Elantris – Sanderson Brandon

Jakmile se člověku dostane do ruky kniha z oblasti fantastiky, která si nedělá nároky na to, aby se z ní stal počátek mnohadílného cyklu, a navíc v sobě sloučí spisovatelský um s originálním nápadem, musí si přiznat, že je na světě potencionální hit. Nejen že Elantris tyto podmínky splnil, ale hitem se opravdu stal.

Sanderson Brandon - ElantrisMěsto, podle kterého se kniha jmenuje, se ještě před deseti lety slunilo ve světle přízně, neboť jej obývala a udržovala lidská rasa, jejíž magie ji učinila prakticky všemocnou a navíc ji zmutovala do přenádherné podoby. Díky svým schopnostem dominovala tato společnost království Arelonu a díky svým službám byla jedním z nejdůležitějších míst na světě. Bohužel, jednoho nešťastného dne přestala elantríjská magie pracovat, z obyvatel města se stala monstra připomínající špatný zombiovský horor a Shaod, proces, který měnil normální lidi na Elantrijany, se nyní stal prokletím, neboť právě změna v zohyzděnou postavu odsouzenou žít ve zvětšující se bolesti a neschopnou zemřít normální cestou se stala osudem jeho hostitelům.

Občasná ochoření Shaodem je něco, s čím by se dalo smířit. Do veřejného života to však prudce zasáhne, když přeměna potká arelonského korunního prince Raodena. Nešťastník je stejně jako každá oběť vyexpedován do Elantris a veřejnosti je předložena zpráva o Raodenově náhlé smrti. Tato událost, díky šikovné manželské smlouvě, ke dvoru připoutá princeznu Sarene, jež ke svému zděšení nenalézá po příjezdu ani živoucího ženicha, ani příslovečnou žábu čekající na polibek. A jakoby toho nebylo dost, do Arelonu přijíždí i mezinárodní katalyzátor potíží – obratný misionář/diplomat Hrathen, jenž má od svých nadřízených poměrně brutální instrukce – pokud do tří měsíců nezíská Arelon pro Derethskou církev, bude království čelit invazi ze strany Fjordenské říše…

Kniha se odehrává ve třech liniích – Raodenovým přežíváním v Elantris charakterizovaným touhou po objasnění deset let starých událostí a snahou po vnesení řádu do bezútěšného města, princeznou Sarene a jejím pronikáním do arelonské politiky a nakonec Hrathenovým „pletichařením“, které naštěstí nezabředává do klišé. Všechny tyto příběhy čtenáře rychle zaujmou, ovšem s tou nezapomenutelnou výhradou, že jak Raoden, tak Sarene jsou klaďasové non plus ultra a navíc tak efektivní organizátoři, že by snad k výkonnosti  přiměli i socialismus. Jejich svého druhu  hrdinství mi přišlo od autora neprofesionální, stejně jako jejich opak – občas problesknuvší postava krále Iadona byla ve své křivosti a neschopnosti natolik hrubě načrtnutá, že lze cítit Sandersonovu nechuť vůbec o nešťastném monarchovi psát. Naopak kněz Hrathen má nadmíru solidní vývoj od prvotního satanášského vystoupení  k poměrně prokreslené psychologii.

Příběh přes řadu nezáživnějších, ale nutných meziher splňuje všechny podmínky k chutí ho nepřetržitě číst. Jazyk je dobře vyvážen v modernosti vyjadřování (svět Elantris je vývojově zhruba v pozdní renesanci). Trochu jsem se však poškleboval nad použitím až příliš pozemsky znějících slov předstírajících, že znamenají něco jiného (Domi, Teod) a když i hlavní postavy nazvou náboženskou knihu Do-Korath „biblí“ svojí církve, řekl jsem si, že autor by měl svůj svět držet od našeho radši dál. Když o tom mluvím, přestože spor Korathů a Derethů, nepřátelských náboženských skupin stojících na příbuzných základech, působil nakonec poměrně organicky, Fjordenové/Derethové skončili z větší části jako dvourozměrní nepřátelští agresoři, jakých jsou v epických fantasy dílech kvanta. Dokonce ani to ale nezabránilo závěrečnému pozitivnímu dojmu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. osobně jsem moc nezáživných scén nepostřehla, ale to je věc názoru 🙂 ale hodnocení 8/10 je celkem přiměřené i když půl bodíku navíc by neškodilo …

  2. Autor z pohledu fantasy toho moc na triku nemá. Elantris je jeho krátký příběh, který mu vyšel v roce 2005. Jinak před rokem a letos mu vyšli 2 díli z trilogie Mistborn… Nevím, jestli jsem to dobře pochopil, ale Mistborn by měl předcházet události Elantrisu… Možná, že ho polaris také vydá.

  3. První kniha,která mě uchvátila
    Četla jsem Elantris jedním dechem a nebylo možné, abych ji jen tak zavřela a nedočetla do konce. Je to strhující příběh, který je nesmírně zajímavý a poutavý. Četla jsem mnoho knih, ale takovou to knihu jsem držela v ruce poprvé. Vážně skvělá kniha.

  4. Souhlasím, že jde o velmi zdařilé dílko. Když už ne perla, tak aspoň polodrahokam v dnešní záplavě fantasy knih.

  5. Výborné
    Když jsem jednoho dne v knihovně náhodně vytáhla tuto knihu z police a odnesla si ji domů, netušila jsem, jak mne nadchne. Neotřelé téma, propracovanost jednotlivých postav v kombinaci s nikdy neutuchajícím napětím mě strhlo od samého začátku. Doufám, že si od tohoto autora ještě něco z fantasy přečtu…

Zanechat odpověď