McAtrix Recesed – Robertski Brothers (Adam Roberts)

Nikomu nic nemá být svaté a úspěch předchází zesměšnění, toť nepsané heslo parodistů. Matrixovská trilogie již před nějakým pátkem skončila a teď nastává čas sklizně lidových interpretací.

Robertski Brothers (Adam Roberts) - McAtrix RecesedPrvní, co se většině z nás po letmém seznámení s knihou vybaví, bude nejspíše Za pár prstenů, parodie už trochu staršího data, jež u nás ovšem vyšla teprve nedávno. Tento vztah mne potencionálně děsil, naštěstí jsem byl nakonec celkem pozitivně překvapen…

 Robertsova kniha si  filmy, které paroduje (původní Matrix a Matrix:Reloaded) bere na mušku, jednu důležitou událost po druhé, od okamžiku, kdy je hlavní hrdina konfrontován se značně podivnými telefonáty, až na konec jeho střetu s tajemným „Návrhářem“. Takový je příběh  Gordona Everymana, nervózního týpka, co se v jednom kuse snaží najít partnerku přes internet. V tomto hledání se nezastaví před předstíráním hackerství, ani před užíváním  směšné přezdívky „Nemo“. Kdo by řekl, že ho zrovna tohle dostane na šikmou plochu, dotažen tam podivíny Trihity a Morčeem vyprávějící mu kdesi cosi o falešné realitě?

Samozřejmě, nebudeme si nic nalhávat, kniha není žádný objev. Kromě očividných slovních hříček jsou v ní také dominantní parodie „snadných cílů“ („Nejíš dort, ale sám sebe.“) a zesílené asociace (Místní „suplent“ Cyphera Reagana se jmenuje prostě Jidáš). Troufám si však říci, že na parodii má dílko slušný sloh a nemusel jsem k pobavení příliš nutit. Nejspíš na tom má svůj podíl i docela volný přístup k  původní látce. Na rozdíl od knih, jakým je ono proklínané zprznění Tolkienovy trilogie, je originální příběh všechno, jen ne předobraz. Tedy pokud jste v kinech neutráceli za dramatický příběh lásky a nenávisti za zlomení „Systému komerce a slávy“ a o hledání člověka, který je „Ni-kdo“ a je tudíž tomu všemu imunní. Abych se přiznal, fanfilmový počin Pardubických fantazáků, jež byl vidět na posledním Pragoconu, mi připadal o dost povedenější, nicméně se zdráhám tyto formy srovnávat.
  
Váš osobní vztah ke knize souvisí samozřejmě s vašim vztahem k Matrixu. Pokud ho rozebíráte echt intelektuálně a nemáte smysl pro humor, ruce pryč. Pro intelektuála se smyslem pro humor to bude sázka do loterie – obrňte se proti místy přiblblému Nemovi. A pokud se na Matrix díváte především kvůli „bullet-time“ a pro změnu překousnete absenci důležitosti agentlemana Smithe, myslím že je to pro vás celkem jasná volba.  

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. ad recenze
    Četl jsem také tuto knihu a lépe bych nevyjádřil jejího ducha… Jako by se mi znovu promítla v hlavě… Great! Josef

  2. já tuhle knížku četla a uznávám, že recenze není daleko od mého názoru. Jsem zvyklá na tohle téma filozofovat, ale brala jsem to lehce s nadhledem, tak jsem spokojená. na jednu stranu tam bylo úžasné popsání západu slunce na druhou podrážka na obličeji…

  3. Zrovna to čtu … nějakým podivným způsobem sem tuto knížku vyhrál v soutěži zde na fantasyplanet a ani jsem nebyl mailem upozorněn, že se tam stalo …

Zveřejnit odpověď