Čtyřka – Divergentní povídky: recenze

Veronica Rothová vytvořila drsný svět, ve kterém se hlavní postavy poznávají za velmi krutých podmínek. Ovšem o Čtyřkovi toho z minulosti moc nevíme, a díky tomu mohla vzniknout povídková kniha Čtyřka – Divergentní povídky.

3895

Opět se ocitáme ve světě rozděleném do několika frakcí: Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost, Upřímnost a ti kteří nepatří nikam, jsou Odpadlíci. Tyto frakce mají své zákony, které musí každý dodržovat, nikdo nesmí vyčnívat z řady. Děti jsou do určitého věku u rodičů a poté probíhá obřad volby, při němž se rozhodují, kde chtějí do budoucna žít. Vždy se najdou i nějací přeběhlíci.

A právě mezi takové patří i šestnáctiletý Tobias Eaton. Matka mu zemřela již dávno a jemu trvalo dlouho, než se rozhodl, že u svého tyranského otce již dále žít nejen nechce, ale hlavně nemůže. Tobias nečekal, že pro svou novou frakci má jistý potenciál. V povídce Nováček nám popisuje, jak se s ní vyrovnává. Spousta lidí ho jako bývalého Škroba nebere vážně, ale již brzy zjišťují, že s ním do budoucna musí počítat. Největším Tobiasovým problémem zůstává Erik. Konkurent, kterému se nelíbí věčný pohled na Tobiasova záda.

V další povídce Syn se Tobias dozvídá, že celý život žil ve lži. Lhal mu jeho otec i nejbližší okolí. A zrovna v této době začíná přicházet na to, že vedení Neohroženosti a Sečtělosti se moc bratříčkuje a kuje pikle. Jenže má vůbec Odevzdaným pomáhat, když ho tak ranili? Kniha ještě obsahuje pár scén z Tobiasova pohledu. Veronica Rothová chtěla, aby alespoň pár scén navazovalo na knihu Divergence.

Čtyřka: Divergentní povídky je knihou, jež za přečtení rozhodně stojí. Dozvídáme se spoustu informací o Tobiasovi a lépe se tak do něj dokážeme vcítit. Dokonce zpětně můžeme narazit na zjištění, že jsme mu při některých činech křivdili a jeho jednání pochopili úplně jinak. Tobias je velmi zajímavá a záhadná postava, a tak v povídkách bylo co rozebírat. Jeho proměna z týraného chlapce v muže, který uspěl je fascinující.

Ale jeden kámen úrazu v knize přeci jen nalezneme. Občas se čtenář může trochu ztrácet v chronologii. Navíc i samotná povídková kniha má dvě hlavní časové linie. Po dočtení povídky Zrádce zjistíte, že jste se ve scénách z Tobiasova pohledu ocitli v časovém úseku zase zpět. Pokud jste četli knihu Divergence, takový problém to pro vás nebude. Ale jestli jste chtěli jako první číst povídky, radím vám, je ještě odložte. Nejdříve si rozhodně přečtěte první díl série Povstalecká trilogie a teprve až poté vezměte do rukou povídkovou knihu.

80 %
  • Veronica Rothová: Čtyřka – Divergentní povídky
  • CooBoo, 2014
  • Překlad: Radka Kolebáčová
  • Obálka: Linda Marečková
  • 192 stran, 199 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Breitling Replica:Weird Tweets Over Replica Watches
    Perhaps that is why nice from the Breitling replica watch keeps rising like in comprehensive defiance of what the latest times requirement feelings of thriftiness “Cartier Replica Watches”:http://www.eworldwire.com/contes.php. Ultimately, Breitling has become the costliest look at brands in the sunshine “Cartier Replica”:http://www.wordfactory.org.uk/cartier.html . The original type of this excellent watch may cost one thousands “IWC Replica Watches”:http://childfoundation.co.uk/home.htm.

Zanechat odpověď