to rozhodne nestací. Nejdríve si to vyzkoušejte!!!

VE SLUŽBÁCH KRÁLE REGINALDA

To je opravdu základ. Klasický gamebook, v kterém se naucíte mistrne ovládat hru pro jednoho hráce. Ty, Hrácius Burygal, máš dorucit duležitý dopis nejakému šlechticovi. Nejen jemu, ale i tobe, budou život znepríjemnovat goblini. Více v recenzi na www.altar.cz (vlezte do katalogu, vyberte Hry pro jednoho hráce, tam najdete recenzi).

JOE DEVER – cyklus LONE WOLF

Jeden z nejznámejších autoru gamebooku je Joe Dever, narozen v Essexu roku 1956. Uchvácen hrami ve stylu Dungeons & Dragons (Drací doupe) se v osmdesátých letech zacíná zabývat psaním. U nás už se knih z tohoto cyklu vydalo alespon 16 a další se chystají. Hlavním hrdinou jseš klasicky TY. Tvé jméno je Lone Wolf a v první knize Útok ze tmy jseš osirelým zacínajícím rytírem rádu Kai, protože váš klášter byl spálen neprítelem, proti kterému se již brzy postavíš. Rytíri rádu Kai jsou zasveceni do svého umení. Umení Kai je Deverovým velmi originálním nápadem. Není to ani magie, ani duševní síla ani umení hranicáru ci alchymistu. Nic z toho a pritom všechno. Pri výberu disciúplín Kai je velmi vhodné uvažovat, protože správný výber vám muže zachránit život. Mezi tyto disciplíny patrí treba Lov, Lécitelství, Útok duševní silou, Ovládání hmoty, Nehmotná clona a pozdeji i Jasnovidectví, Dokonalost ve zbrani, Ovládání magie a alchymie atd. atd. atd. Jsou jich desítky. Dalším velkým kladem jsou souboje. Se systémem si dal Dever opravdu hodne záležet. Je sice jednoduchý ale jaksi presvedcivý. Hned se jej naucíte a nebude vám delat žádné problémy. Spolecne s pribývajícími knihami se stále Lone Wolf zdokonaluje a roste z neho opravdu mistr svého oboru.

seznam: Útok ze tmy, Ohen na vode, Kaltské jeskyne, Rokle zkázy, Stín na písku, Království desu, Hrad smrti, Džungle hruzy, Kotel strachu, Torgarské kobky, Zajatci casu, Páni temnot, Prokletí z Ruelu, Zajatec Kaagu, Krížová výprava, Vashnuv odkaz, Rytír smrti, Úsvit draku, Vlastní stín, Naarova kletba

Muj osobní názor je, že prvních pet knih z cyklu jsou to nejlepší, s cím se mužete mezi gamebooky setkat a všechny další z tohoto cyklu jsou dustojnými nástupci tech prvních. Z hlediska fantasy literatury si ode mne Lone Wolf vysloužil 40%, ale z hlediska gamebooku 90%. Zhruba od poradového císla patnáct kvalita trošicku trpí.

(clánek pokracuje…)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Dotaz
    Ve svém komentáři uvádite,že od čísla 15 se kvalita zhoršuje.Rád bych se dozvěděl kde jste sehnal další díly od 15 výšše.Pokud je mi známo,15 díl je poslední co zatím u nás vyšel.Nebo se pletu?Jestli ano,byl bych rád,kdyby jste mi dal tip,kde jste další díly sehnal.Děkuji

  2. Re: Dotaz
    Třeba to četl v originále, kde gamebooky 15+ samozřejmě existují, ale málo kdo má náturu je číst 🙂

  3. Re: Dotaz
    Třeba to četl v originále, kde gamebooky 15+ samozřejmě existují, ale málo kdo má náturu je číst 🙂

Zveřejnit odpověď