Gambit Ivanhoe – Hawke Simon

Nelehký život vojákův ve válkách časových.

Hawke Simon - Gambit Ivanhoe    Autor Simon Hawke je u nás známý pouze z fantasy cyklů Dark Sun a  Birthrigth vydané v nakl. Návrat. V roce 1993 nakl. Baronet vydalo akční sci-fi časovku Gambit Ivanhoe. V roce 2613 exituje speciální vojenská jednotka, která dohlíží na “čas”. Nazývají se Temporální sbor armády US a patří mezi k nim i Lucas Priest. On a ještě další tři vojáci byli přiděleni ke speciálnímu úkolu. Jeden dezertér od sboru se rozhodl změnit historii – vrátit se do středověku a stát se Richardem Lví srdce. Co by to udělalo s budoucností nikdo netuší. Vláda se proto rozhodla Irvinga zlikvidovat. Problém je v tom, že Irving vlastní chronoplát (mobilní stroj času) a může dělat neomezeně časové skoky. Nikdo ani netuší, jaké další vymoženosti si sebou vzal do středověku. Armáda potřebovala infiltrovat svou jednotku mezi tehdejší Angličany. Proto Lucas byl změnen na Ivanhoea a s druhý jako jeho pobočník, další dva za Robina Hooda a Malého Johna. Ale jaké rozčarování přišlo, když zjistili, co byli Robin a jeho zbojníci za ožraleckou tlupu. Místo krve alkohol a sličná slečna Marion je ve skutečnosti krutá nynfomanka, ze které má zbytek tlupy strach. Včetně Robina Hooda. Prostě: “Vítejte ve skutečném středověku!”. Problém je, jak to všechno udělat, aby se lidé ve středověké Anglii nedivili z těch zázraků. Mohla by se tim změnit celá budoucnost. Ale existuje jedno řešení – postřílet všechny kolem a žádní svědci nebudou. Nebo raději ne?

                Hawke se nasnažil napsat pouze akční scifi, ale přimíchal do děje spoustu humorných scén. K tomu napomáhá sama situace. Konfrontace pověrčivého středověku a technické budoucnosti. Co se ale Hawkovi nepodařilo, je jeho pojetí cest v čase. Fyzikálními aspekty se vůbec nazabývá, ale jeho popis časových paradoxů je tak nepřehledný, že jsem to vzdal a tyto popisy jsem přeskakoval. Celkový dojem je ale i přesto příznivý a dost jsem se při čtení pobavil.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Delší série
    Gambit Ivanhoe je první kniha víc než desetidílné série Timewars (12 dílů?), dost to celé připomíná Andersona a jeho Strážce času, je tu ale více humoru.
    Nicméně, vůbec bych se nezlobil, kdyby se to nějaký nakladatel rozhodl vydat celé.
    Dost dobrá kniha.

  2. Musím říci že tato kniha je velmi dobrá a že je to jedna y nejlepších Sci-fi knih četl!!!!!!

Zveřejnit odpověď