Hrdinou – Stackpole Michael A.

Hrdinou se českému čtenáři poprvé představuje Michael A. Stackpole. Téměř šesti set stránkový tlustospis vydalo nakladatelství Návrat s vkusnou obálkou klasika fantasy ilustrací Michaela Whelana. Na první pohled kniha působí příznivým dojmem, takže jsem neodolal a začetl se do ní.

Stackpole Michael A. - HrdinouA hned na počátek musím říci, že jsem byl navýsost spokojen. Hrdinou je jednou z nejlepších hrdinských fantasy, jakou jsem zatím četl. Kromě toho má ještě špetku čehosi neidentifikovatelného, co mě přinutilo číst dál a dál a obracet stránky, dokud jsem nedočetl do konce.

Kdysi dávno, pradávno… žil muž, který se už za svého života stal legendou. Když se narodil, pohlíželi elfové na lidstvo jako na zvířata a druhá ze starých ras Reithresané, se je snažila vyhubit. Tento muž vše změnil. Svými činy si vydobyl úctu elfů a po jeho smrti už téměř nebylo žádných Reithresanů. Jmenoval se Neal a říkali mu Strážce Elfů. Po pěti stech letech se elfka Genever a její lidský přítel Durriken snaží na popud hraběte Berengera Fishera zlomit prastarou Nealovu přísahu, protože, jak se zdá,  ohrožuje rod Fisherů. Aby uspěli musí co nejlépe zmapovat jeho život a získat meč, který mu náležel. Ale život přináší nečekaná překvapení…

Stackpole knihu koncipuje do dvou dějových větví oddělených od sebe pěti sty léty. V první pátrá Genever po Nealově meči Klefthart a přitom vzpomíná na historky o Nealovi, které jí vyprávěl její děd, Nealův nejbližší přítel. Každou kapitolu věnovanou Genever střídá kapitola, která čtenáře vrací o 500 let zpět. V ní sám Neal vypráví svůj příběh, přičemž nešetří nikoho, sebe nevyjímaje. Na konci knihy se obě linie překvapivě střetnou, protože…(bohužel nemůžu prozradit)

Kontrastně působí zejména poněkud odlišný náhled na události. Genever zmíní nějaký čin, který Neal vykonal, a vzápětí v další kapitole tuto událost prožívá čtenář z první ruky, dívá se hrdinovýma očima. A ejhle, skutečnost se po pěti stech letech stává historií. Ovšem trochu odlišnou od toho, jak ji viděl ten, kdo se jí účastnil.

Zápletka je důkladně propracovaná a rozuzlení příběhu nečekané. Všechny postavy jsou důkladně zobrazené a působí velice živě. Zejména Neal v tomto směru vyniká. Nepůsobí nijak strnule, má své klady i zápory, sympatie i nenávisti. Ačkoli to vypadá jakoby všechno zvládal levou rukou, skrývá se za ním neústupnost, víra v sebe sama, přátelství a schopnost se obětovat pro druhé. Samozřejmě také odvaha dělat nečekané a velká míra drzosti. Neal ale nic nedostane zadarmo, za vše musí nějak zaplatit. Častokrát se dočkal zklamání, ale nikdy se proto nevzdal. Stejně tak i jeho nejbližší přítel elf Aarundel. Tady se autor vyhnul onomu schématu, že přátelé musí toho druhého vždy chápat. Navíc je tu ještě rozdíl ras. Neal je člověk a Aarundel elf. Aby byli vychováváni rozdílným způsobem a jsou především formováni svou kulturou a zvyky. Proto se nelze divit, že Aarundel mimovolně Neala občas zklame svými postoji. Přesto oba zůstávají nejlepšími přáteli. Překážky, které oba museli překonat je sblížili mnohem více, než by se mohlo na první pohled zdát.

Nealův svět působí stejně živě jako jeho postavy. Střet ras s rozdílným pojetím života je věrohodný, vzájemná neschopnost spolužití vrcholí v genocidní válce, která může být zakončena teprve když jedna z ras zmizí z povrchu země. Věrohodně působí i to, že Stackpole účel války nijak nepřikrášluje a neomlouvá. V protikladu je tu posun ve vztazích lidí a elfů. U nich se nakonec našlo více podobného než rozdílů a obě rasy mohou žít vedle sebe.

Menší slabinou knihy je překlad, který na několika místech mírně vázne a škobrtá. Nemyslím si také, že by slova jako forhend patřila do názvosloví šermu. Zato obálka působí skvěle. Ačkoli byla malována na úplně jinou knihu působí dojmem jako by k Hrdinou  neodmyslitelně patřila.

Závěrem – Tuhle knihu by si měli přečíst všichni příznivci hrdinské fantasy i fantasy jako takové  i scifi i …

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Obalka je pokial si dobre pamatam original k tetralogii Morgain od C.J.Cherryh (neviem presne ku ktorej knihe).

  2. No, osobně musím říci, že Stackpole je fakt bůh – už jsem od něj pár knížek v angličtině přečetl a jednu pro jisté nejmenované vydavatelství přeložil (byť ne pro Návrat 🙂 Jmenuje se Maska válečníka a vyjde v “dohledném časovém horizontu”. Zkuste se těšit 🙂

  3. No bojim sa do tejto knihy ist, u nas na slovensku stoji cez 400 Sk. A kedze doporucenie nanho dal aj McKiernan ktory podla mna napisal zatial najhumusnejsie knihy (4 z nich vydal Classic, fuj) tak neviem ci sa do toho vobec pustit.

  4. OGRE: Nmyslím že by ses musel bát. Kniha je super, přestože ji doporučuje McKiernan, kterého taky nesnáším.

  5. Tak se také nakonec připojím k oslavným ódám an tuhle knížku :)) I když na začátku (cca 5 kapitol) se mi úplně nelíbila a ještě teď mám trochu výhrady (elfové-takoví napůl tolkienoví a napůl jako rasistický samurajové :))), tak je to pořád to lepší… Navíc to nevypadá an žádnou ságu :))

  6. Zacal som to dnes rano cestou do prace citat, som na 44. strane, zatial je to slusne.

  7. neboj ogre, casem to prej zacne byt i velmi neslusne :))

  8. Jsem kolem strany 170 a natož že jsem na to měl celý víkend nic moc. Prostě je to trosku kostrbaté a nečitelné ať už je to cyba autora, nebo překladatele. Jinak příběh je skvělý, o drellovy se mi dokonce včera zdálo.Souboje by mohly být podány trošku dynamičtěji.

  9. ja som to docital, celkom slusna kniha, Navrat sa ako vydavatel lepsi, este som zvedavy ako dopadne pokracovanie vydavania Dragonlance a Forgotten realms

  10. oplatilo sa to precitat. viac sa mi pacili nealove kapitole, kde hovoril v prvej osobe. mam pocit, ale ze niektore ulohy sa im podarilo vyriesit velmi lahko. dalsia vyhoda, ze to je jedna ucelena kniha. v anotacii to prirovnavaju aj k jordanovi, avsak on by napisal o takto rozsiahlom pribehu minimalne 5 knih, takze v tomto ma stackpole urciet navrch.

  11. tak jsem to docetl a hodnotil bych to jako lepsi prumer, ten uplnej konec me napadl uz na zacatku a i ten duvod proc hledali mece se mi zdal uz od zacatku divnej a nepresvedcivej

  12. Masku Valečníka jsem si nedávno koupil, jsem v půlce a abych se priznal spise nez roman mi to pripada jako pribeh do nejakeho RPG. cesta-boj-cesta-zkusenost-boj-artefakt :o) ale mozna jsem uz jen hodne rozmazlenej 😉

  13. Hrdinou se opravdu začíná rozjíždět až v pulce, začatek je docela nuda.Celkově to je výborná kniha.

Zveřejnit odpověď