Gateway – Pohl Frederik

Říká vám něco jméno Frederik Pohl? Mělo by. Patří totiž právem k velmistrům sci-fi a mnoha cenami ověnčená Gateway se u nás dočkala už třetího vydání. A to rozhodně něco znamená…

Pohl Frederik - Gateway

Sám jsem kolem roku 1994 četl v pevné vazbě vydané první tři díly celé série a velmi na mě zapůsobily. A když jsem se, bohužel, nedostal k poslednímu, čtvrtému, byl jsem hodně zklamaný. Takže mám v plánu tento nedostatek v blízké době napravit.


 

Netradičně se hned na úvodu zmíním o knize jako takové. Na první pohled vás totiž zaujme pěkně vyvedená obálka od J. Patrika Krásného. Pamatuji si i onu z pevné vazby a žádná se nemá za co stydět. Překlad je ponechán původní a musím říct, že nemá chybu. Jednoduše po všech stranách výborně odvedená práce.

 

Ale pojďme trošku hlouběji a ponořme se do tohoto díla tak, jak to při čtení určitě sami uděláte. Osobně jsem byl na poslední stránce během jednoho delšího odpoledne a večera. Jako hlavní hrdina zde vystupuje Robinette Broadhead a jak se dozvíte hned na začátku, ne, není to žena, ale muž :-). Od malička pracuje v dolech a snaží se pomoci celému hladovému lidstvu tuto základní potřebu utišit. Je to namáhavá práce a jen štěstí mu pomůže dostat se ze Země na nově nalezený asteroid Gateway. O co jde? Během putování po vesmíru jeden smutný hrdina objeví asteroid, který je celý prošpikovaný tunely a v hangárech se vyskytují různě velké lodě, které při určitém nastavení odlétají do dálek. Sám při tomto objevu zahyne. Každopádně pro lidstvo to znamená jediné. Šance na nové vědomosti, další místo pro přelidněnou Zemi, možnost nových surovin, potravin apod. Jednoduše mohou nalézt cokoliv. Jediný háček je,  že nikdo nikdy neví, kam vystřelená loď doletí a jestli se ještě vůbec někdy vrátí. Takže se Rob dostane do stejné pozice jako mnoho jiných odhodlanců, kteří touží po štěstí a musí při tom riskovat život. Každý průzkumník si sám může zvolit let, loď, ale jestli se vrátí, případně když už se vrátí, jestli bude živý, to ví jen Heechové. Rasa, která vše zbudovala a neznámo kam zmizela.

 

Tak to by bylo k základním faktům a pozadí knihy. Rob se na začátku dostane na Gateway a má v plánu být slavný a bohatý. Jak se mu to povede, to už si můžete přečíst sami. Ovšem další kapitolou a knihou v knize je jeho minulost. Tu probírá s psychiatrem / počítačem a snaží se dobrat traumat, která ho trápí a nedají mu žít klidný život. Zde postupně zjišťujete okolnosti, jak se stal tím, kým je, co vše musel prožít a úplně nakonec… Ne, to říct nemůžu :-). Každopádně tyto kapitoly jsou veledůležité a dodávají poněkud akčnější části ve vesmíru další rozměr a hloubku. Další pozitivní zvláštností jsou opravdu časté nápisy, inzeráty, rozhovory mezi studenty a profesorem, zprávy atd. na celé jedné stránce, které ještě více přibližují svět a okolí, ve kterém se vše odehrává.

 

Co ale nečekejte, je nějaká velká akční space-opera, respektive současná nová verze space-oper. Má k oné původní blízko, ale spíše než na nové artefakty, technologii, akci a další libůstky se orientuje na samotného hrdinu a jeho nitro. Samozřejmě se to vše odehrává ve velmi zajímavém světě a děj je minimálně napínavý, ne-li strhující. A co vím z vlastní zkušenosti, tak další pokračování jsou, co se týče akce, o příčku výše. Tam už se autor nezaobírá minulostí, ale pouze přítomností a budoucností. A co Robinette objeví, to bude teprve znamenat zlom pro lidstvo, to mi věřte. Můžu říct jen jediné: už se těším, až si to přečtu znovu a osvěžím si tak zaprášenou paměť…

 

Jestli tedy nemáte v tyto „nádherné“ letní dny co dělat a „opalování“ vás už nebaví, tak vám zde nabízím jednu příjemnou alternativu. A pokud jste od Frederika Pohla nic nečetli, tak začít právě Gateway není rozhodně od věci.

 

Za recenzní výtisk děkujeme nakladatelství Laser.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Už dlouho se chystám, že si sérii přečtu podruhý. Ještě taková zajímavost – tahle knížka tady vyšla i pirátsky pod názvem Brána, někdy v 93 nebo tak. Měl jsem ji doma, ale pak jsem si koupil všechny čtyři od Laseru a tuhle jsem někomu věnoval.

  2. njn 🙂
    na Tebe ja, Karle, celkem dam, takze rozhodne zvazim a asi i zakoupim, ale napred doctu Fenixuv Rad, to me ted zajima jeste vic :)))

  3. Tak ruzne
    No, takze od zacatku. Kdyz si tak vzpominam, jake to bylo, kdyz jsem to cetl poprve (ale je to doba :-)), tak to bylo supr. A mam takovy pocit, ze dalsi dily byly minimalne stejne dobre,ne-li lepsi. Takze chci mit na dalsi dily rezervicku na 9/10. Preci jenom dostat plny pocet umi jen par knizek za par let. Aspon meho pohledu… Jinak dle informaci v knize, tak v 91. to vydal Transit pod nazvem Brana a v 93. Laser pod Gateway. A repet v 93. A ted v 2004. Takze na to, jak jsme mala zemicka, tak to tu docela jede :-). Vinki: “Tak to me tesi, aspon nekdo, komu se tady libim (po informativni strance) :-).

  4. Takže jsem se dokopal a přečetl zase asi po 10 letech tenhle díl. Kdo by řekl, že už to vyšlo před 11 lety. Perfektně se to čte a měl jsem to za tři večery přelousklý a zase jsem se dobře bavil. Není nad staré dobré kosmické dobrodružství. Pustím se ještě do dalších dílů. Hodnocení 9/10.

  5. Překlad
    má chyb spoustu. Respektive překladatelka.

  6. Re: Překlad
    Mno, kdyz to srovnam s urovni, jakou najdu vsude kolem, tak jsem docela spokojeny. A i kdzyz treba najdes nejakou tu chybku, tak se mi tam dost libi pouzity jazyk, kdy se neboji psat vulgarni slova, ktera tam fakt pasuji…

  7. Takže překlad v novým vydání je ten původní, neupravený?

  8. Těch dílů je víc!
    Mám doma všechny díly a všechny od nakladatelství Laser. 1) Gateway (1993), 2) Za horizontem modrého jevu (1993), 3) Setkání s Heechee (1994), 4) Anály Heechee (1995). U všech navrhoval obálky Martin Zhouf.

  9. Re: Těch dílů je víc!
    A tvrdí tady někdo, že by nebyly čtyři??? O tom se tu všichni bavíme :-).

  10. Kniha
    Prvy diel bol vynikajuci, ale tie dalšie… no neviem. Prišli mi dosť naivné.

Zveřejnit odpověď