Fae, krev a rodinné vazby – to vše přináší Smrtící žár

Pro mnohé z nás je rodina důležitá. Děti dávají našim životům smysl. Milujeme je navzdory jejich chybám a snažíme se je ze všech sil chránit. Když se objeví stvoření zvané fae vládnoucí mocnou magií a prahnoucí po těch nejzranitelnějších bytostech, má dvojice vlkodlaků co dělat, aby je z jeho krvavých spárů zachránila.

Smrtící žár je čtvrtým dílem série Alfa a Omega z pera Patricie Briggs. Kvarteto knih je  spin-offem k autorčině sérii o Mercedes Thompson. Sérii Alfa a Omega lze číst samostatně, bez znalosti hlavní série, avšak objevují se zde postavy zmíněné v předchozích příbězích.

Vstupujeme do světa, v němž mají své místo nejen vlkodlaci, ale i další stvoření – upíři, kožoměnci a fae. Zaujme nás nejen pozoruhodnými charaktery, ale i pečlivě vybranými, existujícími lokacemi, ať už se jedná o divočinu v horách Montany, město Boston nebo stát Arizona. Všechna tato místa vtáhnou čtenáře do děje; svět, který se před nimi otevírá, je barvitě vykreslený a žije vlastním životem.

Hlavními postavami příběhu jsou manželé Anna Lathamová a Charles Cornick, kteří nás provázejí od prvních dílů.

Charles se jako vlkodlak narodil, magii zdědil po předcích, a na kráse mu neubírá ani jeho indiánský vzhled. Je vykonavatelem spravedlnosti ve vlkodlačích smečkách. Někdy pátrá po příčinách záhadných úmrtí, jindy je naopak sám způsobuje.

Anna, dříve bojácná, plachá dívka, se časem proměnila v sebevědomou odvážnou ženu, která se nebojí postavit ani Branovi Cornickovi, svému tchánovi. Po boku Charlese čelí nebezpečným situacím a se svým ne úplně klidným životem plným překvapení je vcelku spokojená.

Je znát, že postavy známé z předchozích dílů prošly dalším vývojem. Za zmínku stojí setkání se starými známými z dílu Dvojí spravedlnost, agentkou FBI Leslie nebo čarodějkou Moirou.

Díky velmi dobře zvládnuté psychologii postav může čtenář sledovat vývoj knižních charakterů po stránce fyzické i emoční. Hlavním motivem knihy je již zmíněná touha po rodině a dětech. Po nich touží nejen fae, ale i hlavní hrdinka Anna. Postav se v knize objevuje mnoho, každá dostane možnost sehrát svůj part. Některé charaktery autorka již od počátku vykreslila kladně, u jiných se musíme zamyslet nad jejich motivací a pohnutkami.

 Budeš za ně bojovat? Zeptal se a umožnil jí slyšet manželův rozzlobený hlas.

Ano. Nebyla to prostě odpověď, nýbrž bojový pokřik válečnice.

Zatímco jím stále vibrovala její slova, kousl ji do lýtka nohy, kterou ještě nezranil, roztrhl zuby maso a zaškrábal jimi o kost.

Pak bojuj! Zařval na ni s mocí, kterou by zvuk nikdy nedokázal zprostředkovat – dočasným poutem, které mezi nimi vytvořil, vyslal energii, jež ji uchopila, připoutala ji k umírající schránce a donutila ji žít. (str. 55)

 Charles s Annou se vydávají do Arizony kvůli jisté soukromé záležitosti. Po příjezdu je ale čeká nemilé překvapení – útok na ženu, která patří do rodiny alfy smečky Salt River. To však není zdaleka jediný problém, který musí manželská dvojice řešit. Kdosi totiž unáší lidské děti, což hlavním hrdinům způsobí nejednu potíž. Charles a Anna musí přijít na způsob, jak zastavit fae, který má všechny tyto zmatky na svědomí.

Ať už viděla cokoli, a on před ní, v místě, kam upírala pozornost, neviděl vůbec nic, opravdu ji to vyděsilo. Jeho Anna měla srdce lvice.

Nezáleželo na tom, čeho se bála, zabije to a složí jí to k nohám. Dar z lásky, napadlo ho, zatímco bratr vlk vypočítával, kde se neviditelné a patrně faeské stvoření nachází vzhledem k Annině řeči těla a pozici. (str. 198)

V příběhu se velmi často střídá humor s vážnými scénami, nechybí ale ani odpočinkové pasáže a děj plný akce. Stejně jako v předchozích dílech, i zde se objevuje retrospektiva k různým dříve zmíněným událostem.

Za zmínku stojí i originální koncept obálky, jejíž kresba je zachycena nejen na obale, ale i na pevné vazbě.

Knize bych vytkla občasná delší souvětí, ve kterých je snadné se při čtení zamotat, a také časové nesrovnalosti; trochu i užívání jezdeckého slangu, který se neznalému čtenáři může jevit nesrozumitelný. Poslední má výtka směřuje k autorčinu propojování pohledů různých postav na stejnou situaci, které může být pro čtenáře matoucí. I přes drobné chybičky je však Smrtící žár příjemnou oddechovkou a rozhodně stojí za přečtení.

Patricia Briggs: Smrtící žár
Vydal: Fantom Print, 2015
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Daniel Dos Santos
Počet stran: 287
Cena: 279 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď