Eva a Kniha poznání

Občas se zajímavé knihy ukrývají za nenápadnou obálkou. Takovou je i Eva a Kniha poznání. V záplavě fantasy ság pro mládež bylo docela těžké ji objevit. Ale rozhodně to stálo za to. Příběh se silným ekologickým podtextem čerpá inspiraci z české tradice, známých pohádek, pověr i mýtů.

1

Eva je obyčejná jedenáctiletá holka z vesnice u Jičína. S rodiči a o pět let starší sestrou Sárou vyrážejí autem na dovolenou k moři. Cesta se však už od počátku nevyvíjí, jak si všichni představovali. Na obě děvčata čeká těžká zkouška. Zraněná, sama v noci uprostřed lesa, najdou naštěstí nové ochránce – stromidy. A od nich se také dozvědí, že mezi lidmi žije výjimečné dítě, které má zachránit svět. Jeho záhuba se blíží, jak o tom svědčí stále častější zprávy o ekologických katastrofách v médiích.

Motiv vyvoleného, kterému je předurčen nějaký (pro lidstvo) významný úkol, není nikterak nový, ale způsob zpracování možná leckoho zaskočí. Pod hávem fantasy příběhu je totiž rafinovaně ukrytá příručka pro frustrované dívky, jak získat zpátky ztracené sebevědomí. Je vidět, že učitelky tělocviku jsou všude stejné a podobně jako školní jídelny dokážou zanechat v mladém člověku trvalé stopy. Tahle tělocvikářka si proti všem zásadám pedagogické práce ještě vymyslela přezdívku „seďavka“, kterými ne úplně obratné žačky s oblibou častuje…

Zamáčkněte slzu a představte si, že to může být jinak, že získáte šanci, jak překonat trauma a pocit vlastní nemotornosti, jak posílit lásku k vlastnímu tělu a k pohybu vůbec. Eva takovou příležitost dostane, i když ne jen tak. Musí se totiž připravit na úlohu Prvního dítěte. Už jednou, hned po narození, se jí podařilo překřičet bouři, teď ji však čekají živly hned čtyři, které je potřeba utišit. A bez Knihy poznání se jí to podaří jen těžko. Ale pozor, nejde o žádný lexikon kouzel, spíš jen takový magický tahák, když člověk ví, jak mu porozumět. Tak schválně: jaký jednoduchý symbol pro život zná i malé dítě? Nevíte?

Příběh samotný není až tak spletitý a obsahuje všechny oblíbené žánrové atributy, jakými je setkání s mytologickými bytostmi, magickými rituály a souboj se zlem. Nechybí ani tajemné léčivé lektvary, roztomilá zvířátka a napínavé sportovní klání zvané pejrovaná (na výrok „Fůj, blé, to nejím“ už po prvním kole zaručeně nezapomenete). Vše okořeněno vhodnou špetkou humoru, toho nevinného i toho jedovatějšího, to když si skeptická Sára, plná nedůvěry k partě podivných ochránců, občas neodpustí ironickou (a dost trefnou) poznámku. Nakonec se však nechá i ona přesvědčit, uvěří v sestřino předurčení a dočasně se stane vitariánkou, výměnou za návod, jak si vyrobit přírodní barviva na vlasy a depilační krém.

Učení stromidů je plné až nevídané moudrosti, na druhou stranu zůstává uvězněné ve stereotypních představách. Tyto bytosti, spřízněné se stromy natolik, že s nimi mohou splynout, se třeba v rozdělení ženských a mužských rolí neliší od lidí. Rozhodování nakonec vezmou do rukou dvě staré stromidky, které pro Evu vymyslí plán (no, přiznávám, že mi smysl vizáže „lesní princezny“ pro krkolomný let vzduchem unikl). Mužští členové lesního společenství se vykazují spíš negativními vlastnostmi, jako jsou domýšlivost, panovačnost a zlomyslnost. Jeden z těch váženějších, Taxus, vyjádří naprosto nepokrytě své zklamání na tím, že Prvním dítětem není chlapec. Všechno zachraňuje laskavá a moudrá Tílie, která trpělivě snáší Eviny počáteční nezdary a vysvětluje a chlácholí a povzbuzuje…

Kdo tedy hledáte nějakou alternativu k nablblým moderním seriálům, ve kterých se dívky chtějí stát hlavně upírkami, neohroženými bojovnicemi nebo čarodějkami, po této knížce rozhodně sáhněte. Ač se jedná o prvotinu dosud neznámé autorky Dany Beranové, její vyprávění vás od začátku okouzlí. Snad pro tu nostalgii, která čiší mezi řádky. Do příběhu o stromidech autorka vetkla nejen své zkušenosti s výchovou dvou dcer, ale i lásku k přírodě a vzpomínky na krásný svět dětství, léto a pusu plnou malin… Na usměvavou maminku s dlouhými vlasy a v dlouhé zelené sukni… Na dobu, kdy platil nějaký řád a vládlo stálé klima. A vůbec nevadí, že mandarinky se tehdy kupovaly jen na Vánoce.

70%
  • Dana Beranová: Eva a Kniha poznání
  • Beletris, 2014
  • Obálka: Vendula Zídková
  • 256 stran, 140 Kč
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

Zveřejnit odpověď