Kdo by nechtěl vládnout světu?: Když se dva perou, Avengers se pořádně zapotí

Znáte situaci, se kterou by si slovutný tým superhrdinů Avengers neporadil? Pokud s úsměvem odpovídáte, že to teda fakticky ne, tak kniha Kdo by nechtěl vládnout světu? vám jednu, nebo spíše rovnou několik takových situací nabízí. Thor, Captain America nebo třeba Iron Man budou mít plné ruce práce! A celé dobrodružství se obejde bez jediného obrázku či komiksové bubliny.

Na samý začátek je třeba zdůraznit, že kniha Kdo by nechtěl vládnout světu? je román, nikoliv komiks. Spousta písmenek, žádné obrázky. Lákadlem může být i jméno autora: Dan Abnett je zkušený (a známý) tvůrce a kromě komiksů má na svém kontě i mnoho románů z populárního světa Warhammeru. Žádný vyjukaný zajíc, ale naopak zkušený rutinér, který dostal nelehký úkol popasovat se s knižní adaptací ryze komiksového tématu.

Příběh sám rozhodně nemá špatnou myšlenku. Různí členové Avengers čelí na různých místech světa hrozbě, která může zničit lidstvo nebo rovnou celou planetu. Captain America se utká s představitelem organizace Hydra, Iron Man v zádech i s Visionem s umělou inteligencí Ultronem (v pěkně nepříjemném těle), Bruce Banner aka nepřeměněný Hulk poměří svoji mozkovou kapacitu s Nejvyšším evolucionářem… Navíc je komunikační síť mimo provoz, takže se hrdinové nemohou domlouvat navzájem.

Je to zkrátka slušná mela, a Avengers jsou opět poslední překážkou mezi padouchy a jejich ovládnutím světa. Abnett má dobře zvládnuté vypravěčské postupy a umí přepínat mezi jednotlivými dějovými liniemi – a ukončit je vždy v nejlepším, za což občas budete mít chuť mu zakroutit ušima. Celý příběh navíc možná trochu nečekaně vygraduje, a dostane i lehce přemýšlivý podtext.

Troufnu si říct, že tuhle knihu budete hodnotit podle toho, co od ní čekáte. Pokud jste fanda komiksů a ničeho jiného než komiksů, pak vám bude toto dobrodružství připadat dost suchopárné. Ono převést barvičky a bubliny do čirého textu není nic lehkého, a samozřejmě text vizuální dojem nenahradí. Na druhou stranu můžete vnímat Kdo by nechtěl vládnout světu? jako alternativu ke komiksu, „něco jiného“, nového. Já budu hodnotit optikou člověka inklinujícího spíše k ryzímu textu.

Je jasné, že knize bude vévodit akce. Té je dost, je vcelku nápaditá a vychutnáte si všechny vaše oblíbené hrdiny. Je škoda, že nepřátelé jsou svojí silou nevyrovnaní – zatímco Banner je zavřený v laboratoři a dlouhou dobu pouze diskutuje, Tony s Visionem stojí proti superrobotovi a Black Widow s Hawkeyem čelí obyčejným lidským zlounům (i když se zbraněmi). Místy se vám může zdát akčních scén až moc a občas by jim prospělo zkrácení, občas ale umí překvapit.

Již jsme řekli, že autor je zkušený rutinér. To se bohužel ukázalo spíše naškodu, protože knize chybí trocha toho floutkovství a drzosti, kterou má v sobě kupříkladu Iron Man zakořeněnou. Chybí i větší množství hlášek – zkrátka příběh je pojat dost vážně a ještě větší odlehčení by mu slušelo a podtrhlo jeho komiksový nádech. Ale opět – srovnáváme s komiksem, a pokud nemáte náležitě načteno a nakoukáno nebo jste už mainstreamových komiksů přesyceni, pak si čtení vychutnáte.

Výhodou je, že naprostá většina hrdinů zachraňujících svět před padouchy je známá i lidem, kteří se na Avengers vyloženě nezaměřují. Autor se totiž neobtěžoval hrdiny nějak obšírněji představovat, podobně jako jejich protivníky. I tak ale z textu pochopíte kdo co umí, a jak a proč se snaží ovládnout svět se dozvíte přímo z úst těch, kteří po tom touží.

Kdo by nechtěl vládnout světu? je podařená adaptace komiksu do čistě literární formy. Chybí snad jen trochu nadhledu a větší údernost, i když to je dáno tím, že obyčejné BOOM je třeba nahradit několika větami popisujícími boj. Ale týmová chemie mezi hrdiny (pokud jsou ve dvojici) funguje, jednotlivé dějové linky umí překvapit a akce je víc než dost… Zkrátka, pusťte se s Avengers do záchrany světa!

Dan Abnett: Kdo by nechtěl vládnout světu?

Vydal: CREW, 2021

Překlad: Michael Talián

Obálka: Adi Granov

Počet stran: 306

Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď