Deus Ex: Černé světlo

Je to k neuvěření, ale jsou i tací čtenáři fantastiky, kteří neznají herní sérii Deus Ex. Není jich mnoho, ale jsou. Už méně je pak těch, kteří nikdy neokusili cyberpunk. Nic z toho ale nebrání tomu, aby si ani ti zcela neznalí neužili akční román za světa této úspěšné cyberpunkové hry.

Deus Ex: Černé světloKniha popisuje události mezi hrami Human Revolution a nově vyšlou Mankind Divided. Hlavním hrdinou je Adam Jensen, hráčská postava obou výše zmíněných dílů, bývalý to příslušník SWAT. Ten po odchodu od policie dělal šéfa ochranky v korporaci pracující na umělých implantátech lidského těla – augmentacích. Začátek knihy zastihuje Adama rok po zničení základny Panchea. Adam při této události technicky zemřel, ale Ochránce, implantát, který chrání jeho základní životní funkce, ho dokázal udržet při životě. Adam se téměř po roce probouzí a zjišťuje, co všechno se za tento čas událo. Lidská společnost je rozdělena na ty, co augmentace vlastní, a jejich zapřisáhlé odpůrce. Averze dosahuje takových rozměrů, že se společnost segreguje i v hromadné dopravě.

Adam se stává nedobrovolným pacientem v jedné improvizované nemocnici WHO, kde jsou shromažďování „augové“. Netrvá dlouho a objevuje se vyšetřovatel, který se snaží zjistit, co se vlastně v Panchee událo. Adamovi ale netrvá dlouho, aby poznal, že je něco špatně. Jelikož on sám si toho příliš nepamatuje, nezbývá mu nic jiného, než vyrazit na strastiplnou cestu za odpověďmi. A kde jinde začít hledat než tam, kde to všechno začalo – v Detroitu?

Knihy z herních světů se dají obecně rozdělit na dvě skupiny. Ty, které pouze využívají populárního prostředí a jejich děj i postavy jsou na hrách zcela nezávislé, a ty, jež jsou součástí hlavní dějové linie her a často do ní zasahují. (Hrozný případ knih k Resident Evil, kde je hra prakticky popisována krok po kroku, snad ani nebudeme zmiňovat.)

Autor problém vyřešil šalamounsky. Vyprávění příběhu odehrávajícího se mezi jednotlivými díly mu umožnilo použít postavy z her, což je samozřejmě lákavé pro skalní fanoušky. Na druhou stranu mu to ponechalo dostatečnou volnost ve vystavění celého příběhu. Aby nenechal nic náhodě, spolupracoval autor s týmem vyvíjejícím hru, a tak se hráči nemusí bát toho, že by jejich oblíbené univerzum utrpělo nějaké dramatické změny.

Práci s postavami měl autor samozřejmě ulehčenou, protože většina z nich se ve hrách již objevila. Kniha nicméně postavám oproti hrám ubírá na plochosti, která by jinak mohla být kamenem úrazu. Nikdo tak nedělá nic samoúčelně a s hlavním hrdinou se čtenář sžije velmi rychle. Že jste hru nehráli a postavy neznáte? To vůbec nevadí.

Naopak na popisu světa po dramatických společenských změnách se klidně dalo ještě zapracovat. Detroti budoucnosti je temné místo k žití, z velké části ovládané pouličními gangy. Celé vybydlené oblasti se topí ve tmě bez elektrického proudu. Zbylá část města je zase pod slídivým dohledem policejních dronů. Takové zasazení by si zasloužilo prozkoumat dopodrobna.

Ještě jednou si zaslouží zdůraznit, že abyste si knihu pořádně užili, nepotřebujete absolvovat ani jednu z her, mezi kterými se román odehrává. Všechna specifika světa se ukážou v průběhu děje, dostatečně a bez vleklých vysvětlování. Nenásilnou formou jsou představeny postavy i události, které jsou hráčům známé, ale jiný čtenář by jejich neznalostí mohl strádat.

Slabší stránkou knihy je redaktorská a překladatelská práce. Relativně dost překlepů by šlo ještě pominout, ale překlad je někdy opravdu rušivý. Paradoxně to není znát tolik na odborných tématech, jako spíše na skladbě vět. Ty v těch nejokatějších případech čtenáře opravdu zarazí a donutí ho hledat smysl věty v okolním textu.

Kniha rozhodně potěší všechny milovníky herní série Deus Ex. Nadchne i fanoušky cyberpunku, ať již nějakou ze zmíněných her okusili, či nikoli. Pro všechny ostatní fanoušky sci-fi je možnou a kvalitní alternativou pro odpočinkovou akční jízdu v kulisách zajímavého subžánru.

James Swallow: Deus Ex – Černé světlo
Vydal: Baronet, 2016
Překlad: Martin Konig
Formát: váz. s přebalem
Počet stran: 320
Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Autor knihy je spoluscénárista her Deus Ex Human Revolution i Deus Ex Mankind Divided. Ta věta v recenzi o spolupráci s tvůrci hry je tudíž trochu zavádějící.

Zveřejnit odpověď

Deus Ex: Černé světlo

Zbrusu nový oficiální román ze série Deus Ex, popisující události mezi hrami Deus Ex: Human Revolution a novou Deus Ex: Mankind Divided. Píše se rok 2029 a příslib nového věku lidských……

Zbrusu nový oficiální román ze série Deus Ex, popisující události mezi hrami Deus Ex: Human Revolution a novou Deus Ex: Mankind Divided.

Píše se rok 2029 a příslib nového věku lidských augmentací se zhroutil v ničivé „augokalypse“, katastrofě, rozpoutané klikou tajemných uzurpátorů moci. Miliony kyberneticky vylepšených lidí prodělaly devastující psychotický záchvat.

Když se vylepšený bývalý policista a bývalý pracovník ochranky Adam Jensen po incidentu probudí v naprosto změněném světě, má ve vzpomínkách velké mezery a spoustu podezření vůči všemu a vůči všem. Snaží se proto svůj život kousek po kousku znovu poskládat v nové realitě, v níž se „augové“ stali terčem nenávisti, strachu a diskriminace.

Temné síly, které za augokalypsou stojí, se nyní znovu stahují a snaží se prostřednictvím teroru a zastrašování změnit vývoj. Aby Jensen našel odpovědi, jež hledá, a lidi, kteří zničili všechno, co znal, musí se vrátit až k popelu své minulosti, znovu kontaktovat staré spojence a riskovat všechno jen proto, aby odhalil smrtící spiknutí – je ale možné vyjít s pravdou na světlo ve světě, ovládaném tajemstvími?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď