Kalamita: Poslední krok bývá vždy nejtěžší

Všichni superpadouši mají jednu společnou vlastnost. Vždycky naštvou těch několik málo lidí, kteří jsou jako jediní schopní a navíc odhodlaní porazit je. Je jedno, jak jsou vysoko, daleko, nebo jakými schopnostmi disponují – dřív nebo později je prostě někdo sejme!

KalamitaVládce nebes

Již potřetí se vrací tým Zúčtovatelů – skupina drsných mužů a žen, jejichž jedinou životní náplní je likvidace Výjimečných. To jsou pro změnu superhrdinové, tedy spíše superpadouši, a zároveň nositelé mnoha zvláštních schopností. Na nejsilnější z nich je opravdu složité najít recept k jejich pokoření – vždy sice existuje něco, co jejich schopnosti na chvíli oslabí či potlačí, ale hledání je mnohdy pekelně složité. Zúčtovatel David a jeho tým však mají na svědomí už dva z nejobávanějších superzmetků a nyní míří k metám nejvyšším. Jejich dalším cílem je Kalamita, první z Výjimečných, který visí a září na nebi jako hvězda.

Davidův tým je ale takříkajíc „v pytli“. Poté, co jejich vůdce, Výjimečný zvaný Profesor, přešel na stranu těch zlých a začal Zúčtovatelům jít po krku, ocitají se kladní hrdinové bez vůdčího mozku i materiální pomoci. Navíc je téměř nemožné odhalit Kalamitovu slabinu, protože o něm nikdo nic neví. Nezbývá tedy než se v první fázi postavit Profesorovi a přetáhnout ho opět na správnou stranu.

Kalamitě (i když správnější by asi bylo v tomto případě skloňování Kalamitovi, neboť se jedná o muže) se Brandon Sanderson vrací do světa Zúčtovatelů potřetí s cílem celou trilogii uzavřít. Milovníci tohoto autora již vědí, co od knihy čekat. Ani tentokrát autor nešetří svými nejsilnějšími zbraněmi – fantazií a vskutku mistrovským vypravěčským stylem. Bohužel, pokud máte rádi příběhy z Mistbornu nebo třeba Archivu bouřné záře, budete zřejmě nemile překvapeni. Ano, stále platí, že Sanderson má skvělé a neotřelé nápady. I tentokrát zasazuje děj do zajímavého místa – bývalé Atlanty, která je však stvořena ze soli a pohybuje se krajinou jako přerostlý slimák. I tentokrát potkáme Výjimečné se zajímavými schopnostmi, i když v dnešní době, kdy superhrdinům kvete pšenka měrou vrchovatou, naprostá většina z nich nemá čím ohromit.

Návrat, byť nepříliš triumfální

Stále však platí, že celá série vyznívá jako určená pro pubertální publikum, nikoliv dospělého čtenáře. Děj je spíše dobrodružný než vyloženě akční, pár momentů je sice pořádně ostrých a temných, ale nedočkáme se ani krve, ani násilí, dokonce i vztah Davida a jeho lásky se omezuje na nevinné cicmání. Navíc je celý text proložen pubertálními vtípky a mladistvým slangem, čímž vzniká podivný kočkopes, který se nedokáže rozhodnout, kdo je vlastně jeho cílovou skupinou.

A právě díky tomuto „nedospělému“ vyznění děj knihy nefunguje pro zběhlejší čtenáře, jak má, a je velmi těžké uvěřit postavám. S mírným odstupem zjistíte, že skupina vedená mladíkem, který povětšinou sází namísto pečlivého plánování na náhodu a impulzivnost, absolutně nesedí k obvyklému Sandersonovu propracovanému stylu při práci s postavami. Uznávám, že argument, že věci nejsou tak, jak jsme u daného autora zvyklí, není zrovna přesvědčivý, ale řešit věci pomocí štěstí, náhody nebo zásahů prozřetelnosti připomíná ze všeho nejvíc bezradnost a snahu za každou cenu utnout sérii (a vyjít z toho tak nějak se ctí). Zmiňovanou bezradnost dokladuje ještě jeden další, do očí bijící jev. Členové týmu v sobě začnou objevovat další, dosud nepoznané schopnosti, které dokáží vyřešit nejednu zapeklitou situaci.

Ne, takhle jsme si velké finále z pera tak zkušeného autora opravdu nepředstavovali! Příběh rozhodně nepostrádá dynamiku, spád ani nápady, ale nahodilá řešení mnoha situací a silný young-adult nádech popírají propracovanost předchozích dvou dílů. Přesto, pokud nebudete příliš přemýšlet a pitvat se v příběhu, budete se skvěle bavit, protože Sanderson v roli vypravěče exceluje. Bohužel, autor doplácí sám na sebe – mnoha skvělými knihami si v minulosti nastavil laťku proklatě vysoko, takže každý kvalitativní pokles je jasně patrný.

Na druhou stranu je třeba podívat se na Kalamitu i trochu jinou optikou. Nejen tato kniha, ale celá trilogie je na hranici young-adult literatury, a rozhodně patří k těm propracovanějším kusům. Je dobře, že trh nenabízí jen jednoduché mládežnické kusy. Tato Sandersonova trilogie totiž může být vítaným odrazovým můstkem pro mladší čtenáře do světa „vážnější“, propracovanější fantastiky, takový mezikrok, který dává ochutnat „dospělou“ fantastiku a nastiňuje možnosti. Zůstává na čtenáři, do které skupiny se zařadí a z jakého úhlu bude chtít na Sandersonovu Kalamitu nahlížet.

Navíc má svět Zúčtovatelů i přes zklamání z nepříliš podařeného finále potenciál, a rozhodně nebude na škodu, když se do něj autor vrátí. Osobně bych ale byl radši, kdyby to bylo spíše povídkovou formou.

Brandon Sanderson: Kalamita (Zúčtovatelé 3)
Vydal: Talpress, 2016
Překlad: Petr Miklica
Obálka: Trilabit Praha
Počet stran: 400 stran
Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď