Fascinace: Šikovné knížečky na cesty

Blíží se čas prázdnin, kdy se vydáváme na nejrůznější cesty a výlety za hranice všedních dnů, někdy i na dražší zahraniční dovolenou, třeba k moři. Pro všechny tyto příležitosti, a není-li zrovna technika po ruce, tu jsou šikovné malé knížky z edice Fascinace.

Celý projekt série tenkých maloformátových knížek začal někdy v roce 2016 z iniciativy Petra Šimka, šéfredaktora MFantasy, a nese hezký nápad, jak zůstat v kontaktu se svými čtenáři i ve chvíli, kdy zrovna nesedí u počítače, notebooku či tabletu. Původní záměr – vydat každý měsíc jednu knížku a postupně nám tak servírovat zajímavé kousky z literární soutěže O Dračí řád – se jakž takž daří dodržet. V současnosti jsme se již dočkali pěti knížek a ve schránkách předplatitelů už čeká šestá. Název edice je složeninou slov FAntasy a SCIfi NA CEsty. Právě cestování se může stát zdrojem situací, kdy selže technika, do klávesnice si třeba vylijete kafe, mobil vám zmokne, čtečka se záhadně vybije a široko daleko nejde chytit žádný internet. Prostě uvíznete někde v divočině a pak vezmete zavděk i tištěnou knížkou na ukrácení dlouhé chvíle. Tahle je tak šikovná, že se vejde do každé kapsy a nezatíží žádný baťoh, v tom je její nesporné kouzlo. A samozřejmě je plná zábavného a nenáročného čtení.

 

V každém čísle seriálu najdete hlavně krátké povídky, co se však už moc nevidí, nechybí ani zdařilé ilustrace. Už v úvodním čísle na mě vykoukla kresba Jitky Šenkeříkové, která mě naprosto uchvátila. Představují se zde však i jiní talentovaní výtvarníci, a to nejen z Čech, ale i ze Slovenska, stejně jako soutěžící. Celkem pravidelně se tak můžeme seznámit s tvorbou slovenské debutantky Jely Abasové, která si už pomalu nachází popularitu u českých čtenářů. Právě tento přeshraniční aspekt dělá projekt ještě sympatičtějším.

 

Předposlední číslo s názvem Bazén, které sice vyšlo se skluzem a je vlastně dvojčíslem, se stalo důkazem vzrůstající kvality povídek. Bazén zaujme především svou žánrovou pestrostí, hned úvodní povídka, podle níž se číslo jmenuje, je zakuklený horůrek, nechybí však ani humor a dobrodružství. Třeba Tereza Kadečková v anekdotě Trable začínají na úřadu líčí potíže dcery lovkyně démonů, která by si raději hleděla svého teplého místečka na úřadě a do ničeho se nepletla. V paměti mi uvízl i Bosonohý Xypolytos Tomáše Kratochvíla, oživující celkem pozapomenutý antický žánr gnóze, nadhled a poučení však nepůsobí vůbec násilně. Ovšem Vzkříšení obchodního cestujícího Tomáše Heverocha si v ničem nezadá se slavnými Čapkovými apokryfy a přináší možnou odpověď na odvěkou otázku křesťanství, života a vůbec: Byl Ježíš mimozemšťan?

 

Můžeme se tedy těšit, že i nový přírůstek do rodiny FASCINACE s parádním méďou na obálce bude stejně zdařilý a získá si ještě více příznivců a předplatitelů, bez kterých to samozřejmě nejde. Je potěšující, že o dobré nápady i přízeň je podpořit není nouze, ač se někdy zdá náš fantastický rybníček příliš malý. A těší mě i to, že nekomerčním či klubovým projektům, jejichž cílem je vydávání tištěných knížek pro radost, ještě neodzvonilo.

 

Bazén a další povídky
Vydal: Petr Šimek, 2017
Obálka: Kateřina Perglová
Počet stran: 119
Cena: 49 Kč

 

Hodnocení: 60 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď