Démonská trilogie 1 – Tetovaný – Brett Peter V.

Noc co noc povstávají z hlubin země jadrnci – démoni, co mají jediný cíl: vyhubit lidskou rasu. Noc co noc před nimi lidé utíkají za chrany, značky, které dokážou jejich nepřátele udržet v bezpečné vzdálenosti. Vzpomínky na Osvoboditele, který kdysi s jadrnci vedl válku a zvítězil, dostávají mytický nádech. Přesto naděje stále doutná. Stačí jen fouknout do uhlíků, aby se rozhořela naplno…

Brett Peter V. - Démonská trilogie 1 - TetovanýKe každému debutu se zcela oprávněně vyplatí přistupovat obezřetně, ale také bez předsudků. Autor může zklamat, ale i nadchnout. Nač s tím otálet – autorovi Tetovaného, prvního dílu Démonské trilogie, se povedlo to druhé. Neděste se nepříliš zdařilé obálky (kterou ovšem bylo opatřeno i originální vydání) a tloušťky knihy, tenhle román si užijete od začátku až do konce.

Brett si při stavbě zápletky vystačil s jednoduchým a osvědčeným námětem – konflikt s děsivým nepřítelem, který lidstvo začíná pomalu, ale jistě prohrávat. V časech sílící beznaděje, kdy se do divočiny v noci odváží jedině poslové se svými cestovními chraněnými kruhy, je třeba, aby povstal, nejlépe z popela zmařených snů a tragických událostí, hrdina, který se jadrncům dokáže postavit. Tetovaný ovšem není jen další variace na toto téma, nepřinášející nic nového. Je to okouzlující, působivý a promyšlený příběh, jemuž nechybí originální pojetí zla (různé druhy jadrnců, a především způsob obrany pomocí chran), charismatičtí hrdinové, nečekané momenty a hlavně čtivost.

Autor splétá příběh s pomocí tří osudů, které se protnou až v samotném závěru. Arlen, na počátku chlapec, šokovaný lidskou odevzdaností, v němž v průběhu let zrají myšlenky na válku s jadrnci. Kořenářka Leesha, v mládí týraná svou matkou a krutě zklamaná snoubencem, jež slíbila celý život pomáhat lidem a své srdce uzamkla v naději, že jednou potká někoho, kdo si ho zaslouží. Rojer, který ve svých třech letech přišel o oba rodiče a nyní, jako učedník kejklíře, v sobě objevil nečekané nadání. Brett má každý příběh pod kontrolou a do každého vkládá něco, co vás osloví. Nekouzlí se slovíčky, ale oč je jeho jazyk jednodušší, o to příběh silněji vyzní. Autor dovedně zobrazuje štěstí i zklamání svých postav, nevyhýbá se temným momentů, v některých okamžicích kniha až šokuje. Ani akčních scén tu není málo, a ačkoliv na nich příběh nebuduje své základy, potěší, že k nim Brett přistoupil zodpovědně a vdechl jim uvěřitelnost a napětí.

Nejpříjemnější je ovšem zjištění, že i přes obsáhlost je kniha čtivá a nikde nedrhne. Jistě, dospívání a epizod ze životů jednotlivých hrdinů si užijete dostatečně, ale to k epickému pojetí příběhu prostě patří. Stejně jako patos, který na vás občas vystrčí drápek. Chybí snad jen ta pověstná perlička, která by vás v úplném závěru srazila na kolena v nadšeném očekávání druhého dílu. Budete se na něj ovšem těšit i tak. Pokud tedy máte chuť na pořádnou porci výborné fantasy, s čistým svědomím po Tetovaném sáhněte. Nezklame vás.

Pavla Lžičařová (šéfredaktor)

pavla.lzicaro­va@fantasypla­net.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

11 komentářů

 1. Mozem potvrdit, kniha je velmi prudko citatelna, dej ubieha a clovek sa nestaci cudovat, ze je na konci. Rad si dam pokracovanie.

 2. Souhlasím s recenzí – takhle bych to taky napsala, kdybych uměla psát 🙂

 3. Kniha je naozaj dobre napisana, citam uz druhy diel a ten je viac ako dobrym nasledovnikom prveho. Napad s “demonmy z jadra” je vyborny a sposob ako sa autor popasoval so zakomponovanim jednodtlivych postav je na novacika uzasny. Rozhodne to nie je novatorska kniha, ale ma dostatok novych prvkov, ktore pritiahnu a zopar sice uz trosku omselych, ktore vsak neurazia..:)

 4. Tento dil byl pardni hrozne dobre sem se v citil a snil spolecne s panem spisovatelem…doslova me kniha pohltila..a tak se ptam nevite kdy bude pokracovani v prodeji?

 5. Skvělá knížka – měla jsem jí přelouskanou fakt rychle. Těším se na pokračování 🙂 Takhle naposledy mě nadchl Zaklínač a několikadílný příběh Dhampira…

 6. Kniha je moc pěkní. Kdo se pořád ještě rozhoduje, rozhodně doporučuji. Díky dobrému střídání příběhových linií jsem nemohl dospat, protože jsem se už těšil co se nakonec stane. Knihu jsem přečetl téměř jedním dechem. Svět, prostředí i démoni jsou dobře zpracováni. Rozhodně se nebudete nudit, pokud je vám tento žánr blízký jako mě. Autor měl dobrou myšlenku a na papíře ji ještě vylepšil. Těším se na další pokračování.

  K dotazům: Kniha číslo dvě by “prý” měla vyjít teď na podzim 2010… 🙂

 7. Tetovaný
  První díl opravdu výborný, druhý mi zatím příjde ještě lepší než první 🙂 ale jsem terpve v půlce. Těším se na třetí 🙂 Opravdu moc dobré čtivé a peněz nelituju .-)))

 8. Obsah
  Hele lidi nevíte kde sehnat stručný obsah knihy Tetovaný. Teď se ke mě dostal druhý díl a z hrůzou jsem zystil že tam není obsah toho předešlého třeba jako je to v Odkazu dračích jezdců tam je vždy obsah předchozích knížek. Potřebuji ho abych si to trochu oživil a nestrácel se v dějových linkách.

 9. Pochvala
  Moc se mi ta kniha líbí. Vážně vás to vtrhne do děje a je o dobře promyšlené!

 10. Skutocne perfektna kniha. Neviem sa dockat kedy bude prelozena 3 cast “The Daylight War” a samozrejme sa tesim aj na dalsie 4. a 5. pokracovanie

Zveřejnit odpověď