Evoluce podruhé aneb Lidstvo se stále drží

V nehostinném světě dochází na boj kdo s koho. Hrstka přeživších lidí se brání v nerovném boji novému dominantnímu živočišnému druhu, který navíc dokáže využít ve svůj prospěch i další zvířata. A do tohohle mumraje se přimíchá i skupina mladistvých cestovatelů časem.

Druhý díl série Evoluce s podtitulem Věž zajatců pokračuje tam, kde předchozí vyprávění skončilo. Pro připomenutí děje je na samém počátku knihy i krátké shrnutí předchozích událostí, což může být, vzhledem k odstupu mezi vydáním jednotlivých dílů, docela vítaná záležitost. Jen pro připomenutí – recenzi na první díl naleznete ZDE.

Za hradbami

Opět se shledáváme se starými známými – skupinou mladistvých cestovatelů časem, kteří se, aniž by tušili jak, ocitli daleko v budoucnosti, ve které je lidstvo na vyhynutí. Celá skupina se ocitne v hradbách města přeživších… Moment, zapomněli bychom na Jema, který zůstal sám a zapomenut v divočině. Je jasné, že bude mít plné ruce práce, aby přežil byť jen jedinou noc „tam venku“.

Přesto, že je cyklus Evoluce primárně určena mladším čtenářům (teenagerům), najdete v ní poměrně dost zajímavých témat k zamyšlení. Ano, v první řadě jde o dobrodružný příběh prošpikovaný množstvím emocí – a svůj účel plní na výbornou. Ale jak postupně hrdinové objevují město uvnitř hradeb, dozvídáte se více o jeho uspořádání a fungování. Návrat k minulým způsobům je logický, jenže svrchovaný vládce držící své poddané pevnou rukou na uzdě a zákulisní boje o jeho místo mohou být pro dospělejší čtenáře znepokojující. Autor se také nebojí ukázat na téma slepé náboženské víry, rasismu a otrokářství, čemuž dává protiváhu přátelstvím, pro které rozdíly nic neznamenají. Všechny tyto podněty jsou sice autorem zjemňovány, ale přesto v ději jsou a v některých místech hrají významnou roli a umí vyznít řádně naléhavě.

Takže i když o Věži zajatců píšeme jako o young adult, ani dospělí rozhodně nepřijdou zkrátka. Pokud přežijete, že hrdiny příběhu jsou teenageři s jejich mluvou a pubertálním chováním, zaujme kormě zřízení města přeživších také zajímavá evoluční teorie. Thomas Thiemeyer opět přidá pár detailů, kterak se squidové, neboli obří chobotnice schopné používat telepatii, staly dominantním druhem naší planety. A když už je řeč o squidech – naši cestovatelé časem konečně tento živočišný druh (křížence predátora s Cthulhu) poznají na vlastní oči a kůži.

Dobrodruzi na útěku

Ale zpět k hlavní náplni knihy. Je jasné, že město našim hrdinům nebude vyhovovat, a že bude třeba se pohnout dál, aby se celá skupina mohla opět vrátit domů, do svého času. Čeká nás mnoho intrik, dobrodružství, úniků, při kterých vyváznout mnohdy životem jen o vlásek… Zkrátka, pořád se něco děje (i když prvotní vysvětlovací pasáže ve městě jsou trochu rozvláčnější), což je přesně to, co young adult vyžaduje. Autor bez problému získá a udrží čtenářovu pozornost, umí dávkovat napětí, pracuje poměrně umně s tempem příběhu.

Krůček za krůčkem se parta rozkoukává a objevuje možné řešení svého časového problému. To však znamená překonat mnoho překážek – a na konci cesty rozhodně nemusí být vytoužený cíl.

Já tě asi miluju…

Druhá nezbytná složka daného žánru jsou vztahy mezi postavami. V centru dění je opět ústřední dvojice – Lucie a Jem. Jejich vztah se postupně vyvíjí, ale autor si dává na čas, odhaluje věci postupně a nechává čtenáře na vážkách.

Thiemeyer však dobře pochopil, že emoce nemusí nutně budit jen lovestory ústředních postav. Čtenářům nabídl také přátelství a nepřátelství na život a na smrt a pár zajímavých zvratů. Rozhodně to není snaha ždímat emoce za každou cenu, vývoj vztahů je přirozený a občasné výkyvy v konzistenci chování postav se dají přejít mávnutím rukou – však puberťáci občas prostě blbnou. A na konci knihy číhá zajímavá situace, která… Opravdu jste si mysleli, že to prozradíme?

Je však třeba zmínit postavu Marka. Mladý muž, který má velké ambice, se rychle ocitne „na druhé straně“ a jde svým bývalým přátelům po krku. Občas si budete klást otázku, jestli je možné, aby svůj postoj hnal až do takového extrému…

Punc znepokojivosti dodávají ději i tentokrát záhadné dialogy mluvící o Jemovi a jeho přátelích. Jejich aktéry zatím neznáme, ale rozhodně se nejedná o žádné dobráky snažící se nabídnout našim hrdinům kávu a sušenky.

Celkově je Věž zajatců „klasickým“ prostředním dílem. Konec příběhu je otevřený, a ačkoliv se děj posunuje, nevyřeší se ve své podstatě nic zásadního. Nechybí závěrečný cliffhanger nutící čtenáře netrpělivě vyhlížet další díl. Zažijete spoustu dobrodružství, poznáte sílu lásky, přátelství i zlobu obřích chobotnic; zkrátka v knize najdete v nadprůměrném provedení vše, co i můžete přát od knihy pro mladší čtenáře.

PS: A i tentokrát budete okouzleni skvělou obálkou. Bookmedia prostě umí!

Thomas Thiemeyer: Věž zajatců (Evoluce II.)

Vydal: Bookmedia, 2019

Překlad: Eva Pátková

Obálka: Jan Kerntke

Počet stran: 328

Cena: 349 Kč

 

Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji zakoupit třeba ZDE

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď