Diamantový věk – Stephenson Neal

Další kniha od autora Sněhu. Čekání bylo dlouhé, ale stálo za to!

Stephenson Neal - Diamantový věk Milovníci kvalitní sci- fi mají opět důvod k radosti. Konečně vyšla další kniha Neala Stephensona, autora kultovního románu Sníh, který byl u nás vydán v minulém roce a po zásluze se stal knihou roku. Děj Diamantového věku se odehrává několik desítek let po událostech, jež byly vylíčeny v Sněhu a je třeba říci, že svět se od té doby velmi změnil díky rozkvětu nanotechnologie. Běžné zboží a základní životní potřeby může každý člověk dostat zadarmo z kompilátorů hmoty, umístěných snad v každé domácnosti . Spolu se zánikem tradiční ekonomiky se drasticky změnila i politická mapa světa. Malé frančízové státy nemohly v nových poměrech obstát a zanikly. Místo nich se objevily takzvané fýly, kmenově-firemní státy, na něž dohlíží Celosvětový ekonomický protokol, který se stará o to, aby se některý z nich nepokusil získat kontrolu nad ostatními. Prostředkem nátlaku je kromě vojenských jednotek i hrozba uzavření Cév, kterými proudí hmota potřebná k chodu kompilátorů hmoty. Následky takového opatření jsou jasné, přesto k pokusům o změnu stávajícího řádu dochází. Ne všechny státečky jsou se svou stávající pozicí spokojeny a tak se snaží situaci změnit. Mezi nespokojené patří i Nebeské království, jeden z kmenů vzniklých po rozpadu Nové Číny.

 Jedním z hrdinů této knihy je inženýr-artifex John Hackworth. Patří k občanům Nové Atlantidy, státu, jehož obyvatelé žijí podle zásad, které byly běžné v viktoriánské Anglii. Ty jim ale nebrání ve vydělávání peněz. Nová Atlantida patří k nejbohatším fýlům, což pochopitelně vzbuzuje závist méně úspěšných. John Hackworth vyvinul na objednávku svého představeného interaktivní vzdělávací přístroj pro děti ženského pohlaví, nazvaný Obrazová čítanka pro urozené slečny. Mělo se jednat pouze o jediný exemplář, určený pro vnučku jeho představeného. Hackworth ovšem neodolá a Obrazovou čítanku nelegálně okopíruje pro svou vlastní malou dceru. Přístroj je mu záhy ukraden (ne docela náhodou) a dostává se do rukou Nell, děvčátka z nejnižší společenské třídy. Tato událost má zcela zásadní vliv na její osud a později i na osud velké části světa. Nespokojené státy totiž našly alternativu k systému Cév a kompilátorů hmoty a Nell se stává pověstným pírkem na vážkách, které rozhodne o konci vzpoury.

Popravdě musím přiznat, že po první ‚‚konzumaci“ nejsem schopen plně ohodnotit celou kvalitu této knihy, na to bude zapotřebí , stejně jako u Sněhu , více přečtení. První dojem je ale velmi, velmi dobrý. Stephenson je skvělý vypravěč, schopný bez problému vystavět složitý, mnohovrstvý text, který se ale skvěle čte a který koření dobře napsané dialogy a jemný humor. Akce a humoru tu sice není tolik jako u Sněhu, na čtenářském zážitku to však nic neubírá, je to prostě jiná kniha. V podstatě jde o zvláštní mix steam- a cyberpunku, výsledek je výborný a to je hlavní. Kvalitu umocňuje i velmi dobrý překlad Richarda Podaného a u Talpressu tradičně kvalitní redakční zpracování včetně podařené ilustrace na obalu. Jediným mínusem může být snad cena 288 Kč, ale to jen osamocená vada na kráse , která však s kvalitou knihy vůbec nesouvisí a za zatím nejlepší knihu tohoto roku to není zas tak mnoho. Vřele doporučuji!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď