Koniáš – Konec vlka samotáře – Žamboch Miroslav

“Koniáš – konec vlka samotáře” je první počin z nové edice Mini knihy nakladatelství Triton. A jako premiéru si vybrali naši současnou super star – Miroslava Žambocha. A není to jediná jeho knihy z této edice.

Žamboch Miroslav - Koniáš - Konec vlka samotáře

„Miluji příběhy. Existují dobré a špatné příběhy, žádné jiné dělení není podstatné.“ To je citát Miroslava Žambocha, skutečné celebrity na poli české fantastiky. A podle prodejnosti knih a všeobecného zájmu o jeho dílo a osobu jde vidět, že on patří mezi ty autory, kteří vytvářejí jen ty první, tedy dobré příběhy. „Koniáš – konec vlka samotáře“ patří sice k nejnovějším literárním počinům Žambocha, ale postava Koniáše patří už mezi staré známé. Setkát jste se s ním mohli už v knihách „Poslední bere vše“, „Na ostřích čepelí“ a „Ostří oceli“. Jak předznamenává podtitul knihy – konec vlka samotáře – jedná se o osudy už staršího, a přece jen trochu unaveného Koniáše. Koniáše, který už by se snad mohl usadit, založit rodinu, prožít normální zbytek života, ale… jak se píše na konci tohoto příběhu: „ Mohl jsem se vrátit, odjet sám, odjet s Annemari. Mohl jsem… Už roky se potloukám světem jako vlk samotář, jako ochránce, bojovník i nájemný vrah, prostě jako člověk, který se snaží přežít. Vysoký podsaditý muž, jehož tvář skvěle dokáže zakrýt jakékoliv pohnutí emocí, tvář tak zjizvená bojem, že i okolí mu říká Oškliváku. Tedy okolí, které si to může dovolit, nebo má odvahu vypustit to z úst. Proto představa usedlého stárnoucího muže, i když po boku krásné, mladé a milující ženy, nemůže nic změnit na jeho samotářské mentalitě.

Příběh začíná jako většina Koniášových dobrodružství – v hospodě. Místě, kde typy jako on hledají práci a spolubojovníky. Po ničem konkrétním nejde, ale když vám před očima zabije neznámý odstřelovač krásnou dívku, která vám má v roli kurýra zrovna předat zprávu, i někým jako je Koniáš to trochu pohne. A tak se vydává po stopách intrikánů a zabijáků, kteří na povel samotného hamižného císaře potřebují do svých spárů moci připojit i jinak nedůležitou zemi hraběte Daska. I když jejich plán už téměř vyšel, nepočítali určitě s příchodem Koniáše a kapitána Valera, oddaného služebníka hraběte Daska, který se svojí jednotkou musí císařovi plány zhatit. Boj tedy může začít, v tom je Žambochův Koniáš dokonalý, scény zápasů věrohodné a hlavně hrdina není nezranitelný. Jen ten konec možná Koniáše trochu zaskočí.

Těžko říct, proč jsou jeho příběhy tak čtivé a čtené. Mirek Žamboch má dar vypravěče. Stejně jako např. King, prostě to z něj snad samo leze. Jeho příběhy jsou sice klasické fantasy, ale přitom odlišné. Žambochovy postavy jsou sice z říše fantasie, ale jako osobnosti jsou naprosto realistické. Nejsou to obvyklé fantasy charaktery, tedy buď dobrý, nebo zlý hrdina. Jak už řekl známý kanadský spisovatel Steven Erikson: „Svět není jednoduchý. Dobří hoši dělají někdy zlé věci, zlosyni naopak i dobré skutky.“

Kromě skvělého příběhu, který zaskočí čtenáře neznalé Žambocha, překvapí určitě všechny formát knihy. Tato kolibřičí knížečka (8,5 x
9,5 cm) patří do nové edice nakl. Triton nazvané Mini knihy. 128 stran malého písma (jak poznamenal jeden čtenář, Triton by k tomu měl dodávat i lupu) za neuvěřitelných 69,- Kč s černobílými ilustracemi Tomáše Profanta. V edici už vyšlo i dílko „Bakly“ od stejného autora, novela br. Strugackých „Podrobnosti o životě Nikity Voroncova“ a na září 2005 se chystá další Žambochova knížka „Jennifer – důl Quake“.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Kniha se mi líbila boužel ten konec byl poněkud nevydařený dodnes nechápu jak někdo může napsat tak zajímaví příběh a pak nechat konec poněkud otevřenýto že nevim jak se nakonec rozhodl mě do dnes neskutečně frustuje.

  2. Ze nevis, jak se hrdina rozhodl, v tomto pripade neni vina spisovatele.

  3. Tuhle “vec” si nekoupim z jedineho duvodu – format. Timhle proste odmitam listovat…

  4. Ak sa to bude dat zohnat aj v SR tak za taku lakavu sumu a ak to je taky super pribeh nevaha a berem… 🙂

  5. Opravdu dobrá kniha…škod,že není jen o kousek delší!

  6. Format mi v souvislosti s tim, ze se jedna o serii, prisel zejmena jako ryzovani penez z ctenaru, ale budiz to autorovi prano.Priserny jsou ty ilustrace, ty bych tam fakt mit nemusel.A hodne spatna je i tahle recenze. Kdyz si odmyslim technicke veci, ktere jsou spis zalezitosti korektur, porad mi zbyde dost negativ. Napriklad za dost hloupe povazuji v recenzi na fantasy povidku, ktera je zalozena predevsim (vlastne temer jen) na deji, prozradit pointu. Taky nevim, co za knihy o Koniasovi autor recenze vlastne cetl, kdyz se domniva, ze je hlavni hrdina podsadity.

  7. 9/10? trocha přeháňka, prostě průměrná povídka s oblíbeným hrdinou nic víc nic míň

Zveřejnit odpověď