Hrdinové umírají. Ale proč a za co?

Novinka z Planety9 Hrdinové umírají slibuje divokou kombinaci futuristického světa budoucnosti a klasické fantasy. Nemějte strach – vše je vysvětleno a vyargumentováno a dokonce se tyhle dva světy podařilo výborně propojit. Za vším stojí jedna „reality show“, na jejímž vysílání si filmové studio chce pěkně nahrabat!

Fáze počátečních pochyb – překonána

Když jsem poprvé četl anotaci knihy Matthewa Woodringa Stovera Hrdinové umírají, napadlo mě, že by to mohla být nějaká variace na oblíbené LitRPG. A hned za tím následovala myšlenka, že Planeta9 tahle prvoplánové knihy přece nevydává… Takže hurá na průzkum, máte můj zájem, Planeťáci.

Tím nejpodstatnějším bude přiblížit vám jak je to vlastně s těmi dvěma světy. Ano, čtete správně – dvěma světy. Ten první, podstatnější, je Země budoucnosti. Je prolezlá pokročilou technikou, nepružným kastovním systémem a zábavu představuje zejména sledování tzv. kostek, což je paměťové medium jako třeba flash disk. Frčí především „reality show“ odehrávající se na Ankhaně – při jejím vysílání mohou zazobaní šťastlivci sledovat dění přímo očima hlavního hrdiny, herce, který pro ně celé dění komentuje. Ti méně šťastní si pak vše přehrají právě z kostky za mnohem menší sumu.

A jak už to tak bývá, podobné show rodí hvězdy. Hari Michaelson má pochybnou čest být jednou z nich. Divákům je znám jako Caine, obávaný bojovník, který už má na kontě slušných pár zářezů včetně pár hlav vládců. Ostatně, právě jednou vládcovraždou celá kniha začíná.

A abychom tedy dopověděli i ono slibované za bé: do Mimosvěta, do Ankhanu, se herci dostávají díky transferu. Tahle země je vlastně alternativní Zemí na trochu jiné vlnové délce (velmi zjednodušeně, v románu je to samozřejmě vysvětleno mnohem sofistikovaněji). V hlavě mají baviči nacpaných pár mašinek, které umožňují divákům vidět jejich očima, stáhnout je kdykoliv zpátky na Zemi a zajistit jim díky spojení s ní přežití. Také nesmí prozradit nic o tom kdo jsou a co dělají, jinak zmeřou.

Vidíte, dva diametrálně odlišné světy tedy mohou bez problému fungovat vedle sebe a velice dobře se doplňovat. Teorie o LitRPGčku dostala na frak, i když malý zlomek pravdy v ní byl.

Hari, Caine a další živelné pohromy

Společnost budoucnosti je rozkastovaná, a přestože Hari už není nejmladší a mohl by s „herectvím“ seknout, těží ze své popularity. A tak ho čeká další transfer. Před tím však dostane pár „přátelských“ rad ohledně dalšího dobrodružství – správce Kollberg, předseda sanfranciského studia, totiž přesně ví, po čem diváci touží a jak ze své hvězdy, jejíž kariéru vybudoval, vysypat další balík peněz. Na Ankhanu má Caine (Hari) svobodnou volbu jak k zadanému cíli dobrodružství dojít, jediná nevýhoda je, že pokud zemře, bude umřelej. Šlus, konec, další prosím.

Jenže pak přijde bod zlomu. Ve světě Ankhamu se ztratí Hariho manželka. A ačkoliv jim to spolu příliš neklape, Caine ji musí zachránit, protože z jeho strany láska nikdy nevyprchala. Něco málo o vztahu se dozvíte vždy na začátku každé kapitoly, kde je drobný úryvek z manželských dialogů odhalující důvody proč to tak skřípalo.

Milý čtenáři, věz, že pokud si dočetl až sem, tak hlásím, že bez drobných spoilerů to dál nepůjde!

Celá situace je ovšem mnohem zamotanější než najít svoji ženu. Její poslední kostka ostatně leccos naznačuje. Zároveň má Hari/Caine před sebou další ze svých vlastních dobrodružství nařízených studiem – svhrnout nového vládce říše. A to je sakra tuhý parchant obdařený nadlidskou mocí. Ano, i magie v téhle knize funguje, a to velmi dobře a efektivně. Nehledě na to, že vládcův pomocník, se kterým je Caine na nože, je bezskrupulózní hajzl a zabiják toužící otočit Caineovi nožem v ledvinách. Dále tu máme vládce místního podsvětí, Krále Falše, vílu vládnoucí pevnou rukou místnímu hazardnímu doupěti a také revolucionáře s přezdívkou Šimon Šprýmař. Zapomenout nesmíme ani na Lamoraka, což je chlapík, který se točí kolem Caineovi manželky… Zajímavostí je, že se objevují i jiné rasy, namátkou ogři či trollové…

Postav je v knize opravdu obrovské množství, a každá z výraznějších dostává dostatek prostoru. Je úžasné jak Stover v obou světech (i když na Mimozemi mnohem výrazněji, přece jen se zde odehrává větší část příběhu) dokáže jejich charaktery propracovat, jak jim čtenář doslova vidí do hlavy a užívá si jejich emoce a jednání. Tohle jsou asi nejlepší záporáci od dob Joe Abercrombieho, a to už je nějaká pocta!

Skvělý je i Hari/Caine, který je napsán naprosto konzistentně. Drží se svých zásad a kodexu, jedná vlastně vcelku předvídatelně (tedy v mantinelech jeho postavy, nikoliv tak, že by čtenář uhádl předem co bude) a jeho bystrá mysl umí mnohdy pořádně překvapit.

V kůži Cainea budete spřádat léčky, bojovat, trpět a zabíjet (to diváci milují!). Sem tam přijdou nějaké ty pokyny ze studia, protože Kollberg tuší, že tohle dobrodružství přepisuje dějiny sledovanosti a chce mu dát ještě dramatičtější nádech. Právě hrátky s mocí, intriky a protivení se příkazům sehrávají v pokročilé fázi příběhu významnou roli, která je hybatelem celého příběhu. Ono totiž občas stačí pár slov, aby člověku něco docvaklo, a jeden nebo dva blbci, aby vám (tedy Caneovi) pořádně otrávili život.

Všeničící vír

Hrdinové umírají má úžasnou gradaci příběhu a v závěrečné fázi už se dostává možná až do lehce přestřelených poloh. Ale zároveň má šarm a charisma, což při přelévání příběhu, zradách a intrikách a množství magie gradujícím soubojem…. ehm, velmi silných bytostí… Fakt vám to nemůžu všechno vyslepičit, ale je to pekelně zábavné a plné nápadů.

Povedlo se i spojení obou světů, kdy jeden ovlivňuje druhý a celý ten propletenec je protkán jak vážnými tématy, tak drobnými vtípky a zlomyslnostmi. Ostatně, přesně v duchu knih Planety9 – z nějakého zapadlého kouta knižního trhu vytáhnout neokoukanou originální ne úplně mainstreamovou pecku a „pustit ji do lidí“.

Ve zběsilém tempu příběhu trochu zapadají hlubší myšlenky, zejména vleká dávka sociální kritiky a snaha bojovat proti nepružným systémům a vládnoucím autoritám. Ale o tom kniha vážně není, je to prostě jen jedno z témat, které budete více či mně vnímat.

Tahle kniha je velmi příjemné překvapení a potěší jak milovníky sci-fi, tak i milovníky špinavé fantasy, protože násilí a vulgarity rozhodně nechybí. A v momentě, kdy se zamotáte do dějových linií a intrik, začnou stránky ubíhat zatraceně rychle.

Na samý závěr ještě drobné poznámky pod čarou: kresba na obálce vypadá vážně dobře, překlad na výbornou a korektury taktéž. I tady hlásím vše v pořádku!

Matthew Woodring Stover: Hrdinové umírají

Vydala: Planeta9, 2023

Přeložil: Milan Pohl

Obálka: Marco Turini

Počet stran: 696

Cena: 799 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď