Inferium II: invaze do pekla je skvělá i podruhé

Začalo to povídkou O lidském dobytku, která přerostla v plnohodnotný román plný originálních nápadů – Inferium. Válka mezi pekelníky a Waffen-SS už sice skončila, ale staré proroctví praví, že zanedlouho se blána do Inferia protrhne podruhé a objeví se draci. A právě tenhle příběh vám nabídne Roman Bureš ve druhém dílu Inferia s podtitulem Invaze.

Pamatujete si na Inferium? Roman Bureš naservíroval čtenářům fantastiky velmi originální dílo, ve kterém skloubil koncentrační tábor a další mrazivé propriety nacistického Německa, peklo (neboli Inferium, jak jej nazývají sami jeho obyvatelé), silné osudy polodémona Rónana a židovské dívky Amálky a humor černý jako kýbl dehtu v tunelu. Byla to jízda plná akce, která se nadlouho zavrtala čtenářům do hlavy.

A co teď?

Nyní se vrací Inferium podruhé, tentokrát s podtitulem Invaze. Nabízí se zásadní otázka: dokáže Roman Bureš zopakovat úspěch prvního dílu? Nevystřílel všechny své nápady v prvním díle a nezmění se jen nepřítel, který se bude do Inferia dobývat tentokrát? A jak si autor poradí s tím, že na své straně již nebude mít moment překvapení, který měl velký podíl na úspěchu jedničky u čtenářů?

Otázek je mnoho, odpověď snadná: buďte v klidu, Bureš to zvládl i napodruhé naprosto skvěle a s přehledem. Druhý díl navazuje na ten první, setkáte se se známými postavami a vrátíte se do známého světa, jen o pár let později. Z Amálky-dítěte je již mladá slečna (ačkoliv v Inferiu se stárne úplně jinak), Rónan se potuluje světem s myšlenkami právě na Amálku a démoni z pekel se připravují na další invazi a s ní i příchod draků.

Začátek knihy nás zavede do hlubin pekelných. Zde už to mají čtenáři prošlápnuté a obhlídnuté, takže si Bureš jen trochu připraví půdu pro budoucí dění, povypráví o proroctví oznamujícím v brzké době druhou invazi, párkrát si „kopne“ do hříšníků, vysvětlí, že Amálka musí z Inferia fofrem pryč, protože je příliš dobrá a narušuje rovnováhu, což nedělá dobře samotnému Satanovi…  Tedy, ono je to vše trochu složitější a komplexnější, ale to hlavní teprve přijde.

Odvěký nepřítel

Důležitý je moment otevření portálu na Zemi, aby bylo možné vrátit Amálku. Na tento okamžik totiž čeká nejen Rónan, ale i další invazní armáda – tentokrát jsou to andělé, kteří si chtějí vzít to, co je stejně zčásti jejich…

A právě tady pro mnohé čtenáře doopravdy Invaze začne. Autor totiž rozvíjí zcela nový námět a nechává čtenáře nahlédnout po Inferiu i do Edenu, neboli republiky vedené a spravované anděly. A opět jsou nám servírovány skvělé a originální nápady, které jsou čtenářsky vděčné. Eden oproti peklu zná elektřinu a plasty, ale příliš tam nefrčí kovy. Zato tam kvete korupce, boj o moc a byrokracie.

Bureš se do nápadu ponořil a popisů je možná o trochu víc, než by bylo nutné, ale nějak všechny ty své nápady prodat musel, a nudit se rozhodně nebudete. Na akční část s invazí si sice budete muset chvíli počkat, ale to je vyváženo jak přemýšlivými pasážemi (protože různá vyznání mají různá pojetí nebe a tím pádem tolerují „různé“ věci), tak především humorem a všemožnými narážkami.

Tudíž i napodruhé se můžete těšit na zbrusu nový svět, u kterého je radost ho objevovat. Nemluvě o konfrontaci andělů s démony a několika vážně vypečených nápadech a scénkách. Svoji výraznou roli opět sehrají Rónan i Amálka sloužící jako průvodci a spojení mezi oběma říšemi.

Říci, zda je druhý díl lepší než jeho předchůdce je zatraceně těžké. Ale zkusme to: čtenář už ví, do čeho jde a co očekávat. A očekávání nejspíš budou dost vysoká. Invaze je nezklame. Oproti prvnímu dílu chybí snad jen hluboký a mrazivý lidský příběh – přece jen, válka s SS je mnohem hmatatelnější a mrazivější než válka imaginárních pekelníků s imaginárními anděly. Ale jinak je tu vše – originální, plnohodnotný a zcela nový svět, černý humor, akční scény… Zkrátka – Invaze je více než důstojným nástupcem Inferia a Roman Bureš opět překvapuje. Navíc je Invaze pořádně tlustý špalek, takže vám chvíli vydrží.

Roman Bureš: Invaze (Inferium II.)

Vydala: Epocha, 2022

Obálka: Žaneta Kortusová, Lukáš Tuma

Počet stran: 680

Cena: 450 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď