Conanovy Rudé hřeby stojí za to i ve dvoujazyčném vydání

Krásná pirátka z Rudého bratrstva Valerie utíká po dezerci džunglí. Ne náhodou potkává Conana, který ji sleduje z města s ne úplně slušným cílem. Než se však stačí neslušný návrh zrealizovat, jsou oba napadeni obrovským ještěrem. Boj je zažene až k tajuplnému městu Xuchotlu.

Howard Robert E.: Barbar Conan: Red Nails - Rudé hřeby

Toto pradávné město je tvoří jeden obrovský palác, ve kterém rozlehlé síně nahrazují náměstí a široké chodby ulice. Ty jsou navíc dlážděny drahokamy. Pohádkové bohatství samozřejmě rozproudí krev oběma hrdinům, takže se pustí do prohlídky opuštěného města.

Rudé hřeby jsou poslední příběh o Conanovi z Cimmerie, který R. E. Howard napsal. Autor se tentokrát při tvorbě prostředí inspiroval atmosférou dávných indiánských civilizací z Nového Mexika, a to se odráží nejen v názvech a jménech, ale i v popisovaném stavebním slohu, potažmo ve jménech a celkové kultuře obyvatel města.

Příběh je klasickou povídkou žánru „meče a magie“. Velký kus práce odvedou hrdinovy svaly a nabroušené ostří, ale hlavní zlo nedrží v ruce ocel. Atmosféra uzavřeného města s degenerovaným, prakticky šíleným obyvatelstvem je navíc mnohem dusivější, než kdyby se příběh odehrával v té nejhlubší jeskyni.

Nakladatelství Garamond povídku vydalo jako bilingvální text, kdy na jedné straně je originální text v angličtině a na straně druhé pak její překlad. Občas může působit rušivě, že se český text vměstná na menší prostor, ale najde se dost těch, kteří ocení možnost porovnání překladu s původním textem. Velkým bonusem knihy je samotný překlad Jana Kantůrka, který zachovává mírně archaický styl vyprávění typický pro R. E. Howarda.

I když se jedná o opakované vydání klasického příběhu z pera samotného tvůrce Conana, osobitý překlad spolu se zajímavou formou má potenciál oslovit nejen kované vyznavače žánru „meče a magie“, ale i širší čtenářskou základnu.

70 %
 • R.E. Howard: Red Nails/Rudé hřeby
 • Garamond, 2014
 • Překlad: Jan Kantůrek
 • Obálka: Dorothea Bylica
 • 256 stran, 220 Kč

Knihu lze zakoupit již za 187 Kč na FantasyShop.cz!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

8 komentářů

 1. Nevyšel už asi dvakrát? Zaregistroval jsem tuším dvousvazkové a třísvazkové vydání…

 2. Nojo, to chce nechytat lelky, ale kupovat když knihy vychází 🙂

 3. pro Trulla
  Asi nejlepší je dle mě tohle http://www.legie.info/kniha/2658-robert-ervin-howard-conan
  Ok, přiznávám, myslím si to, přestože jsem s jiným neměl možnost srovnávat, ale tohle je s překladem Jana Kantůrka a mělo by obsahovat všechny povídky. Co jsem zachytil, tak s tím druhým souborným vydáním lidi moc spokojení nebyli.
  Jako jasně, normálně koupit se po dvaceti letech od vydání bohužel nedá. Jedině nějaký antikvariát nebo tak, ale zas kdo by se takového klenotu zbavoval.
  Tady to se nepochybně ještě koupit dá, povídek je tam polovina, ale je to právě údajně naprosto šíleně odfláknuté, takže moc velkou radost to asi neudělá. http://www.legie.info/kniha/14987-robert-ervin-howard-conan

 4. “Novější” souborné vydání než dvacet let staré od AFSF bylo také od Aurory před asi pěti lety s překladem pana Kantůrka, ale to bylo vyprodané do dvou let. Dnes naprosto nesehnatelné, protože toho se nechce “zbavit” už vůbec nikdo.

 5. Conan
  Co jsem koukal, vydání od Aurory mají někde ještě třetí díl a tipnul bych, že v kamenných, někde v menších městech, by se daly sehnat i první dva. Oproti tomu dvousvazkovému s černou obálkou je tam nově povídka Černý muž? Což je předobraz pozdější epigonské věci Tranicův poklad.

 6. pro Tygr
  http://www.legie.info/…howard-conan

  jj to je moc dobrej sborník jen tam na ty legii maj menší chybu a to je to že to má dva svazky a ne jenom jeden. Já jen kdyby to někdo scháněl tak aby nepřišel o polovinu příběhů :D.

 7. já mám doma tu verzi na 3 knihy, je tam navíc k povídkám román Hodina draka. Kdo to vydal z hlavy nevím.
  Tu verzi s 1 knihou jsem taky četl (má ji otec (ode mě 🙂 )), jsou tam všechny povídky.
  Je to klenot, asi nejlepší fantasy 🙂

 8. Na 3 knížky? tak o tom jsem neslyšel já mam tu dvoudílnou ( Conan barbar a conan dobyvatel ) a hodina draka je tam taky :D.

Zveřejnit odpověď