Jiří Pavlovský: Výtah do pekla (Kladivo na čaroděje 5)

Kladivo na čaroděje, jež stačilo za krátký čas nepřehlédnutelně zčeřit hladinu domácí fantastiky, se vrací již popáté, a s ním i osvědčený spiritus agens série Jiří Pavlovský, který se pro svůj neodolatelný šarm sarkastického cynika těší u svých příznivců až kultovní popularitě. Přičemž název jeho nového počinu „Výtah do pekla“ slibuje, že zklamaní nebudou ani tentokrát.

Výtah

Poté, co po úvodních dvou zářezech přepustil otěže slibné urban fantasy – horrorově laděné série dvěma další (spolu)autorům, tatík zakladatel zjevně usoudil, že opět nastal čas, aby se ujal pera osobně a připomněl znovu světu zač je toho loket. A s vědomím toho, že laťku nastavil řádně vysoko už posledně Dušan D. Fabian, můžeme hned zkraje předeslat, že Jiří Pavlovský přitápí v pátem Kladivu pod kotlem opravdu řádně.

Po předchozí slovenské anabázi se dění tentokrát odehrává opět ve staré dobré Praze. I když… Slovo dobré asi není úplně na místě. Alespoň s ohledem na dění, se kterým se musí naši hrdinové popasovat. „Tým“ Felixe Jonáše byl Jiřím Pavlovským postaven hned před dva úkoly: jedním z nich je cosi neznámého, co k smrti vyděsilo pacienty jedné pražské nemocnice. Stará vesta, řekli byste si. Známe přece české zdravotnictví, kvalitou ubytování počínaje a kvalitou stravy konče. To, co se obvykle podává pacientům jako strava bohatá na živiny, by vyděsilo asi kde koho, a to nemusíte být ani Zdeněk Pohlreich.

Jenže… Když dodáme, že oni vyděšení pacienti byli v komatu, začíná situace dostávat zřetelně jiný rozměr a Felix má hned nad čím přemýšlet. Zvláště, když je na případu zainteresována sama Ester von Blaschkoff. A tu nelze brát na lehkou váhu. A aby toho nebylo málo, v tu samou chvíli přichází s dalším případem Klaudie. Jeden z paneláků na proslaveném pražském Jižním městě totiž také vykazuje zřetelné známky abnormality. Pojí se s ním totiž záhadná šňůra tajemných úmrtí a sebevražd. A stopy zřejmě vedou za hranice tohoto světa.

Tak tedy vypadá základní půdorys, na jehož základě rozděluje Jiří Pavlovský příběh do dvou realtivně rovnoměrných linií. Vlastně do dvou a půl. Zatímco totiž dvojice Felix a Walter objevuje a potýká se s nevýslovnou prastarou hrůzou v pražském podzemí a a Klaudie se vrhá čelem do sólo akce na Jižáku, Vincenc se baví jinak. Zmydlí pár policajtů (nedopatřením samozřejmě) a ocitá se v chládku, aby následně skončil – věřte nevěřte – s cizí ženou v cizí posteli. Kdo čekal od Jiřího Pavlovského happyend? Natož románek, jehož hlavním aktérem je Vincenc?

Odvrácenou stranou toho, že si Vincenc štrejchne, je ale to, že v příběhu hraje jen epizodickou roli. Tím pádem se čtenář musí smířit s menší porcí sarkastických hlášek, neboť Vincenc je prostě ten, komu padnou do „huby“ nejlépe, taková Klaudie by to asi neutancovala (na druhou stranu, když už je hlášky objeví, stojí zpravidla za to – alespoň terminus technicus „žánr vaginální fantasy“ by si měl Pavlovský nechat zavčasu patentovat). Hlavní práce tentokrát stojí na Walterovi, Felixoví (už zase) a především Klaudii.

Pozitivum Výtahu do pekla (název odkazuje na Klaudiinu linii příběhu) spočívá v tom, jaký prostor dostává právě Klaudie a jak se díky tomu profiluje její dosud spíše nevýrazná postava. Jiří Pavlovský totiž Klaudii nešetří a dává jí neskutečně do těla. Fyzicky i psychicky. Není to lehký boj, nakonec ale Klaudie jako příslovečný fénix vstávající z popela vystupuje z plamenů prožitého utrpení zřetelně posílena. Podobně, byť ne tak výrazně, jsou autorem pojaty také postavy Waltera a Felixe.

Jejich spolupráce sice zkraje skřípe, nakonec ale dosahují zdárně svého cíle – a co je hlavní: čtenář zjišťuje, že už nemá takový problém vidět v nich onen úderný tým, schopný obstát ve střetu se silami mimo tento čas a prostor. Tedy něco, co bylo alespoň pro mne v prvních dílech naprosto nepředstavitelné. Je proto patrné, že Jiří Pavlovský má dobrou představu, kam chce sérii a její hrdiny směřovat, a společně se svými spoluautory postupuje sice pomalými krůčky, ale za to promyšleně a cílevědomě.

To hlavní, čím lze pátý díl Kladiva na čaroděje charakterizovat, je hutná, stísněná až bezútěšná atmosféra. Týká se to jak linie Felixe a Waltera, tak především Klaudie. To, čím ji nechává Jiří Pavlovský ve zmíněném paneláku projít, je skutečně čistokrevným horrorem. Linie Felixe a Waltera, zřetelně ovlivněna lovecraftovským mýtem Cthulhu, proti děsu v paneláku dokonce ztrácí na působivosti a hraje jen druhé housle. Nemluvě o tom, že zde možná šlo maličko krátit. Zmíněná hutná atmosféra má ale i svá negativa. Jakoby to celé totiž trvalo příliš dlouho. Setrvalý tlak mne svým způsobem semlel a otupil. Je škoda, že Vincenc se svou lovestory nedostal trochu více prostoru, což by posloužilo jako tu a tam vítané odlehčení, aby následně horrorové pasáže působily novou, svěží silou. Prostě zvolnit, odvést pozornost, aby se poté udeřilo znovu plnou silou.

Každopádně ale Výtah do pekla hodnotím pozitivně, už ze zmíněného důvodu hlubšího prokreslení a vývoje postav. Pokud ve mně Magie pro každého vyvolala (třebaže hlavně kvůli chybným očekáváním) spíše rozpaky, které následující díly rozháněly jen zvolna, Výtah do pekla podle mého soudu potvrzuje kvality série a naznačuje slibný vývoj věcí budoucích. Pátý díl se na mém osobním žebříčku usadil na pěkném druhém místě, hned za Městem mrtvých a Sonátou pro Azazela. Takže, jen tak dál, čekají nás Drsné sny!

Anotace:

Něco k smrti vyděsilo pacienty pražské nemocnice. Což by nebylo nic neobvyklého, kdyby dotyční nebyli už nějakou dobu v komatu. V podzemních chodbách se skrývá něco prastarého a mocného… Něco, s čím si musí jít Felix Jonáš promluvit – a nezešílet při tom.

Klaudie zároveň vstupuje do paneláku na Jižním městě, ve kterém pravidelně dochází k několika velmi brutálním sebevraždám. Netuší, že brzy bude bojovat o holý život. Panelák je posedlý zlem… a nájemníci nejsou o nic lepší.

Prastaří bohové i moderní přízraky – to je moc i na tým Felixe Jonáše.

Série Kladivo na čaroděje vás zavede do našeho světa, jak ho neznáte… a jak ho ani netoužíte poznat. Alespoň ne na vlastní kůži. Světa magie, temných přízraků, oživlých mrtvol, zabijáků, démonů, psychopatů, nekrofilů, upírů – a to mluvíme jen o kladných hrdinech. Ti, proti kterým bojují, jsou ještě mnohem horší…

Název: Výtah do pekla

Autor: Jiří Pavlovský

Série: Kladivo na čaroděje 5

Forma: Paperback

Obálka: Lubomír Kupčík

Počet stran: 152

Cena: 149 Kč

Vydal: Epocha, 2013

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď