Detektiv kostlivec: Pátrání po žezle Prapředků začíná!

Štěpánka zdědila po svém strýci, známém spisovateli, velkou část jeho majetku. A spolu s ním i tajemství, které se přihlásilo o slovo „tak nějak samovolně“. Naštěstí ale není na řešení záhady sama – jejím parťákem se stává Smrtislav Hezoun, prvotřídní detektiv – a navíc kostlivec! Hledání žezla Prapředků může začít.

Pokud máte pocit, že o sérii Detektiv kostlivec od Dereka Landyho jste již slyšeli, pak máte nejspíš pravdu. Svého času totiž tahle série již vyšla, ale to se bavíme o roku 2007. Od té doby však získala nový líbivý grafický kabátek. Potěší i lebky na ořízce, které z knihy dělají ještě o něco většího kostlivého fešáka, který čtenáře zaujme na první dobrou.

Tak do toho, detektive!

Jak nejspíš sami poznáte z obálky, je první případ nesourodé dvojice – mladé dívky Štěpánky a zkušeného kostlivého vyšetřovatele Smrtislava Hezouna – nazvaný Žezlo Prapředků čtením určeným primárně pro mladší čtenáře, a tomu odpovídá i příběh sám.

Štěpánka má pěkně bláznivou rodinu. A také strýce, kterého obdivuje. Jak vidno, i strýc ji měl rád, protože jí po svém skonu odkázal velkou část svého majetku nahromaděného během kariéry spisovatele tajemných příběhů.

Štěpánka je nucena zůstat sama přes noc ve strýčkově domě – a hups, najednou se sama stane součástí tajeného příběhu. Někdo totiž pase po části dědictví, a kdyby se neobjevil neznámý muž a Štěpánku nezachránil… Jak již tušíte, je tímto neznámým šarmantní Smrtislav Hezoun, který je mimo mnohé jiné také kostlivec se schopností metat oheň. Ačkoliv nejprve o Štěpánčinu spolupráci nestojí, časem uzná, že tahle mladá umíněná dáma má něco do sebe, a společně se vydají po stopách tajemného artefaktu (který nejspíš vůbec neexistuje) – žezla Prapředků. Stará válka, boj o moc, chrabré činy i podlá zrada, to vše na dvojici čeká. A navíc často nic není tak, jak se na první pohled zdá.

Pořádnej kostitřas

Na počátku se Landy pouští do popisování a seznamování, ale rozehrát zápletku mu netrvá příliš dlouho a pak už se jede. Ostatně, právě proto, že je kniha určena spíše mladším čtenářům, nevrhá se autor příliš do psychoologie postav a soustředí se na to, aby příběh bavil a odsýpal. Čímž ovšem také rozhodně nechci říct, že zejména Hezounova minulost by byla úplně odbytá a nezajímavá! A i vedlejší postavy si zaslouží zmínku. Hlavní padouch je ten typ špatňáka, kterému to budete věřit, protože má motivaci, svého hodného protihráče upřímně nenávidí (a dokonce mučí!) a bere svoji roli vážně. I další postavy a postavičky sehrají důstojnou roli. Mimochodem, překlady jmen jsou hravé a zaslouží pochvalu.

Štěpánka se ocitá v bitvě, o které neměla tušení, a právě žezlo ze strýcovy pozůstalosti může být tou věcí, která zvrátí poměr sil. Detektivní pátrání s sebou nese dobrodružné a akční scény, stejně jako napětí a občasnou potřebu zapojit mozek. Své místo v příběhu má i magie, která však slouží spíše jako bojový prostředek a wow efekt v ději.

Příběh sám je vcelku předvídatelný a klišovitý, dospělého čtenáře příliš neuspokojí. Ale pro ty mladší a nenáročné bude skvělý – přijemná oddechovka, ve které sem tam něco skřípne, ale nic, co by se nedalo přejít mávnutím ruky.

Při čtení má člověk pocit, že Štěpánka se chová mnohem dospěleji než se na pubertální dívku sluší, ale kdo by o tom ve víru událostí měl čas nějak víc přemýšlet, že? Spíš si budete užívat slovní přestřelky mezi oběma detektivy a místy suchý humor, který ke kostlivému hezounovi (či spíše Hezounovi) dokonale sedí.

Žezlo Prapředků má perfektní nápad. Kostlivce – detektiva jen tak v knize nenajdete. Zbytek se příliš nevymyká dobrodružným příběhům pro mladší publikum. Svižná akční záležitost, místy řádně vtipná, místy lehce strašidelná. Snad jedinou výtku bych měl: překlad na mě občas působil suše, některé pasáže by snesly živější jazyk.

Je to fešák, co?

Derek Landy: Detektiv kostlivec: Žezlo Prapředků

Vydalo: Nakladatelství Slovart, 2023

Obálka: Tom Percival

Přeložil: Pavel Kaas

Počet stran: 272

Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page