Den trifidů – Wyndham John

Kdyby se skládala maturita z vědecko-fantastické literatury, tento legendární sci-fi román byste měli stoprocentně ve své povinné četbě.

Wyndham John - Den trifidů Při psaní jakékoliv recenze, by se měl autor snažit o svou osobní nezaujatost vůči každé recenzované knize, jenomže já si nedokáži pomoci. Ježíšikristepanomariánanebi tahle kniha je supééééééér! Uf, už jsem to trochu vydejchal a konečně můžu začít psát s čistou hlavou.

Myslím, že každého z vás někdy napadlo, jak skvělé by bylo být na chvíli jediným živým na celé planetě. Dokážete si to představit? Ulice naprosto prázdné, nikdo nikde. Vždycky jsem si se zavřenýma očima představoval, jak vyjdu do liduprázdných ulic, rozmlátím nejbližší výlohu cukrářství a nestoudně se přejím sladkostmi. Potom vykradu nejbližší počítačový obchod a cestou domů, s Athlonem pod paží, vymlátím okna na policejní stanici. Musíte přiznat, že na jeden den by to bylo fajn.

Den trifidů je z dnes již typické série typu „Rád bych věděl, co by se stalo, jestliže …“ Detaily příběhu vám vypravovat nebudu, protože by se to rovnalo stejné pohromě, jako vyzradit vraha v detektivce, ale věřte, že je docela originální. Snad mne nebudete lynčovat když prozradím, že celá kniha se točí kolem mladého muže, který se po operaci probudí do světa, ve kterém drtivá většina obyvatel takřka přes noc oslepla. Situaci v Londýně, ve kterém za jednu noc zbude jen několik desítek vidomých, si dokážete odvodit nejspíše sami. Když se k tomu všemu ještě navíc tu a tam mihne masožravá kytka … no co vám mám co povídat.

Den trifidů vyšel již před dlouhými padesáti lety. John Beynon Harris, všem ostatním známý spíše jako John Wyndham se proslavil touto knihou, napsanou na základě jeho dvou starších povídek, které vycházely také časopisecky. Kritikou sice nebyla přijata nijak valně, nicméně své příznivce si našla, důkazem je již její x-té vydání.

K této báječné knize by se daly pronést ohromné spousty charakteristik, dalo by se hodiny diskutovat o báječném prostředí, ve kterém se odehrává, napsal bych spousty stran o všech pocitech, které ve mně toto dílo vyvolává, přesto se však bojím, že jen málokdo by tuto knihu popsal tak, jak si zaslouží. Já jím rozhodně nejsem, proto mi nezbývá nic, než jediná věc a to říci vám všem: Neváhejte, čtěte a šiřte slávu Wyndhemova díla dále. Pokud by vás náhodou zarazila poněkud vyšší cena za výtisk, pak si uvědomte, že jde o knihu vázanou a hlavně: Je to klasika! Z těchto důvodů, je cena velice solidní.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Den trifidů
  Vetřelec ve formě částečně inteligentní rostliny, schopné zabíjet. Kdo nechce pracovat na zahrádce nebo nerad jezdí do přírody se může vymluvit na trifidy. Třeba už na nějaké skládce poblíž Temelína KLÍČÍ.

 2. Doporučujem
  Den Trifidu je jedna z najlepších kníh aké som kedy čítal. Málokedy čítam jednu knihu viac krát ale na tejto som si opakovane zgustol. Hodnotenie môže pokojne byť 9,5 z 10.
  Doporučujem.

 3. U nas se ji rika bolsevnik…a rekl bych ze tato kniha je absolut spicke!!
  i tem kteri nefandi scifi se libila!!

 4. tož to je dobré
  Kniha je to super. Akorat mi trochu vadi, ze v novejsim vydani jsou misto Sovetu Cinani. Nevim jak to je v angl. originale, ale byl bych rad, kdyby mi nekdo poradil, jak to vlastne pan Wyndham napsal.

 5. Re: tož to je dobré
  Martine, i v originálu (sehnala jsem cca před rokem asi za dvě stovky v paperbacku v Tescu na Národní) jsou to číňani a v původním vydání z roku 57 (nebo 53, teď přesně nevím) taky.

 6. Čet jsem to a je to super, akorát má každá kniha s tímto názvem jinou obálku a já ani nevím, jestli jsem nečet nějakej duplikát. Ale bylo to super.

 7. Den trifidů je výborná kniha. A není jediným skvostem z pera tohoto spisovatele. Kvalitě knihi nemůže ubrat ani zatím poslední, podle mě nepříliš hezké vydání.

 8. Jak tu ta kniha může mít, probůh, hodnocení čtenářu: Normálka?? No nic, chtělo by se mi křičet s autorem článku, že je supéér atd., leč vychovaně pravím pouze: To musíte mít! 😉

 9. Pdekováni
  Mislel sem si že sem blb kdiš sma hráli podle teto kniki celotáborovou hru a to že semi libi ale neteř me donutila najit na internetu tvoji stránku nedokázal sem ji popsat oco vlastne jde tim chci podekovat že nejse blb a že je vice lidi co čtou podobji věci ač se tio zdá ostatnim že sme podivni dik

 10. Budulínku, Tvůj příspěvek je recese nebo jsi opravdu takovej b..? No nic, nebudeme to pitvat 🙂 Wyndham je jednička, přesto se najdou lidi, kteří Den Trifidů nedočetli, protože jim připadal nudný. Naštěstí do této skupiny nepatřím, užívám si každou Wyndhamovu knihu, každou povídku a společně s recenzentem ječím: supééér!

 11. pochvala
  Tuto knížku jsem zrovna dočetl a přišel jsem na to že i přes svůj věk furt neztrácí na kráse a je super. Vřele vám ji doporučuji a doufám že se vám bude líbit stejně jako mně.

 12. Jedinečná kniha
  Četla jsem aspoň 5x a s velkou pravděpodobností to není konečné číslo. Nejlepší kniha sci-fi, alespoň pro mě. Jen je škoda, že poslední filmové zpracování je z roku “raz dva”. Tohoto námětu by se měl chytit Spielberg nebo Cameron.

Zveřejnit odpověď