Běsné město – Dana Rusková

Dana Rusková se prosadila zejména v literární soutěži Žoldneři fantazie, a tak není divu, že právě nakladatelství Straky na vrbě vydalo její románovou prvotinu. Běsné město spadá do stejného světa jako soutěžní povídky Hudba dálnice a Noční chmury, takže obeznámen můžou tušit, co mají čekat.

Běsné město

Seznamte se s kapitánem Sankem, pochůzkářem brrněnské policie. Ano, brněnské, protože se ocitáme v alternativním Brně plné nadpřirozených postav s geny divokých. Policista, který střídá parťaky jako na běžícím páse, vás provede zejména temnými zákoutími města. Bude to procházka nebezpečná, zajímavá a akční – pochůzka, která vás uhrane.

Sankova dobrodružství mají velmi podobnou skladbu jednoduchých detektivních příběhů, až to člověka může přestat u čtvrté či páté povídky bavit. Autorka však bojuje s tímto schématem na více frontách. Zejména vypráví dvě povídky z pohledu vedlejších postav, ovšem i příběhy v ich-formě Sanka si čtenářovou pozornost udrží,. Je to zejména tím, že je to postava, kterou si snadno oblíbíte. Jeho všetečná drzost a ironie dává vyprávění tu pravou patinu. Ale je to i proto, že Brrno je živoucí město, geny divokých a magie se projevují na každém rohu. Autorka myslí na všechny aspekty města, dává život předmětům i emocím. Pro Brna znalé pak je třešinkou na dortu, že se pohybujeme v ulicích a čtvrtích s mírně pozměněným názvem, takže se při čtení vcítí víc do textu.

Označit Běsné město jako román v povídkách se dá jen částečně. Jistě, je tu dějová linka, která příběhy spojuje v časové posloupnosti. Je tu i společný prvek ve vývoji hrdiny, který je však zmíněn jen v několika větách, a ústředním motivem až v závěrečné povídce, která je dovršením prvního příběhu. Texty mezi nimi by však mohly pracovat i samostatně a ostatně se tak až na pár náznaků děje.

Co se však autorce podařilo, je skladba knihy. První a závěrečný text jsou nejlepší, a tak to má být. Navíc se autorce povedlo v poslední povídce opustit schéma detektivních případů a dát příběhu, který je zároveň správně vygradovaný, jakýsi umělecký punc.

Běsné město si oblíbí každý Brňák, ale snad i další čtenáři (a možná i ti z Prahy). Autorka v knize nabízí charismatického hrdinu v nekomplikovaných detektivních akčních příbězích se silným prvkem městské fantasy. Čtení je to příjemné s vyzrálým stylem a s lehce načrtnutými postavami, které se vám přesto vryjí pod kůži. Na závěr si pak autorka možná dělá prostor pro další knihu. Snad neprozradím moc, když řeknu, že tentokrát půjde o Brno venkov.

Brrno je běsné město! Sídlí v něm běsi, upíři, přízraky, mátohy i další havěť s vysokým podílem divokých genů, stejně jako „nízkopodíloví” a obyčejní lidé. Udržet v tomhle běsnění pořádek je sysifovská práce, které se s chutí, láskou a ochrnovačem v ruce chopil policista Sank. Je obyčejný pochůzkář, a tak si to vyžere nejen od nestvůr, stvůr a dalších občanů, ale i z Ústředí, kde pro jeho praktiky nemají pochopení. Sank je čistý člověk, přesto si s technikou příliš nerozumí. Často tak delikventy honí místo autem šalinó. Ovšem za své město ochotně vycedí nějakou tu krev. A ne vždy jenom cizí. A paní Morana zatím vše sleduje a zasněně se usmívá… (anotace)

 • Běsné město
 • Autorka: Dana Rusková
 • Překlad: –
 • Série: –
 • Forma: paperback
 • Počet stran: 384
 • Cena: 235 Kč
 • Vydaly: Straky na vrbě, 2012

Četli jste tuto knihu? Podělte se o názor. Běsné město si můžete zakoupit v našem e-shopu s 15% slevou.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

6 komentářů

 1. a stou románovou prvotinou jsem nachytal sám. Měl jsem spíš napsat knižní prvotina

 2. Janu M.: Ani to by asi nebylo správně. Nemýlím-li se, zrovna před týdnem jsem v knihovně viděl od Ruskové už předtím vydanou detektivku… Takže “žánrová knižní prvotina”?

 3. tak by to bylo nejlepší. Ale ještě lepší by bylo ten perpex uplně přepsat

 4. od nakladatele
  Možná by tam stačilo připsat “na poli fantastiky” !

  Jinak díky za recenzi. Snad knize pomůže v prodeji…

Zanechat odpověď