Hellraiser: Peklo v kostce

Chtěl objevit nevídané slasti. Cesta se zdála tak snadná: stačilo rozluštit tajemství Lemarchandovy kostky, aby se mu otevřela cesta k… no, rozhodně jinam, než Frank očekával. Takže zoufale začal hledat cestu ven. Pryč od utrpení a agonie. A má jen jedinou šanci.

Když se řekne Hellraiser, vybaví se většině lidí stejnojmenný hororový film z roku 1987. Na něj se odkazuje i obálka novinkové knihy z nakladatelství Carcosa. Ovšem jen málokdo došel tak daleko, že zjistil, že knižní předlohu má na svědomí Clive Barker, scénárista a režisér v jedné osobě. A že ona knižní předloha je v mnoha ohledech ještě působivější než filmová adaptace.

Když se věci zvrhnou

Příběhová linka je ve své podstatě jednoduchá a přímočará. Frank Cotton touží po slasti, kterou dosud nepoznal. Ve starém deníku najde způsob, jak otevřít Lemarchandovu kostku – bránu k nepoznané rozkoši. Jenže věci se trochu zvrhnou: ukáže se, že slast a bolest jsou dvě strany jedné mince, a tak Frank zakouší nekonečnou agonii, bolest a balancuje na tenké hranici šílenství.

Střih. Do domu, kde Frank překročil hranice pekla, se stěhuje jeho bratr Rory s neodolatelnou manželkou Julií. A právě Julia může být Frankovým lístkem ke svobodě.

O tom, že Barker je klasik a legenda žánru, asi není třeba polemizovat. Hellraiser možná není jeho nejlepším dílem, ale přesto má co nabídnout. Dokáže totiž děsit v mnoha ohledech. Nabízí příběh o tom, kam až člověka zavede touha; drama pro tři plus jednu postavu a čtveřici pekelných zjevů. Frank toužil poznat nepoznané, Julia je ubitá všedností manželského života a předstírání hodné ženušky ji rychle přestává bavit, a Rory dostal roli trouby a nic netušící oběti. Ta čtvrtá vzadu je ošklivka tajně milující Roryho. Julia se snaží zachránit Franka, na což potřebuje spoustu krve, Rory je upozorněn, že si Julia vodí domů cizí chlapy aniž by tušil, že jeden takový už v domě dávno je…

Jak probudit děs

Barker se nebojí syrovosti a surovosti. Poměrně naturalisticky vylíčil na samém počátku čtveřici cenobitů vystoupivších z krychle (jeden z nich na vás kouká z obálky knihy), ale tím zdaleka s hnusem nekončí. Teče krev, čvachtá syrové maso. Se samotnou brutalitou však horor nevystačí, čehož si byl vědom i autor. Do hry přidal i poměrně zdařilou psychologii postav. Čeká na vás několik zásadních momentů, které celou situaci vyostří do slova na hranu nože. Snadno pochopíte, co hlavní aktéři chtějí, a že je v podstatě jen jediná cesta, jak toho dosáhnout.

Přerod domácí puťky v chladnokrevnou vražedkyni může být pro některé čtenáře obtížné přijmout, ale motivace je jasná. Krev nevinných obětí je jediným způsobem, jak vytáhnout Franka ze spárů pekla. Barker si se čtenářem doslova pohrává – dokáže hrát na jeho city a prostřednictvím popisných scén barvitě líčí nejen tuny nechutných detailů, ale zároveň zprostředkuje vjemy týraného a připravuje prostředí pro příchod cenobitů a další zlomové momenty dramatickými scénami. Tady jsou jasně zřetelné zárodky filmového scénáře.

Zároveň autor testuje kam až lze zajít. Postavy se dostávají až daleko za hranice svých morálních zásad, zejména využívaná a obelhaná Julia. Frank se morálkou nezabývá už dávno a jde si za svým bez ohledu na cokoliv. A čtenář v divadle krutosti jen zírá, co se to proboha děje.

(Ne zcela) nová kniha

Nové vydání Hellraisera z nakladatelství Carcosa je poměrně útlá kniha. Oproti tomu předchozímu z roku 1996 totiž obsahuje jen a pouze jednu povídku, což rozhodně není na škodu. Nový je samozřejmě i překlad, který nemá na svědomí nikdo jiný než Milan Žáček, který je s Carcosou úzce spjat.

Tahle útlá kniha v sobě ukrývá však spoustu emocí. Hellraiser je hřištěm, ve kterém Barker rozehraje se čtenářem hru s napjatou atmosférou a naturalistickými scénami hraničícími mnohdy s nechutností. Oproti poměrně profláklému filmu dokáže mnohem více prodat vnitřní pocity postav, budovat strach na základech představivosti a pokřivené morálky namísto vizuálních efektů… Zkrátka, zážitek je to intenzivní a v mnoha ohledech i šokující.

Clive Barker: Hellraiser

Vydala: Carcosa, 2021 v edici Temnosti

Překlad: Milan Žáček

Obálka: Andrey Pankov

Počet stran: 128

Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď