Harry Potter a vězeň z Azkabanu – Rowlingová Joanna K.

Ani třetí díl z cyklu Harry Potter jeho fanoušky nemůže zklamat.Prostě fantazie.

Rowlingová Joanna K. - Harry Potter a vězeň z Azkabanu 

      Třetí pokračování cyklu Harry Potter bylo dlouho očekávanou událostí mezi jeho českými příznivci. Díky nakl. Albatros se ho dočkali 11. května 2001, kdy ho Albatros vydal u příležitosti pražského mezinárodního knižního veletrhu Svět knih. A znovu jde o knihu, která je plná skvělého děje a překvapení. Prvním překvapením je to, že třetí díl je zase o něco obsáhlejší, obsahuje 383 stran (čtvrtý díl dokonce obsahuje 700 stran!). Druhým výrazným překvapivým prvkem je skutečnost, že Rowlingová posunula děj knihy ze zábavného fantastického románu se zapeklitou záhadou k fantasy thrilleru (horroru?) se smrtelně nebezpečným příběhem. Ale i přesto tam zůstalo spouta skvělého anglického humoru, typického pro příběhy o Harry Potterovi.

        Právě ukončil druhý ročník v Bradavicích a je opět doma u svých opatrovníků mudlů Dursleyových. Je asi jediný školák, který se proto těší na začátek školy. Peklo, které zažívá u Dursleyových se stane nesnesitelné v momentě, kdy přijíždí teta Marge, které nesnáší Harryho více než ostatní členové rodiny. Není se co divit, když po jednom výstupu se teta změní ve vznášející se balón na stropu v kuchyni. Harrymu nezbývá nic jiného než zmizet. Sám v noci na ulici přemýšlí o své temné budoucnosti. Za kouzlení před mudly ho čeká vyloučení z Bradavic a ještě ke všemu zjistí, že ho z hluboké temnoty noci pozoruje obrovský pekelný pes – symbol smrti. Vše zachraňuje čarodějný vůz – kouzelný autobus, který ho převeze do Londýna do kouzelnické čtvrti Příčná ulice. Zde se setkává s ministrem kouzel Popletalem, který mu k jeho překvapení nevyhrožuje vyloučením ze školy , ale celý zkroušený mu oznamuje, že z čarodějného vězení Azkaban utekl Sirius Black, největší posluhovač Voldemorta. Bohužel si všichni myslí, že teď půjde po Harrym, protože ve vězení ho slyšeli ze spánku vykřikovat: „ ..je v Bradavicích. Je v Bradavicích“. To na náladě Harrymu nepřidá, ale pak se setká se svými přáteli Ronem a Herminou a hned všechno vidí trochu optimističněji. Škola probíhá normálně, až na to, že z důvodu možnosti Blackova útoku jsou omezen volný pohyb po okolí. S tím je spojeno i děsivé překvapení v podobě nejstrašnější bytostí Mozkomorů, strážců Azkabanu. Ti mají za úkol hlídat školu před Blackem. Tuto postavu  Rowlingová opravdu vytvořila skvěle, přímo s tím může konkurovat Kingovi. V jejich blízkosti člověk začně upadat do těžké depresivity, protože Mozkomoři se živí optimismem v lidské duši. Příjemným překvapení je Hegridova role učitele kouzelný zvířat, která mu ale přinese velké trápení. Novou zajímavou postavou je tady učitel obrany proti černé magii Lupin. Harry se s ním seznámí ve vlaku a už od toho okamžiku je čtenářům jasné, že tento vychrtlý a nemocný kouzelník skrývá nějaké nepěkné tajemství. Jinak se zde setkáte s stále protivným Malfoyem, slizkým učitelem Snapem, ředitelem Brumbálem aj.

                      Celý příběh je opět neuvěřitelně napínavý, s množstvím fantastických dobrodružství a kouzel. Nic není jasné až do samého konce. Autorka dovede příběh vystupňovat na nejvyšší mez a proto nechápu, jak někdo nemůže Harryho dočíst. Nyní nezbývá tedy než si počkat do listopadu 2001, kdy by měl u Albatrosu vyjít čtvrtý díl – Harry Potter a ohnivý pohár.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Hm
  Od Pottera jsem nečetl nic a popravdě řečeno, od téhle knihy mě odpoutala obálka, takže jsem se ji nevěnoval. Klasický případ výborné knihy s příšerným obalem, kvůli kterému si ji lidé nekoupí.

 2. Re: Hm
  Člověče já taky od Pottera nečetl nic,ale asi to bude tím,že je to od Rowlingové. Jinak Ti doporučuji knihu přečíst i předešlé.Super čtení pro odreagování.

 3. Zadny text nebyl uveden – asi nekdo zmackl tlacitko Odeslat drive, nez neco napsal – to se stava…

 4. Asi jsem se přehmátl.Ale píšu sem kvůli Harrymu. Je to skvělá kniha a opravdu stojí za to si ji přečíst. Všem to doporučuji.

 5. Musím uznat, že obal je přinejmenším podivný, ale první díl je prostě úžasný. Je to hobit v úplně novém. Bohužel se obávám, že čím bude více dílů téhle série, kvalita bude klesat. (Trojku jsem zatím nečetl, ale rozhodně si myslím, že jednička byla o 50% lepší než dvojka) Takžwe doufám, že si to Rowlingová s dalšími díly rozmyslí. Zdá se mi, že opouští roztomilý pohádkový příběh a vydává se na pole detektivky až kriminalistického románu. Zdá se mi, že je to škoda. Co myslíte vy?

 6. Já jsem už trojku četl a přijde mi zatím ze všech tří dílů nejlepší, je to napínák. Taky jsem myslel, že bude kvalita klesat, ale Rowlingová bude asi čestná vyjímka.No, uvidíme další díly.

 7. Náhodou,trojka je lepší než jednička a dvojka dohromady a zatím je trojka taky nejnapínavější.Řekla bych,že nový díly jsou vždy podstatně lepší než ty před ním.

 8. Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych si trojku přečetl a musím souhlasit. Přinejmenším se vyrovná jedničce. Co myslíte, odstěhuje se Harry od Dursleyových k Siriusovi?

 9. Trojka je opravdoví nervák.
  Ted čteme celá rodina,a já čekám na čtyřku.

 10. Harry je báječná kniha, která si dokáže své čtenáře udržet.

 11. ano
  Harry Potter je opravdu jediná kniha, která hlásá, že je pro čtenáře od 9 do 99 let a má pravdu. Čtěte za jakoukoliv cenu!

 12. Přečetla jsem všechny tři knihy jedním dechem a jsem z nich nadšená. Každému je doporučuju. Pravda, ilustrace dojem trochu kazí, ale když knihu otevřete a začnete číst první řádky, zažerete se hned.

 13. Ne, to by bylo po srandě 🙂
  Jinak jsem tu knížku kupovala por bráchu, mamka mi řekla, a´t se na to podívám, jestli to není nějaká blbost, no a já se od toho odlepila asi v jednu v noci a tu už jsem byla na konci. Pomalu nevím, jelti jsem doma na posteli, nebo se poflakuju po Bradavicích za Harrym

 14. ncejihrgkhg
  Tahle knížka obsahuje nejnapínavější pasáš, kterou jsem kdy četla! Vůbec je to moje nejoblíbenější potterovka, kterou jsem kdy četla! Siriuse i Lupina zbožňuju… prostě super. SUPEEEEEEER!!!!!!!!!

 15. Tuhle knihy si prostě musíte přečíst v originále!! Ten jazyk nemá chybu…kam se na to hrabou české překlady

 16. Myslím si, že třetí díl je o chloupek lepší než čtvrtý. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Do poslední chvíle nevíte, která bije a konečné vyřešení je víc než překvapivé. Myslím, že Rowlingová by obstála i v jiném žánru.

 17. Dlouho jsem byl vůči Potterovi předpojatý, ale nedávno jsem narazil na jedničku a pak už to šlo ráz na ráz. bezinka: rád bych, ale kde vzít? Neznáte někdo adresu, kde by to šlo stáhnout v originále třeba v .doc souboru? Jinak, ještě jsem neviděl film. Doporučujete?

 18. nejlepší díl
  já jsem celý půlrok Harry pottera odmítala jako dětskou literaturu(četla ho moje osmiletá sestra). ale jednou jsem byla nemocná, neměla žádnou knihu po ruce a tak přišel na řadu i Harry. Musím říct, že jsem se jen těžko odtrhávala. Třetí díl se mi líbí o malinko víc než čtvrtý, ale myslím, že je to čím dál zajímavější. A taky temnější. Moje nejoblíbenější postavy jsou Black, Lupin a Voldemort…

 19. Já si teda myslím, že jednička byla oproti trojce docela slabota. Schovávání důležitých detailů a vodítek ve změti zdánlivě důležitějších věcí je tady ještě rafinovanější. Já sama mám nejraději trojku, protože jsem i po druhém přečtění (brácha si nevšim, že mu ty knížky mizí jedna po druhé z pokoje:-) jsem měla v hlavě binec v tom, co řekl Lupin potom, co vletěl do Chroptící chýše a vybafl na Blacka: “Kde je?” A i po třetím jsem kupodivu objevila pár věcí, kterýhc jsem si dříve nevšimla (třeba ty spěchající kroky dvou lidí, zatímco hlavní trojka čeká zašitá ve třídě, až se bude moci vykrást ze školy). Čtyřka nemá chybu, je to hezky temné a napínavé, a přečetla jsem to během necelých dvou dnů (víkend – trojku během tří, ve škole mě furt někdo rušil a jak jsem se na chvilku odlepila od čtení, byla jsem hrozně dezoreintovaná a divila jsem se, co dělá ta dějepisářka za katedrou, když přece máme matiku:-)

 20. Může mi tam někdo odpovědět, prooosííím? Nevíte kdo bude hrát prof. Lupina? Bude to Ewan McGregor (nebo jak se to píše!)? Pošlete mi odpověď či jakékoliv jiné postřehy na můj e-mail : Ellynka@seznam.cz Moooc DÍK

 21. Kuk!
  Doufám, že jo, ale Rowlingová chce svého miláčka potrápit

Zveřejnit odpověď