David Eddings – Belgariad

Asi nejslavnější Eddingsova sága. Tato pentalogie ovlivnila spoustu dalších spisovatelů, o čtenářích nemluvě. Myslím, že ji mohu s klidem doporučit, i když osobně si nemyslím, že by byla zas tak úplně dokonalá. Posuďte sami….

       Na počátku všech nesvárů byl Torak, aneb další z těch bohů, kteří se na stránkách fantasy knížek stali z těch nejmocnějších ti nejopovrhovanější. Postavili se totiž (relativně vzato) na stranu zla. A tak vedle Melkora a Azashe má své zasloužené místo i Torak, neboť všichni tři si jsou tak podobní.

       Po tomto úvodu byste si mohli myslet, že se zase pustím do tvrdé kritiky tohoto díla a budu vyjmenovávat desítky podobností, kterými autor ukřivdil Tolkienovi. Tentokrát jste se však zmýlili. Knihy Davida Eddingse jsou mezi námi čtenáři výše specifikovaného žánru tak notoricky známy, že je skoro zbytečné o nich zdlouhavě psát:

       Belgariad je “velkolepá sága o historii zápasu bohů, králů a lidí, jenž trval sedm tisíc let”. Skládá se z pěti knih, které jdou číst i samostatně, ovšem byla by to velká chyba, pokud by jste si je nepřečetli všechny. Mnoho by vám totiž uniklo. Stratili byste se někde uprostřed rozjetého děje, nevěděli byste, co předchází či čím to pokračuje a přišli byste tak o jednu z největších pozitiv této pentalogie. Mnoho kníh od ostatních autorů jsem ještě nepřečetl, ale tuto ságu už jsem četl dvakrát. Stejně jako u Tolkiena, i zde po opakovaném čtení narazíte na mnoho zajímavých podrobností, kterých jste si poprvé nevšimli.

        Spisovatel, u nás již notoricky známý, se tak trochu inspiroval hrou v šachy. V zemi Alornů a Angaraků, která je dokonale zpracována, začíná knihou Pěšec proroctví úžasná šachová partička. Stejně jako v ostatních Eddinsových dílech se i zde setkáváme s geniáleně propracovanými charaktery figurek (vlastně postav). Každá má své typické jednání a své klady a zápory. Postupně odhalujete jejich identitu a zjišťujete “co a jak”. Vesnický synek Garion, zpočátku bezvýznamný pěšec, se mění a roste v nejdůležitější postavu, na kterou pak zbyde už jenom poslední tah – mat. Děj se z počátku rozvíjí zdráhavě, ale pak na plný plyn jede s plynoucími desítky stránek, až se nakonec po dni, stráveném četbou, odpoutáte od přitažlivého textu, protože skončila kniha a musíte šáhnout pro další. Děj je hodně naplněn dialogy. Občas máte bohužel pocit, že někdo furt kecá  a přitom se nic neděje, a vy se nudíte. Přesto vás to nepustí a vy, odhodlaní přečíst poslední díl o přestávce ve škole, vesele čtete pod lavicí do pozdních odpoledních hodin a čas ubíhá kolem vás.

       Slušelo by se říci něco o ději. Ten se zaplétá na statku v zemi Sendarie, kde mladíka jménem Garion a jeko tetu Polgaru navšíví nevšední poutník. Není to nikdo jiný, než ten, který má na práci zajistit výhru dobra v chystajícím se střetu. Tím zcestovalým starcem je Belgarat – čaroděj. Garion, jak jistě očekáváte, je Belgaratovým nástrojem k úspěchu. No a tak se vydají na cestu. Garion postupně zjišťuje mnoho věcí. Jako že Belgarat je jeho děda, že Polgara je také čarodějka a samozřejmě i on ony tajemné síly v sobě začne nalézat. Kroky této trojice nás provedou po celém světadílu. Protože sám Garion k vítězství nestačí, splňuje osnovy “dobrých” bohů společně s dalšími zajímavými a mocnými přáteli . Ve čtvrté knize získá Garion to nejpotřebnější – Orb. Je to klenot neuvěřitelné moci, který v kombinaci s mečem zkutým z hvězdného materiálu snad může přemoci i nesmrtelného Toraka. Garion také usedá na Rivanský trůn, bere si princeznu SeNedru z dalekého království a stává se… ale to už fakt prozrazuji moc. Nechte se překvapit, ještě toho je hodně.

       Opravdu. Pokud v knihkupectví sáhnete po těchto knihách, určitě nesáhnete špatně. Vzhledem k druhému vydání během roku 1999 by tyto knihy měly být poměrně dobře k sehnání, ale přesto se na koupi vrhněte co nejdříve. Zaručuji, že do roka zase nebudou k sehnání. Teď jsem tak trochu udělal vydavatelství Classic And reklamu, ale zaslouží si to. Nijak zvlášť totiž svou práci nezpackali, i když v textu jsou classicky chyby. Mimo pravopisných chyb, hemžících se v textu, mi ještě připadalo dosti vadné, že každý díl překládal jiný člověk. Setkáme se tak samozřejmě s různými nesrovnalostmi. Doufám, že jsem vás dostatečně navnadil. Měl bych ještě poznámku k malbám na obálkách. Všechny je dělal Jan Patrik Krásný, bohužel se mu nijak zvlášť nevyvedly (zvláště ksichty mu nejdou). Je ovšem pravda, že neznám jiného českého malíře, než je on, který by to načmáral lépe a byl ochoten své malby poskytnout na obálky. A ještě něco. Belgariadu jsem udělil 9/10, což je známka závratně vysoká, ale musím podotknout, že není tak úplně čistá. Narážím mimojiné jako vždy na stránku originality, která je dost často diskutovaná a na nudnost a zdlouhavost některých nezáživných pasáží.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Nuda
  Já sám mám doma všechny Eddingsovi knihy. nesouhlasím s vaším názorem o nudě. jestli jste si všimli tak i v životě se budete snažit na takové výpravě mluvit a né upadat do mlčenlivosti. Ty tvz,,dlouhé bláboly”mi příjdou velice realistické a díky nim získává kniha část skutečnosti.

 2. Já mám celou Belgariad a necelou Malloreon a myslím, že jsou to nejlepší fantasy pod sluncem
  VIVAT POLGARA

 3. EDDINGS
  Nuda? V Belgariadovi a Malloreonovi? Kde?
  VIVAT BELGARAT, POLGARA A HLAVNĚ SILK, SADI a LISSELE!!!!!

 4. Je to bomba!
  Já kdybych psal tento článek, tak bych chválil, chválil, chválil… Tolkien je víc do podrobna, a proto se hůř čte. Eddings píše vyváženě a všechny věci jsou promakané do nejmenších detailů. Já si myslím, že je to nejlepší sága, jakou jsem kdy četl. Promakané, lehké, napínavé, zajímavé a přitažlivé. No řekněte čtenáři, není to skvělé?

 5. Ja mam eddingsovy knihy docela rad.Tedka zrovna ctu Kouzelnici Polgaru a je to DOST dobry.Jinak si o belgariadu myslim ze ma vyborne postavy, skvely dej super dialogy atd.atd.A nejlepsi je asi 4.dil

 6. Neprodal by někdo Ďábelského pána Karandy?
  okolí Brna!
  napište

 7. Mam vsechny jeho knihy a take vsechny precteny a nektere i dvakrat. Myslim ze Belgariad a Malloreon bylo to nejlepsi co jsem kdy cetl a dokonce zivota budu provolavat slavu svym oblibencum.
  SLAVA POLGARE, BELGARATOVI, SILKOVI, SADIMU, BARAKOVI, MANDORALLENOVI a ZAKATOVI!!!

 8. Ja muzu jedine souhlasit…s ostatnimi..Belgariad je neco uzasnyho!Klobouk dolu pred Eddingsem..

 9. Já teda nevím, všichni tady Eddingse opěvují. Četl jsem většinu z toho,co napsal-Belgariad je celkem originální,ale to ostatní je pořád na jedno brdo a celkem nuda-i když všechno to jsou New York Times bestsellery.Kam se hrabe na Tolkiena,Sapkowského,Martina,Pratchetta,Hol
  dstocka…

 10. Re: Nuda
  Neni to nuda.Mam doma Athaluse vsechny díly a je to perfektní.

 11. Můj názor
  Já osobně si myslím, že Belgariad a Malloreon jsou lepšími ságami než samotný Pán Prstenů a to z jednoho prostičkého důvodu: Eddings je briliantní vypravěč. I když je to už zhruba 8 let, co jsem Eddingse četl, dodnes si vybavuji to vzrušení a hřejivý pocit, když jsem bral jeho knížky do ruky a prožíval úchvatné osudy jeho postav. Skvělé, skvělé, skvělé!!!!!

 12. Jestli seš trošku trpělivej, tak si počkej na druhý vydání…

 13. Belgariad je super
  Belgariádu mám doma celou… jak jsem postupně nakupovala různý díly, tak sem něco četla i dvakrát (jeden rok to, co sem zrovna sehnala, a další rok hezky popořádku)….taky sem četla Čaroděje Belgarata a první díl Polgary…… teda řeknu vám…. lepší psychologii postav by pohledal…. dílo sice může působit nenapínavým poklidným dojmem, ale nuda to rozhodně neni (podle mě to v čtivosti Tolkienovi klidně může konkurovat)VIVAT Eddingsovy dialogy, VIVAT jeho psychologie, VIVAT jeho nápady

 14. Ja vlastnim od Eddingse 11 knížek a nadále pokračuju ve čtení ted zrovna čtu kouzelníkův gambit a říkám:”Tahle pentalogie je fakt super”

 15. kde najdu
  ságy od Eddingse v elektronické podobě? mám je doma v knihovně, ale tahat všechny na cesty se mi nechce, takže bych si je rád četl pohodlně z notebookudíky

 16. SHáníM
  Nemáte někdo na prodej Malloreon 4 a 5 díl.Moc moc sháním!!!!

 17. nanestastie som si kupil belgariad jeden a teraz smutim za stratenymi peniazmi…na nete som si precital kopu oslavujucich komentarov a cakal som nico uzasne…ale do konca knihy sa nic prevratneho nestalo.bol som skratka sklamany….oproti feistovi je toto podla mna velice slabe

 18. Co chceš taky čekat jen od jednicky…proste pentalogie Belgariad a Malloreon je bestVivat!!:BELGARAT POLGARA SILK BELGARION-SE´NEDRA BARAK MANDORALLEN RELG

 19. jestli někdo řekne že belgariad je kravina tak to bonznu Polgaře a ta si ho podá

 20. Belgariad
  Nechápu který hň*p to mohl napsat ten článek. Belgariad nudný? To je ta nejlepší sága co jsem kdy četl a to jsem četl hodně ság…. Příběh dokonalý, akční scény dokonalý…prostě bezva!!!

 21. “Nuda” – a kde jako?
  „Silku, jsi strašně zkažený, zlý člověk“. „**Díky, snažím se**“

Zveřejnit odpověď