Harry Potter and the Deathly Hallows – Rowling J.

Recenze originálu.
Zazvonil zvonec a sedmidílné, deset let vyprávěné pohádky je konec. Závěrečný díl Harryho Pottera znamená nejen ztrátu pro fantasy magazíny užívat toto dílo pro dlouhodobou výplň, ale především konečnou odpovědí na otázky fanoušků fenoménu. Co se samotné kvality knihy týče, byl jsem na začátku skeptický. Zatím poslední (šestý) díl byl spíše zklamání. Jak je na tom sedmička?

HP7Hned z kraje musím říci, že sedmému dílu nechybí vlastnost, kterou jsem postrádal u šestky a částečně i u pětky. Čtivost. Dokonce i méně dějové kapitoly dokážou držet pozornost čtenáře zřejmě z jednoho prostého důvodu, že se konečně dočkáme toho, na co jsme čekali od konce Ohnivého poháru – v polední knize už není žádné „Voldemort předstírající vlastní neexistenci a Ministerstvo mu v tom pomáhá“, případně „něco se sice děje, ale my uvidíme minimum, jelikož hlavní hrdinové jsou zavřeni v Bradavicích“. Tentokrát jsme svědky doopravdy přímého násilí a vzestupu totalitního režimu, což, k mému překvapení, zvládla autorka velice dobře.
Po tragédii na konci Prince dvojí krve zastihneme Harryho, kterak na počátku dospělosti zažije poměrně dramatický útěk z domova následovaný krátkým obdobím bezpečí a následně totálním rozbitím světa. Tak začíná jediné potterovské dobrodružství, které se netočí kolem osnov školního roku a místo toho přichází dobrodružství „v terénu“.

I když román asi zatím vypadá zajímavě, k dokonalosti má poměrně daleko. Příběh Harryho a jeho přátel na cestách je občas až příliš plný náhod (kapitola „Skřetova pomsta“), událostí, kdy  postavy udělají něco spíš hlavně pro zpestření děje (Ron), či výplně založené na faktu, že hlavní Hrdinové vlastně nevědí, co mají dělat, což je realistické v kontextu, ale člověk by čekal raději autorčinu invenci.

Když je řeč o invenci, nové objekty naznačené v názvu knihy, ony „Relikvie smrti“ (jak budou v česku překládány) také nejsou žádný moc velký zázrak – na to, že se má jednat o tak mocné předměty, je buď neuvidíme v akci, nebo jsme si o jednom z nich mysleli, že se příběh bude točit aspoň kolem něj. Díky Bohu, lord Voldemort je nenapravitelný fetišista a  jeden z těchto předmětů nakonec do hlavního děje zapojí. Přidáme-li k tomu fakt, že používání magie působí v Harryho světě pořád křečovitě, značná část překvapení byla již dávno uhodnuta čtenáři a slavný, údajně již dávno napsaný epilog je neobyčejně nudný, patrně se hodně divíte závěrečnému hodnocení. Pravdou však zůstává, že kniha obsahuje řadu zajímavých momentů.

Historie Brumbálova života, i když nepřispívá k hlavnímu příběhu, je dostatečně zajímavá sama o sobě a dobře slouží demytizaci postavy. Hrdinů a jejich pomocníků zemře tentokrát doopravdy hodně, ale až na jistou výjimku na konci podtrhly atmosféru hlavně války.

Kniha rozhodně není ani originální jako první čtyři, ani tak nezáživná a občas samoúčelně působící jako knihy 5 a 6. Závěrečné číselné hodnocení mi tedy vychází jako průměr předchozích dílů. Legenda o Harry Potterovi je solidně uzavřená, přesně jak fanoušci očekávali a ostatní aspoň doufali. Autorka se však v posledních prohlášeních veřejně přiznala, že návrat do Bradavic v románové podobě už nevylučuje. Pokud by tento případný návrat dosahoval kvalit posledního dílu ságy, nebyl by to od ní marný počin.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Pěkná recenze. Já osobně bych dal knize taky 8/10, byť z jiných důvodů, než autor. Některé pasáže mi přijdou jako docela hluchá místa, a taky zjišťování Dumbledorovy minulosti považuju za skoro zbytečné (díky téhle autorčině vášni se mi taky nelíbí šestka). Na druhou stranu je tam spousta silných scén, zdánlivě beznadějné putování krajinou, kdy hrdinové příliš nevědí, co dělat, je velmi věrohodně vystižené, a podle mně pro příběh základní. Rovněž se s autorem neshodnu pokud se týká epilogu, který podle mého názoru knihu i celou sérii zakončuje způsobem, jaký si zasloužila. Pokud jste četli předchozí díly, jednoznačně neváhejte.

 2. Mě se sedmička líbila velmi, hluchá místa jsem ani moc nepociťoval. A epilog je rozhodně namístě, díky němu je šance na to že vznikne další HP menší, za což jsem rád.

 3. Me se to libilo a moc! Kniha ma silne momenty jako treba setkani Harryho a Arthura ve vytahu. ´Depresivni stanovani´ bylo pro me nejlepsi casti. Epilog je fajn … Osmicka knize pravem nalezi 🙂

 4. Chybí nápad
  Moc Ježíšovské (to sebeobětování – stejně jako Aslan)a ty Star Wars z toho taky čouhají, až je to trapné, ale děti si toho nevšimnou. Čekala jsem aspoň na konec něco důvtipnějšího.

 5. Čouhajících StarWars jsem si taky nevšiml, jsem asi ještě dítě, dej příklad! A nápydy autorce rozhodně nechybí…

 6. Kvalitní
  Takže s autorem musím souhlasit v jedné věci, Rowlingová si docela pomáhá náhodami… To mě trošku štvalo, ale nijak příliš. Zpočátku mě zaujala svižnost děje, což jsem po opravdu nezáživné šestce nečekal. Postupně tempo polevilo a ani v závěru už nebylo tak strhující. Ale myslím, že se všichni shodneme, že závěr je relativně logický, hezky napsaný a dostatečně rozumný/heroický. Harry prostě na Voldemortovu magii nemá, ale Voldemort byl ze všeho nejvíc omezený hlupák, což je krásný protiklad… Co říct k epilogu? Je logický, předpokládatelný, ale ne zbytečný. Jde o to, že tím Rowlingová předešla dvěma věcem: Nemusela tyto věci násilně včlenovat do konce příběhu samotného, protože se tam nehodily, a zadruhé předešla spekulacím typu: A vezmou se? Dále se mi líbilo v epilogu, co HJP říká ASP o jednom Zmijozelském řediteli. Ty zkratky jsem použil, abych co nejméně spoileroval, ale kdo četl, ví. S autorem recenze NAPROSTO nesouhlasím v oblasti Relikvií smrti. Jsou tam všechny, dvě z nich jsou pro příběh a finální kapitolu naprosto klíčové a i ta třetí působí jako zajímavý doplněk i k příběhu samotnému i k Brumbálově minulosti/smrti. Takže tohle vyjádření nechápu… Mohl byste mi to prosím nějak osvětlit? jakubc@tiscali.cz Děkuji. :-)Osobně dávám 85%- je to pěkné, čtivé a komplexní.

 7. to Běta
  Není vůbec jasné, že to obětování je tam bráno vážně. Harry chtěl Voldemorta taky tak trošku psychicky rozložit…Ať se dívám jak se dívám, Hvězdné války nevidím, to opravdu nechápu…

 8. Bětě
  Hvězdné války taky nevidím, ale že jsem dítě, mi jednoznačně lichotí, tak ani moc nenaléhám.

 9. Kniha se mi moc líbila, 8/10 je odpovídající známka. Je vidět, že autorka po naprosto nudné a zbytečně roztahané pětce navázala na mnohem lepší šestý díl. Co se týče epilogu, tak jak už psal někdo přede mnou, je to odpovídající zakončení krásného příběhu. Jo a SW jsem si tam teda rozhodně taky nevšiml.

 10. Vy jste opravdu neviděli ty Star Warsi? To máte docela štestí, mě to trošku kazilo dojem. Jinak knížka pěkná, 8/10 určtitě, jinak ty Relikvie tam byly opravdu všechny. To ať se pan recenzent nezlobí, ale trošku mu to ujelo. 🙂 Chybovati je lidské…

 11. SW
  Tak už by prosííím někdo mohl napovědět, v čem ty SW viděl?? Strašně by mě to zajímalo, když jsem to přehlídl, tak ať vím, kde jsem byl nepozorný. To víte, v té angličtině se mi mnoho věcí může ztratit… Nemohu si pomoct, ale nevidím JEDINÝ motiv JEDINÝ motiv ze SW v HP7. Opravdu ne… Myslíte jako, že Luke(Harry) se svými přáteli Hanem a Leiou(Ronem a Hermionou-nebo je pro vás problém právě tady? SPOILER: To si autor musí licencovat SW, aby mohl dát dvě postavy z hrdinova okolí dohromady??) zachrání svět… Nebo vám snad hůlky připomínají světelné meče? 🙂 Tak už mi to prozraďte…

 12. Re: SW
  Corwin8: Udeřil jsi hřebík na hlavičku. Ještě jsi zapomněl na Brumbála/Yodu, Voldemorta/Císaře,Luciuse Malfoye/Velkomoffa Tarkina, košťata/X-wingy, Bradavice/Akademie jedi atd. :-)))

 13. to Fenris13
  NO JO!!! Teď, když to říkáš, se najednou straašně stydím, že jsem to neprokoukl hned.:-) A Aragorn je kristus, Sauron je Satan a Arwen Máří Magdaléna.:-)

 14. Že se ten Tolkien nestyděl, takhle vykrádat Bibli!!! 🙂

 15. Bible
  No jo no, nikomu nikdy nic nebylo vůbec svaté.:-)Všichni jenom vykrádají, takže pozor na jména nebo schopnosti hrdinů- od teď žádná fantasy klišé, už jen novotvary a ulítlé fantazie… 🙂

 16. Tolkien sice vykradl severské báje, ale netajil se s tím a nevyhrožoval soudy, když se objevila záporná recenze. Jo Tolkien byl pan spisovatel!

 17. To Niki
  Tak to každopádně byl! Ty naše příspěvky taky nejsou útokem na něj, ale na ty lidi, kteří říkají, že HP je vykradená SW.:-) To ale myslím pochopitelné bylo…Jinak Pán Prstenů hraje samozřejmě jinou ligu než HP… i tak je HP kvalitní a jen se tu snažím trochu podkopat ty nesmysly, které tu občas padnou.

 18. No jo, na komerčně úspěšných záležitostech se mouchy hledají mnohem snáz, ať už se jedná o HP nebo o hudbu nebo o filmy. Jak má titul komerční úspěch……Btw co říkáte pátému filmu? Knižní Fénixův řád mne celkem znudil, film naopak příjemně překvapil tím, že tu vatu (většinou) osekal. A i bez přehršle trikových scén je to velice dobré pokoukání. Osobně ho řadím hned za trojku.

 19. film
  No, pětka je u mě hned před čtyřkou.:-) Ale jednička a dvojka jsou pro mě úplně někde jinde(pohádka-hezčí než čtyřka a pětka, ale prostě to nemůžu počítat). Takže žebříček je 3,5,4. Jde o to, že některé dost podstatné věci ve filmu nebyly, strašně utrpěl krátkostí – já naopak chtěl, aby tam aspoň kousek té omáčky byl… Šestka bude v pohodě, tam se nic nestalo, tam to půjde zkrátit náramně. Ale co udělají se sedmičkou??? Tam i nejmenší prkotina je tak důležitá pro děj a závěr, že to budou muset hodit do takových 2×2,5 hodinových filmů… Je v ní příliš mnoho příliš důležitého děje a stopáž pětky na to nemůže stačit, to by byl jen takový trailer na skutečný film… Toť názor můj.

 20. To Karel
  Hustá slátanina.:-) Ne, sorry, ale prostě takhle jde napasovat skoro cokoliv na cokoliv. Ono srovnávat Famfrpál s útokem na Hvězdu smrti… Nebo jsem sám, kdo tu alegorii nechápe? To ostatní, jak je to tam popsáno, sedí. Ale to jsou jen dílčí věci vytažené z kontextu, jako to dělává bulvár nebo politici- a to jsou dvě věci, ze kterých mi je opravdu na zvracení(chtěl jsem použít jiné slovo). Jasně, Hagrid je Obiwan-Kenobi.:-) To je fakt k smíchu… Taková hovadina, že se i stydím, že jsem to přečetl. Ale když už v tom příspěvku byl apel na mě, tak jsem to považoval za svou povinnost. Nechápu, proč by mě něco takového mělo naštvat, tedy myslím naštvat s ohledem na ztrátu ideálů o HP.:-) Já HP nepovažuji za stěžejní dílo fantastické literatury, takže mi na žádnou modlu nikdo nesahá a navíc ty argumenty jsou dosti liché. To neznamená, že se nezastanu nespravedlivě osočované knihy!! Nevsadil bych se, ale myslíte, že Rowlingová sledovala Hvězdné války? Ale čert jí vem, stačí, že napsala POVEDENOU knihu. A sedmý díl jsem si užil ze všeho nejvíc. Ne tolik, jako šestku a dvojku Starwars, ale hodně.:-) Hoďte sem někdo nějaké další (pokud možno více podnětné) výtky nebo chvály, tahle diskuze mě baví.

 21. wow
  To jsem teda zvědavá, co se z toho nakonec vyvrbí. Text je napsaný hezky, ale nesouhlasím s jedním, a to, že mě se pátý díl četl “čtivě”, ne jak tu píšete. Ale může to být věc názoru, nikomu ho nebere, jen říkám svůj. Na poslední díl se pořád těším, ale mám čím dál větší obavy ze zklamání. Přeci jen šestý díl mě tolik nezaujal a už sem četla kousek první kapitolu od jednoho fanouška, který z angličtiny překládal. Moc mě to nezaujalo a mrzí mě to…

 22. ro Rochelle
  No, z první kapitoly amatérského překladu se toho jistě dá spousta vyčíst.:-) Zklamání s ohledem na celou sérii to tedy rozhodně není, což vyplývá i z recenze. Nemůže se to ovšem líbit každému! Tak jestli je to váš případ, je to bohužel smůla. Ale nejdřív přečíst a až pak soudit.:-)

 23. Tak jsem Deathly Hallows dočetl a dal bych jim tak 5 z 10-ti. Místy to na mě sice zapůsobilo, ale celý ten převrat mi přišel hrozně nevěrohodný a příběh strašně překombinovaný. + Mi hodně vadilo, že autorka musí naprosto všechno polopatě vyložit a ponechá minimum prostoru pro nějakou imaginaci po konci příběhu.Ale na druhou stranu – pár scén je silných. Určitě to mohlo dopadnout i hůř… 🙂

 24. To Michael Bronec
  Konečně někdo, kdo řekl, že se mu to nelíbí a neschovává to za StarWars.:-) Vidím to sice jinak(možná to bude i věkem? třeba, byť již nejsem dítě, mám literární priority stále někde jinde). Jinak se omlouvám, že tu každý komentář komentuju, ale mám prázdniny a nudím se.:-) Mně se právě zdálo, že ten poslední díl právě apeloval trochu na to, že sebou čtenář nechá trochu manipulovat, aby se naprosto zbavil toho povlaku, který asi autorce znemožňoval sérii nějak smysluplně zakončit. Trochu snížila polaritu, změnila důležité prvky. Jasné, je to napsáno polopatě, ale třeba si jen Rowlingová uvědomila, že byť její diváci vyrostli, tak nemuseli tolik vyrůst literárně, když zůstali třeba zůstali jen u toho Harryho Pottera… Já nevím, co se jí točilo v hlavě, ale to co z ní nakonec vypadlo, se mi líbilo.

 25. Já říkám rovnou, že se mi to nelíbilo a navíc mě štve, že opráskla SW. To bylo evidentní už v jedničce, ale myslím tím SW4,5,6. To jsou ty staré díly, které byly fantasticky ve světe populární, když Rowla byla puberták. Tenkrát to byl přímo fanatismus. Ještě větší něž kolem Potra. A ona na ně určitě taky šla.

 26. Dobře
  Dobře, tak mi to opravdu prosím ukažte, v čem to je jako Star Wars… PROSÍM!! Na kolena bych si klekl, kdyby to bylo přes ten počítač vidět. Není to žádný pohrdání, ale zvědavost, tak se prosím obtěžujte.

 27. Aby to nevypadalo, že je to jenom věkem, že se mi to moc nezamlouvalo, tak musím dodat, že se mi jednička FAKT hodně líbila, i dalších pár prvních dílů; přestože na nich už jsem obvykle shledával nějaké logické vady na kráse.Ale nebylo jich tolik, abych přestal číst – k Potterovi jsem se dostal ještě v době, kdy nebyl moderní (jeden kamarád říkal, že v Americe četl moc pěknou pohádku a chtěl by ji tady přeložit, tak mi ji dal přečíst, jenže než jsem se k tomu do rokaapůl a do dne rozhoupal, oznámil mi, že už má práva stejně Albatros), tak jsem ho přečetl proto, že mě zaujal, ne v rámci módní vlny.V tom posledním díle mi to už ale připadá hrozně vykonstruované a překonstruované. Holt tomu asi uškodilo, že to měla Rawlongová tak dlouho naplánované…A možná i to, že s ní si asi na textu už žádný redaktor netroufne pracovat a vykládat jí, co a jak… 🙂

 28. Tak to já se k tomu zase dostal, až když byla vydaná pětka nebo šestka. První moje setkání s HP byl filmový Vězeň z Azkabanu(možná to být Kouzelný pohár, tak jsem na tu sérii zanevřel). Já jsem schopen jí ty konstrukce odpustit a přijmout je- nehodlám si přílišným přemýšlením kazit knížku za 700Kč.:-) Na to je tady Lukjaněnko… 🙂

 29. Trojka je skvělá, ale zdá se mi, že jí snad psal někdo jiný. Má to spád, supr zápletka, žádné zbytečné vykecávání. Odlišné od všech šesti ostatních. A taky jazykem se liší. Myslím v aj. V češtině je to to samý. Stejní překladatelé. Jednička a dvojka jsou dobré pohádky. Od čtyřky je to překombinovaná nuda. Člověk aby si psal poznámky, co se za drobnosti stalo a pak zjistím, že ani Rowlingová si ze stránky na druhou stránku nepamatuje, co napsala. Fakt to chtělo proškrtat.

 30. To Dominik
  To nepopírám.:-) Ale pro mě to prostě nuda nebyla- naopak, skvělá zábava. Já to snad ani neberu jako fantasy, protože kdybych to měl srovnávat s Lukjaněnkem, nebo mým bohem Zelaznym, tak to dopadne hodně špatně. Ale mně se to prostě líbí. A slibuju, že už to říkám naposledy, jinak by to mohlo být bráno jako spam.:-)

 31. Dominik: No, opět trochu přeháníš, že. Protože věta “…a pak zjistím, že ani Rowlingová si ze stránky na druhou stránku nepamatuje, co napsala” je blábol.

 32. Z vlastní zkušenosti mohou říci, že spousta autorů si nepamatuje, co před časem napsala do nějaké knihy – na druhou stranu na tom není nic špatného, nedivil bych se, kdyby se i Rawlingové podobné události těch sedmi let navzájem pletly.

 33. To všichni
  Tak to mohu potvrdit! I z vlastní zkušenosti, byť jsem toho zatím tolik nenapsal.

 34. Tak já jsem se k HP dostal mezi vydáním české čtyřky a anglické pětky. Docela mě to chytlo, první čtyři díly jsem tehdy přečetl za dva dny 🙂 A nikdy mi nevadilo, že Rowling dovysvětluje vždycky věci až do konce, ale to je otázka vkusu. HP je psaný trochu podobně detektivkám, a tam chci obvykle taky vědět kdo, co a proč.Jenom jsem se pořád ještě nedozvěděl, cože je tam tedy podobného Star Wars.

 35. Vlastně mi tolik nevadí vysvětlování, jako dojem, že část struktury příběhu podléhá tomu, aby s ečtenáři mohlo vše vysvětlit. Sám příběh pak pro mě ztrácí věrohodnost…

 36. To Michael Bronec
  To postrádá logiku, ne? Vysvětlit se dá vše, je-li to uvěřitelné. Pokud se původní příběh od toho vydaného lišil a byl upraven s ohledem na vysvětlitelnost, byl by z tohoto pohledu ten původní ještě neuvěřitelnější, takže vysvětlování a uvěřitelnost by měly jít ruku v ruce.:-)

 37. Ono se vysvětluje, aby se zalepily díry v logice. Ale zapomělo se na to, že proti kouzlu expelliarmus není protikouzlo, takže i úplný začátečník mohl odzbrojit Valdermonta a mě se zdá, že všechny hrůzy potom byly zbytečný. Vždyt tim kouzlem odzbrojil Draco Dumbledora.

 38. Corwinovi
  Myslím to tak, že při takhle spletitém příběhu, jakým je sedmička, by se hlavním hrdinům snadno mohlo stát, že se nedozvědí, proč se některé věci udály. Třeba o tom, jak to bylo doopravdy s Dumbledorem a jeho sestrou, nebo třeba zda jsou ty Hallows skutečné nebo je to celé jen Harryho konstrukce.No a autorka se snaží řídit příběh tak, aby bylo hlavním hrdinům a tedy i čtenářům na vše podstatné odpovězeno. A dokonce do sedmičky dává i spoustu scén, které by možná byly zajímavější, kdyby si je každý jen představil (vybití Harryho rodiny).Ale to je jen můj názor – já mám v příbězích rád tajemství 🙂

 39. Jo takhle
  Jo takhle jste to myslel.:-) Dobře, chápu, to je prostě fakt, vysvětluje a vysvětluje a vysvětluje a já nevím, jestli to je záměr nebo ne- jejími čtenáři povětšinou nejsou literární gurmáni, ale běžní literární konzumenti, kteří čtou třeba i málo(nebo vůbec). Prostě to čte každý, takže z mainstreamu hardcore věc neuděláte, i kdyby na to Rowlingová měla schopnosti. Já k tomu tak přistoupil a nechal jsem si leccos líbit( a Lukjaněnkovi bych to neodpustil ), abych se co nejlépe bavil. Jinak souhlas, mohlo tam zůstat nějaké tajemství.Když před sebe hodíte Protego, tak expeliarmus neprojde, ne? Nebo když se uhnete… Brumbál se Malfoyovi neubránil, protože v tu samou chvíli znehybňoval Harryho a protože tušil, že to je právě moment jeho smrti, na který se tak těšil.:-)

 40. Určitě není HP7 zrovna geniální kniha, ale, ruku na srdce, když ji srovnáte s jinými knihami, které zde dostávají 8/10, mám dojem, že je pořád o něco lepší. Myslím že v tomto případě je Rowlingová bohužel obětí laťky, kterou sama nastavila v předchozích dílech tak vysoko. Od posledního dílu se samozřejmě očekává, že bude alespoň tak dobrý, jako ty předchozí, navíc bude disponovat geniálním koncem a vysvětlením všech otevřených otázek. Napsat takovou knihu, která uzavírá několik tisíc (!) stran dlouhý příběh, aby byla konzistentní, logická a dobře se četla, je nesmírně těžké. Já soudím, že se Rowlingová s tímhle úkolem vypořádala se ctí.Přestože sedmý díl má svá slabá místa, je tam hodně štěstí hlavních postav a několik dost možná lehkých logických chyb, je to, v kontextu celého díla, pochopitelné.Knížku těžko můžeme soudit izolovaně od celého díla, protože jí nikdo samostatně číst nebude. V tomto kontextu si podle mě zaslouží spíš 9/10. Celou sérii bych pak bez uzardění hodnotil 10/10, protože, dle mého názoru, patří zcela jasně k tomu nejlepšímu a nejzábavnějšímu, co si lze dnes přečíst 🙂

 41. 10/10
  10/10? To nejde přece… Je hezké vidět to veskrze pozitivně, kniha si to zaslouží. Ale 10/10 náleží jen knihám dokonalým nebo dokonale originálním nebo něčemu co má z obojího pořádný kus. I když budu selou HP sérii hodnotit jako celek, tohle prostě nemá. Dobře se to čte a je to kvalitní, ale to neznamená, že je to hned nejlepší… Celou sérii prověří čas, já jsem svých 85% poslednímu dílu dal.:-) Vypořádala se s tím se ctí, ba dokonce s úspěchem, ale to ještě její dílo nepovyšuje na úroveň jiných knih, které si 10/10 zaslouží.I když je pravda, že pro mě to je třeba Amber, pro někoho třeba HP. Teď bych se mohl tvrdě spálit: Je opravdu HP stejně dobrý jako Amber nebo Pán Prstenů? A neříkejte, že to záleží na vkusu, protože aby recenze mohla být brána vážně, musí si činit nárok na to být objektivní. Je opravdu Lukjaněnko horší, aby dostával nižší známky než Rowlingová? Podle mě těžko, i když pominu své velké sympatie k dílům Zelaznyho a Lukjaněnka(myšleno Hlídky a Spectrum). Mohl by HP vystoupat do nebe fantastiky? Mohl, ale ne až do toho sedmého nebe… 10/10 si prostě nezaslouží.

 42. Já bych řekl, že byla autorská chyba dlít tolik let po sobě na Hogwarts. Rozhodně je to jako celek zajímavé, ale neřekl bych, že nějak dokonalé… U několika posledních dílů se kolem během čeby nuda plížila velmi často…

 43. Já mylsím, že čas už ukázal. Malí to téměř nečtou. To vím na 100%. Skouknou film a docela dobře jim zapadá mezi desítky dalších disneyovských příběhů. Ona totiž ta reklama, která to provázela, říkala, co si o tom máme myslet. A mnoho dětí jí podléhalo. Teď je to pryč, nastává skoro kocovina. Jo a jednou za dvacet let na to budou starší vzpomínat jako na moje babička na Beatles A já se jí pochechtávám. A logických knih je tam tolik, že to celé dost kulhá. Škoda. Stálo to spostu peněz a v antikvariátě to ode mě nechtěli, mají jich tam hodně.

 44. To Pavko Černý
  To zas nevím, nejde jen o děti, ne? Kolik jich třeba tady přidává komentáře? Já nečetl dost dlouho… Začal jsem až po prvním Pánovi Prstenů, kterého jsem uviděl v kině, takže i filmům bych jisté zásluhy přisoudil… Jde o to, že ti co by nikdy číst nezačali při dnešních dalších způsobech zábavy, Harry Potter číst nedonutí. Ti, kteří k tomu naopak mají sklony, získali další solidní literaturu pro start… Takže když to všechno máte doma a nelíbí se vám to, proč jste si to kupoval? Nemusel byste otravovat antikvariát se skoro novou knihou…

 45. Já byl dítě tenkrát. Vždyt to začalo masívní reklamou v tisku, televizi a všude kolem, tak to musel každý číst. Kdo to nečet, byl odrovnanej v kolektivu. I mezi klukama, kteří moc nečtou. Je to deset let. Vy jste asi byl ještě hodně malý, že si to nepamatujete. A dokonce to bylo tak ovlivněné reklamou, že nikdo nesměl ani pípnout, že se mu to nelíbí, nebo že se mu tam něco nezdá. Hned by dostal natloukačku od kamarádů. Jo malé děti jsou hrozné. Dneska si můžete říct, co si o tom myslíte, protože ta mánie naštěstí skončila. Buďte rád.

 46. Tak to je, s prominutím, blbost
  Nikdy bych nikomu ve svém životě nedovolil, aby mě jakkoliv trestal za své názory. A to jsem věděl už tehdy, takže jsem byl nadšeným ničitelem idejí o HP všech kolem sebe. Přiznávám, nebyl jsem moc originální a byl to pro mě souboj Pán Prstenů, kterému většina dětí nerozuměla a nebyla atraktivní, proti úžasnému Harry Potterovi. S radostí bych v té době, kdy jsem měl ještě málo co dočinění s nudným sebeovládáním a nadhledem a můj zápal pro svatou válku byl téměř absolutní, rozbil ústa tomu, kdo by na mě šáhnul se slovy, že mu nebudu urážet Harryho Pottera.:-) Co já pamatuju, a že pamatuju, tak se to nikdy nestalo. Možná jste měl v té době víc argumentovat a méně se bát Dudlínků kolem sebe. Já jsem nikdy tisk moc nečetl, móda a trendy se mi hnusily, vnucovat jsem si nenechával. Asi proto se mi Harry Potter začal líbit až v posledních třech letech(nebo já nevím kdy vyšel třetí díl jako film). Toť vše. A aby to nevypadalo ani že jsem mladší než jsem nebo starší než jsem, je mi 19-aby si každý mohl udělat představu o mé kompetentnosti.

 47. Jenže Pán prstenů měl premiéru v 2002 a já mluvím o minulém stoeltí, kdy se nám to tady začalo vnucovat. A nakonec to dneska došlo tak tdaleko, že se lidi zeptají, kdo umřel, umřel už konečně Harry a navíc ta celá britská firma kolem knihy dala zavřít francouzského kluka, že to laicky přeložil a těm našim překladatelíkům taky vyhrožují právníci soudy. Kam to došlo? Rowlingová není vůbec osobnost. A ty knihy podle toho nakonec vypadají. Pán prstenů je samozřezmě obtížná četba, ale HP je dost primitivní četba. A zvlášť v AJ je dost jednoduchý, oproti jiným knihám. Asi to bude tím, že Tolkien byl opravdu spisovatel. A navíc Pán prstenů není pro děti, když ho čtou.Mě by zajímalo, proč ten náš překladatel vždycky tvrdí, jak obtížným jazykem to je napsané. On si snad myslí, že jediný umí anglicky. A možná dělá důležitého. Tak primitivní angličtina, jaká je v HP se nikde nevidí.Mě je 25 abyste si udělal představu.

 48. Měl jsem tu krásný dlouhý komentář, ale server nějak nespolupracoval… Takže to shrnu, protože jsem líný dělat jednu práci dvakrát: Harry Potter není zbytečná ani špatná kniha. Ke čtení blbečka nepřinutí, ale člověka majícího k tomu i v dnešní době sklony možná ano. Dál už bych se opakoval… Pána Prstenů jsem četl ve 14ti letech a dokázal jsem ho ocenit… Proč vy jste nedokázal Harryho Pottera v patnácti odmítnout? Aby vás nějaký Dudlínek nezmlátil?:-) To mi neříkejte ani ze sranda… Člověk si má stát za svým vkusem a názorem a nenechat si ho vnucovat…

 49. Série HP určitě není dokonalá, ale kdybych měl hodnotit 10/10 jen dokonalé knihy, nenašel bych žádnou takovou. Ani Amber, ani Pán prstenů, ani Hlídky nejsou dokonalé… a že je mám hodně rád. Hodnotím tedy podle svého subjektivního čtenářského uspokojení, a to bylo u HP, stejně jako u Amberu, Hlídek a Pána prstenů v podstatě dokonalé. K posledním dílům jsem se dokonce vrátil, což se mi nestává často. Jinak podotýkám, že nechci probůh nijak srovnávat :)Každopádně jsem zvědavý, s čím bude Rowlingová pokračovat. Mám trochu „obavu“, že bude „jen“ prostě psát dobré „fantastické detektivky“ ve stylu HP. Kéž bych se mýlil, ale na druhou stranu, kdyby aspoň to 🙂

 50. To Adam Šnobl
  Subjektivní čtenářské uspokojení mi HP jistě přinesl velké, ale i v tomto ohledu o trochu menší než vámi zmíněné knihy. Já se nesnažil o nějaké subjektivní hodnocení, nebo alespoň ne zcela. Ty chyby tam prostě jsou.:-( Ale pro mě osobně nejsou zas tak klíčové. Kdybych ale psal recenzi, musím dbát i na objektivitu, takže bych tam ty chyby musel zahrnout a strhnout za ně známku. Proto si podle mě HP 10/10 nezaslouží.

 51. Ale jistě, až na to číslo, které ostatně není tak důležité, s Vámi souhlasím. Vlastně se mi tu na Fantasyplanet líbí, že 10/10 nedostává každá knížka, která se dobře čte.

 52. HP7
  zdravím lidičky, dnes jsem dočetla HP7 a jsem naprosto spokojená s vývojem i koncem série, tak to má být

 53. Corwinovi8
  Slavné série mají samozřejmě ten problém, že se někteří čtenáři vymezují vůči nim. Kdysi už psala na FP protipotreovské reakce nějaká slečna (bylo to tuším na Harryho Pottera a Kámen mudrců) a její argumenty – vesměs značně tristní – kupodivu v něčem připomínaly to, co tu píše Pavko Černý. Zbožná přání, že to nikdo nečte a nikoho to nezajímá a je to velmi špatně napsané. Jakési bludy o tlaku společnosti číst Pottera.Já osobně si myslím, že Potter je napsaný poměrně kvalitním jazykem a že jednička se určitě navždy zařadí ke klasice světových pohádek. Nevím však, zda si čtenáři zapamatují i další díly, natož to zakončení.Ale to se uvidí… 🙂

 54. Pro: Pavko Černý, z 13.8Tvrdíš, že HP začal reklamou – není to pravda, první dva díly vyšly bez velkého humbuku, měly jen několik slušných recenzí, a byly dobře hodnocené. Reklamní šílenství začalo až někde s třetím dílem, a to znamená, že kniha byla dobrá – jinak by po ní ani pes neštěkl. Takže nezavrhuj knihu jen proto, že se kolem ní rozpoutala mediální kampaň!Já první díl koupila svému synovci k narozeninám a než jsem mu ji dala, přečetla jsem aspoň kousek, jestli to není nějaká hloupost. Skončilo to tím, že mám doma šest dílů, které jsem si postupně pořídila a koupím si i sedmý. Ne proto že je to reklamní trik, ale prostě se mi líbí!

 55. Musím přiznat, že první tři díly se mi četly moc dobře, zvláště pak díl třetí bych považovala za vrchol celé řady. Možná to bude tím pohádkovým nádechem, kdy se čtenář ocitá ve světě, kde se mu (prozatím) nemůže nic stát, a to i přes závan tragédie, která poznamenala Harryho dětství. Osobně se víc ztotožňuji s dobou, kdy byly hlavní postavy ještě nevinnými dětmi (mám prostě ráda pohádky).K četbě jsme se dostala (díky bohu) v době, kdy knihy ještě nebyly tak medializované a celkovou představu o kouzelnickém světě mi nekazily filmy. Třetí knihu jsem odložila s dychtivým očekáváním knihy čtvrté, která si dala načas. Závěr byl přinejmenším překvapivý, nicméně trochu mě deptala myšlenka na Harryho, co by čtvrtého šampiona. Jistěže se mu za to dostalo náležité odměny v podobě všudypřítomných pošklebků zmijozelských, jistěže to nebyla jeho vina, že se jím stal, jenom mi připadalo, že se z už tak důležité a zajímavé postavy zbytečně dělá někdo ještě úžasnější. (Ano, samozřejmě chápu, že to mělo více než podstatný důvod v rámci dějové linie celé knihy. I tak mě z toho trochu bodlo u srdce.)Barty Skrk jr. coby profesor Moody byl naprosto nepředvídatelný a v závěru drtivě překvapil. Smrt Cedrika mě nedojala jako taková, jen mi zničila tu krásnou pohádku, kterou jsem v HP viděla. (Nejsem žádná měkota, aby si někdo nemyslel, děsivě dojímavé filmy i horory dokážu přejít bez mrknutí oka.) Dost mě udivilo, že takový strašpytel, jako je Červíček, dokáže zabít člověka. (Vím, na blízku byl Voldemort, ale i tak.) Ve třetím díle na mě rozhodně v tomto směru nijak hluboce nezapůsobil.Rozhodně jsem tak nějak spíš doufala, že se Harry podívá víc mimo Bradavice, že se před námi otevře úplně nový svět, jak už tu kdosi napsal. Kdo by si pomyslel, že jsou mladí kouzelníci opravdu nuceni striktně setrvávat ve své škole.Pátý i šestý díl jsem četla s nadějí, že se snad rozvinou dál za mé obzory. Začátek pětky byl slibný, plně jsem se ztotožňovala s Harryho rozhořčením, že mu nikdo nic nechce říct.Vylíčení totality paní profesorky Umbridgeové bylo perfektní. Nečekaná Siriusova smrt mě tehdy dost vzala, na to si vzpomínám a to musím přiznat. Záležitost s veštbou mi však dějově nepřišla dvakrát silná, snad to bylo díky tomu přebytečnému množství stran, o kterém se všichni tak rádi zmiňují, nebo možná proto, že o tom Brumbál nebo Dumbledore chcete-li, věděl. Tehdy mi vytanula na mysl pasáž z třetího dílu, kde si Harry Brumbálovi stěžuje, že nic nedokázali. Tak mi to tehdy přišlo po dočtení dílu a Siriusova smrt mi přišla dokonale zbytečná. Chápu, že za to mohly nebezpečné dezinformační toky, které Voldemort vysílal do Harryho hlavy, stejně tak ochablá komunikace mezi ním a Brumbálem. I tak jsem čekala, že jestli někdo zemře, bude to pro něco daleko ušlechtilejšího. Ovšem nemůžu popřít, že to bylo velmi realistické, vzhledem k tomu, jak se život obvykle vyvíjí. Samozřejmě (a to mě na pětce snad nejvíc potěšilo,čekala jsem to už ve čtverce) jsem uvítala, že se do děje zapojili další Harryho spolužáci – Lenka a můj milovaný Neville.Šestka mi přišla zvláštní a trochu překombinovaná, snad jsem čekala trochu víc akce ze strany Voldemorta, no byl tu Fénixův řád, který jeho snahy zřejmě brzdil. Neurčitý dutý dojem ve mně zanechalo podivné snažení Draca Malfoye, jenž se snažil Brumbála oblažovat „vysoce rafinovanými“ zabijáckými dárky. To bych i pominula, ovšem to dodatečné vysvětlení tomu spíš ubralo než přidalo. Nápad s viteály alias horcruxy se mi zdál dobrý. Tak trochu mi to připomnělo ruskou pohádku o Kostějovi. Také Brumbálova smrt a otázka nad zařazením Snapea byly velmi silné. To ovšem neubírá na faktu, že v první polovině knize (snad až na první kapitolu) se toho děje pramálo.Do sedmičky jsem vkládala naděje, které jsem si nastřádala od třetího dílu, jako do poslední možnosti jejich uskutečnění. Musím říct, že začátek mě nadchl, hlavně díky rychle nasazenému tempu a čtivosti, jež bohužel někde před prostředkem opadly. Na určitou dobu mě zdrtila jistá pověst, až jsem se skoro bála číst dál. Taky jsem tak nějak podvědomě očekávala, že se

 56. Tý jo
  Tak takhle ucelený a dlouhý komentář se jen tak nevidí, proto taky reaguji.:-) No, vlastně souhlas.:-) Smrt Siriuse je zbytečná a zároveň realistická, takže to nevidím ani jako chybu… To že se celá série asi vyvíjela jinak, než původně měla, jí dostalo tam, kde teď je, takže i když je třeba horší, než mohla být, nemá cenu řešit, jak to mohlo být. Jak to každý opakuje, tak mi najednou ty logické konstrukce začínají taky trochu vadit.:-)K epilogu: Podle mě by bylo spíš jako pěst na oko, kdyby se Harry s Ginny dali zase dohromady den po smrti jejího bratra a několika přátel. Osobně si myslím, že buď takovýhle epilog, nebo nic. V tomto případě je dokonce ten epilog lepší řešení, protože to alespoň spoustu lidí odradí od spřádání různých teorií a tak dále…Podle mě pěkná série, která se stala fenoménem naskrz společností, ale prostě zatvrzelého fantasystu nedokáže plně uspokojit.:-) Nebo alespoň ne tolik jako ostatní velké knihy žánru. PS: A už vůbec ne jako můj milovaný Amber.:-)))

 57. Koukl jsem sem jen náhodou. Já takové knihy nemusím. Ale vidím, že tu řádí fanatici. To není diskuse ale otravný monolog. Naštěstí už je po HP. Amberu HP nesahá ani po paty.

 58. To Břéňa
  Tak to mě trošku urazilo. Jací fanatici? Já myslím, že to je docela normální diskuze(i když si jiné tituly určitě tuhle pozornost zaslouží víc).

 59. To Corwin8: Ty diskutuješ perfektně, ale ta Alma mě dorazila. Typicky dětské blábolení. Dlouhou řečí se snaží ospravedlnit slabou knihu, která vykradla ze světový literatury kde co. Ani se to po ní nedá číst, text o ničem. Alma by asi měla dohnat, co díky HP nepřečetla. A takhle je na tom dost lidí kolem dvaceti. Ty Corwine určitě ne, tak si to neber osobně.

 60. To Bř.
  Dobře, ale i kdyby to bylo, jak říkáš- tedy že obhajuje slabou knihu a třeba toho moc nepřečetla, tak to není důvod si to nepřečíst a nezhodnotit její pohled na věc. Diskuze je jedna z nejkrásnějších lidských činností a jako taková je naprosto svobodná.:-)

 61. Já nemyslím, že se HP nemá číst, ale ono je to reklamou podané tak, že se má číst jen HP a dost mladých tak dopadlo. Jak viděj obálku jiné knížky, ohrnujou nos. A pak dopadnou jako Alma. Mě nejvíc dopaluje, jak lidi obhajujou, že si autorka HP přece v tak dlouhé knize nemůže pamatovat, co jak bylo a proto nevadí, že dost věcí díl od dílu nesedí. Mým dětem to docela vadí a mají legraci z toho, že spisovatelka je sklerotická. Když by se dobrý autor rozhodl psát dlouhou ságu, tak by se na to asi připravil. A ten Kostěj? To je nesmysl. Ten měl život sice ukrytý jinde, ale vše bylo zabaleno v jednom. To zase někdo vypustil fámu. Je jasné, že mládež toho o Kostějovi asi moc neví.Vzpomínám si, že když běžely filmy o filmu Star wars, tak Lucas vyprávěl, že má lidi na to,aby hledali po světě v pohádkách a mytologiích, co by se dao použít. Je vidět, že tým Rowlingové také hodně hledal. Tam je toho semleto. Jen Lucas se s tím netají. Proč také? To není ostuda. Ostuda je se tvářit, že jsem tak geniální a jsou to mé nápady. Děti to samozřejmě neodhalí, pokud nejsou knihomolové.

 62. To Bř.
  Autor může tyhle motivy používat téměř podvědomě, jsou to velmi oblíbené motivy. Vše už tu nejméně jednou bylo, ale v trochu jiných situacích atd… Takže tohle já jako chybu nevidím-ani u SW ani u Rowlingové. Podle mě je hloupost vyloženě HLEDAT nějaké motivy… to je podle mě až zvrhlost. Tvůrčí proces by měl probíhat naprosto jinak… Ano, může mě něco zaujmout(jak jinak taky mít inspiraci), ale chodit po světě a sbírat motivy… Nevím, jestli to tak Rowlingová dělala nebo ne. Podlě mě se spíš snažila se z toho všeho nějak dostat, takže použila podvědomě takovéto ´vychytávky´. Pokud se autor do něčeho takhle rozsáhlého pouští, měl by si to pořádně rozvrhnout, o tom žádná. Já třeba teď na jedné knize rok dělal a po 350 stránkách jsem zjistil, že to stojí za prd. Chtěl jsem to různě upravovat a tak, ale rozhodl jsem se, že to nemá smysl, tak to píšu znova. Ale abych v tom měl pořádek, nejdřív si udělám osnovičku, kterou nechám dost dlouho uležet, abych mohl případné nové nápady včlenit přimo do ní, aby mi to neudělalo bordel v knize. A pak třeba někdy za sto let začnu psát.:-) No, dobře, není to zrovna ideální tvůrčí proces.:-)

 63. BOŽE
  Doufám, že to nevyznělo, jako že jsem nějaký spisovatel.:-))) Moc, moc rád bych chtěl být, ale jestli někdy budu, je to ještě daleko přede mnou.:-)

 64. Tak díky Břéťo
  Podle toho, co si o mně myslíš, se skoro divím, že jsem byla vůbec schopna tak DLOUHOU slátaninu napsat. Vlastně bys měl být vděčný, že jsme se my hloupé děti, co podle tebe čtou jenom slabého Harryho Potra, vůbec schopné vyjádřit své prostoduché názory na tu bezcennou knihu. A naneštěstí pro tebe, to bude ještě horší…Takže se klidně rozčiluj, jak chceš 🙂

 65. To Bř. a Alma
  Prosím, nehádejte se.:-) Nejlepší reakce na subjektivní kritiku je objektivní argument.:-)

 66. To Corwin8
  Na kritiku? To jistě. Ale copak se to dá vůbec považovat za kritiku?:)

 67. To Břeňa etc.
  Jen abych se uvedl do souvislosti – je mi 36 a prvni knizku o Potterovi jsem od kolegy v praci dostal, kdyz to zdaleka jeste nebyla manie. Vypadalo to jako blbost, tak jsem to otevrel, abych darce neurazil … a jakmile jsem docetl do konce, bezel koupit dalsi dva dily, ktere zatim vysly anglicky. Cimz tedy chci rict, ze at uz si o jejich literarnich kvalitach myslite cokoli, obliba te knizky neni zpusobena jenom medialni masazi.Osobne za vrchol serie povazuji treti dil, zhruba nasleduji 1, 4, 5, 2, 7, 6.1 – uzasna pohadka a klasicky pribeh o sirotkovi/princi (nebo jak se tohle mytago spravne nazyva)2 – vicemene v tom samem duchu3 – pekne cestovani casem, silny pribeh, zajimavy Sirius 4 – smrt Cedrika a vyborna postava Mad-Eye Moodyho, dej zacina byt trochu moc schematicky5 – totalitni rezim ve skole a tajne seminare … byl to takovy depresivni dil… Harry je arogantni a manipulovany Voldemortem jak loutka, hehe … a na konci smrt Siria, ktera je tak zoufale zbytecna, jak uz takove smrti byvaji .. zajimave, ale trochu malo na tak tlustou knihu6 – horcruxy zajimave, ale dejove celkem nic. Smrt Brumbala celkem ocekavana7 – no, cetl jsem predtim fanfic Seventh horcrux, takze jsem hodne porovnaval. Zacinalo to dobre, ale pak se to zas tak nejak rozplizlo. Konec celkem ocekavany 🙂 a epilog se mi nelibil, byl neosobni.Proc myslite, horcruxy a Kostej nemaji nic spolecneho? Je to stejny motiv, preneseni duse mimo telo, aby se telo stalo nesmrtelnym. To, ze jich Voldemort nasekal vic, je jenom drobnost. Ja na ruskych pohadkach vyrustal :-).

 68. Corwinovi
  Mně připadá, že Břéňa je tak nějak jiné jméno Pavky Černého.Je smutné vyplýtvat zbytečně tolik sil na nějakou negaci…

 69. Pro Almu – nenech se zlomit kritikou, tvůj komentář se mi líbil, je vidět že jsi tomu věnovala svůj čas a taky z toho nevyplývá, že čteš jenom Harryho Pottera… A pokud ano, tak ti doporučuji zkusit i něco jiného – dobrý je Zelazny, Pratchett (jestli máš ráda legraci). Morressy a Sapkowski. Ono jich je víc, ale nechci tady dělat dlouhý soupis. HP je skvělá série, neříkám že dokonalá a bez chyb, ale autorce se povedlo něco víc než napsat komerční knihu – dovedla vtáhnout lidi do svého světa. Mimochodem, která kniha má tolik fanoušků a serverů a teorií a dohadů, které vycházely v průběhu let? Harry Potter možná není klasika, ani nejlepší kniha, ale rozhodně je to fenomén – něco co se hned tak neuvidí. (Pro všechny rýpaly – toto je můj osobní názor).

 70. H.P. – hodnocení
  osobně si myslím, že Harry Potter je kultovní záležitost a v této rovině stojí vedle Tolkiena, Amberu, Zeměplochy a dalších, bez ohledu na to, zda se jim vyrovná či nevyrovná. Je to nový přístup a nový prostor pro fan fiction. Já sám bych knize dal 9/10, předchozím 7/10 – 10/10 (Azkaban – teď jsem si ho znovu četl a opravdu stojí vysoko nad ostatními příběhem i zpracováním), ale jen proto, že jsou tam zbytečné logické chyby v ději a zbytečné náhody, které se daly ošetřit jinak.

 71. DenGrassovi
  Souhlasím s tebou, že je to fenomen, i když spíš jenom tím, kolik peněz vydělal. Spůsob, jakym autorka příběh zakončila, ony Artefakty Smrti, mi totiž celou serii dokonale pokazil. Je to nejlepší důkaz o tom, že JKR dokončovala poslední díly na koleně. S Tolkienem se to nedá ani porovnat.

 72. nalze
  Nemyslím. Je to řemeslně výborně napsané, což se bohužel o většině dnešních knih říct nedá. Já jsem se do toho začetl náhodou – dlouho jsem to považoval za jakýsi módní blábol pro děti – a přečetl jsem to celé, coý se mi normálně nestává. Je to prostě dobré, jak po stránce děje, tak řemeslem, navíc spousta reálií světa, tajemství, silná archetypizace – prostě všechno, co dobrá knížka potřebuje. A napsat sérii sedmi takových knih, to je úctyhodný výkon. Co se týče Tolkiena, někdo může mít stejný názor jako ty a někdo jiný. Já si myslím, že některé jeho knihy jsou (možná je to překladem nebo prostě posunem dobového jazyka) hůře čitelné (Hobit, Pán Prstenů) a srovnání s jinou tvorbou (včetně HP) bych se nebál, Silmarillion nebo Nedokončené příběhy jsou zcela nedostižné ve všech uvedených aspektech, k nimž přidávají jakousi ´nadčasovost´, která jediná poráží ´aktuálnost´ jazyka i děje (např. v HP).

 73. Dobrá knížka, ale…
  No jo, co čtenář, to jinej metr. Uznávám, že většina klade hlavní důraz na dynamiku děje, pro mne to ale tak docela neplatí. Když mně něco zaujme(a HP mně zaujal opravdu hodně a líbil se mi, zejména trojka a taky pětka)jsem schopen se doslova do knihy zažrat a věnovat více pozornosti světu samotnému než ději jako takovému. Rowlingová vytvořila opravdu originální a zaujímavý svět, jenomže s posledními díly si začíná značně protiřečit. Tohle by se dílu aspirujícímu na titul kultovní záležitost stávat nemělo. Můžete mně nazvat rejpalem, ale pro mně je taková série lahodnou a výživnou polévkou, ve který plave několik vlasů….no a příště TEN nalza, jo?:))

 74. To DenGrasse
  Souhlas s první část, naprostý nesouhlas s částí druhou. HP nikdy nemůže dosáhnout kvality a srovnání s Tolkienem jenom tím, že je díky modernějšímu jazyku(=obyčejnějším popisům, které jsou psány i pro děti, celkově menší míře popisů) snáze čitelný. To je blud, protože to by pak cokoliv moderní mohlo být dobré jako Tolkien. A na Amber mi opravdu nešahejte, nebo budu zlý.:-) Amber předčí HP po VŠECH stránkách- originalita světa, příběh, postavy, jazyk a čtivost, nadhled i hloubka. Amber se s HP porovnává ještě mnohem snáze než dejme tomu Pán Prstenů, protože je taktéž modernější než HP, a v tomto srovnání vyplouvá na povrch, že na takové knihy HP prostě nemá.

 75. oprava
  V jedné větě tam mám “modernější než HP”, má tam být “modernější než Pán Prstenů”

 76. mno
  dostala jsem se k pirátskému překladu a ani jsem ho nedočetla…. příbeh zajímaví to určitě ale když s vámi začátek vlastně nic neudělá, u desáte si uroníte slzičku nad osudem Reguluse Blacka a u 16 už zase usínáte.. prostě jsem to u 18 kapitoly utla, přečetla si epilog a zdar… vrátím se k tomu až to vyde v knižní podobě a hezky v klidu si to přečtu od začátku

 77. to aenda
  Příspěvek, který opravdu řekl NIC. Diskuze o knize by měla být vedena lidmi, kteří knihu četli… PS: Název pirátský překlad se mi osobně moc nelíbí. Amatérský překlad zní lépe. 🙂 Já to četl v Aj, ale kdo si to chce vychutnat v češtině, bude si muset sehnat knihu-čtení u PC a navíc v neprofesionálním překladu myslím nesluší žádné knize.

 78. Tady je vidět, jak se ani ti, kterým HP učaroval (a já se mezi ně počítám) nesejdou. V článku autorka považuje pátý díl za jeden z nejhorších z celé série – já naopak spolu se třetím za nejlepší. Nevím, nedokážu to asi hodnotit objektivně, ptotože jsem to autorce sežrala i s chlupama (jasně že tam jsou, pro mě nejvíc ve čtvrtém a šestém dílu, sedmý jsem ještě nečetla – i já jsem od amatérského překladu utekla po pár stránkách). Zkrátka – mějte mě za infantilní, ale moc se těším.

 79. To Martina
  No, zastírat to nebudu, infantilní jste.:) Svět by byl tak krásný, kdyby každý člověk měl v sobě aspoň trochu infantility…

 80. Super knížka,přečetl sem ji celou v originále ale koupím si ji i v češtině kvůli drobným nesrovnalostem.Já osobně bych dal 9/10 jelikož se mi moc líbila ale řesné hodnocení si vyjasním až po přečtění české verze

 81. S touhle recenzí se ceklem shoduju 🙂 akorát s kritkou šestého dílu nesouhlasím. Já jsem Prince dvojí krve přečetla jedním dechem i když jsem ho četla podruhé pro oživení, tím pádem nesouhlasím s tím že je šestý díl nudný. Zato pětka mě moc nebavila… a když se vracím k prvním knihám tak si uvědomuju že už mi nepřipadají tak geniální jako když jsem je četla prvně.

 82. Ty bláho
  Corwine8, Ty mi připadáš jako dokonalý prototip rejpala a potížisty. Argument oplácet argumentem, ať už je kladný nebo záporný a hlavně furt mlet 🙂 Že Tys nebyl mezi lidmi nikdy moc oblíbený??:-) Na druhou stranu, umíš pěkně mluvit a oceňuji, že v dnešní době máš tak ušlechtilý cíl, jako stát se spisovetelem. Jsme dva!

 83. To Chester
  Skoro ses trefil.:) Jen jsi netrefil důvod mého rejpání a jeho hloubku. 😀 Od studenta filosofie se to jaksi očekává a nikdy jsem nijak neoblíbený nebyl – to asi teprve teď.:) PS: Argument musí mít úroveň a nesmí to být zfanatizované chválení nebo zaslepená sprostá nenávist, ani jedno totiž nehodnotí. Proto mám touhu se v této diskuzi vyjadřovat… A každá odpověď mi chodí na mail, takže mi to nikdy nedá se neozvat.:)

 84. Super
  Musím říct,že je pro mě sedmička jeden z nejlepších dílů. V některých momentech jsem prostě nemohla přestat číst,at jsem byla kdekoli. Byla jsem jí doslova posedlá a hrozně mě mrzelo, když jsem dorazila na konec. Osobně nemusím životopis Albuse, ale rozhodně knize neškodí. Nejvíc mě zaujaly toulky a stanování v “terénu” a hlavně strhující závěrečná bitva, kde jsem si i poplakala…Prostě výbornýBTW. Star wars nikde nevidím

 85. první dva díli mi moc nesedli ale třetí mě dostal, tedy Sirius a Lupin mě dostali a ted když je po všem mě hrozně mrzí že se v knihách oběvovali tak málo:( Pohár byl obrovský skok do předu,jak posunutí k hororu ale to podle mě jen knize prospělo, mislím že nás všechny překvapil konec a Voldemortův návrat.Pětka byla taky zajímavá ale řekla bich až moc dlouhá. Víc než kniha se mi líbil film. přesto sem brečela jak malé když Sirius zemřel!!!Šestka… no co říct? spousta nových informací, bylo zábavné sledovat jak se rozvíjí vztah Rona a Hermiony a musím říst že mě docela překvapilo že se dal Harry dohromady s Ginny. Samo že mě dostalo když zemřel Brumbál.No a sedmička? akční, napínaví,zamilovaný,atd.no bomba!!!trochu mě rozhodilo když se hned na začátku strhla bitka a zemřel Moody.ale konečná bitva o Bradavice byla prostě úžasná

 86. Ježíš! Taky vám začnou slzet oči při pohledu na gramatické chyby?? Brrrr…

 87. Kvalita překladu
  Musím bohužel než souhlasit s Corwinem s Mikem. Překlad je obchodní záležitost a já osobně bych se za takovýto výsledek styděla. Je to ostuda, jen netuším čí. Právě jsem dočetla knižní verzi a je tam chyb a slovních obratů, které nejdou čechovi z huby až moc. Přiznám se, že o to víc si cením jednoho z neofic. překladů, který byl hotový za 2 měsíce a je téměř dokonalý.

 88. Gram. chyby
  Ha – pardon, mysleli jste jiné gramatické chyby :-)na ty už jsem hodně obrněná z webů na to, abych ještě volala k nebi :-))) Nicméně k tomu překladu – předchozí příspěvek platí.

Zveřejnit odpověď