Mise, která musela selhat – Birdman Shigor

Na Fantasy Planet budeme postupně recenzovat všechny knihy z edice Pevnost. Začneme recenzí na třetí svazek série, který je nyní aktuální a brzy přijde do volného prodeje. Je jím akční SF román Mise, která musela selhat.

Birdman Shigor - Mise, která musela selhatVesmír – kruté místo plné dravců hodlajících podmanit si veškerý okolní život. Až jednou musí tito dravci zákonitě narazit na větší sousto, než mohou ukousnout. Tím soustem je samozřejmě matička Země s americkou marínou… Anebo týmem se silně evropským nábojem pod velením japonského admirála – srandy je dost pro všechny.

Birdmanova prvotina nám zase jednou předvádí Pozemšťany v nesnázích. Přes třicet let již válčí s rasou přezdívanou „chlupáči“ (jednou je zmíněno jejich pravé jméno „Chrawghové“). Jedná se o typické „emzáky“  typu „útoč a zotroč“- pokud rádi čtete Nivena nebo knižní podobu Wing commandera, budete se cítit jako doma. Lidé jsou sice v mnohém ve výhodě, ale i tak mají leckdy zatopeno. A teď se chlupáčům podařilo ukořistit něco, co (jak už to bývá) by jim mohlo přinést dramatický válečný úspěch. Tým majora George Nowaka a jeho chrabrých hrdlořezů se má postarat, aby jim to dlouho nezůstalo, avšak protáhne se mu to víc, než očekával…

Kniha má dost vad na kráse, ale nedají se označit za nepřekonatelné. Postavy  nejsou moc originální, ale na to si autor ani nehraje. Chlupáči jsou jako většina podobných nepřátel lidstva charakterizováni kolektivně a nemají nijakou zvláštní hloubku, ale zvláště v tomto příběhu na tom nezáleží. A děj je vlastně jen vyseknutou epizodou z válečné historie, jenže co bychom taky od jednoho titulu chtěli.

Pravdou zůstává, že se především jedná o skvělé oddychové čtení. V určité míře se zde střetávají stará éra sci-fi (kdy „muži byli muži a na vzdálených planetách žili dinosauři“) s moderní military. Děj je napsán celkem svižně a vtipně, jazyk svědčí o přirozené vyspělosti.  Naneštěstí logika příběhu se často podřizuje autorově momentální potřebě. Příběh sám, zvláště na konci, se stává dobře organizovaným i vypointovaným.

V této souvislosti mě napadá  podstatnější výtka – totiž, že zlom v příběhu přichází o něco blíž konci, než by mohl. Hlavní zápletka je sice také zajímavá, ale má nevyhnutelné sklony ke stagnaci. Naopak na začátku je pár přebytečných událostí (smrt zajatce, zranění člena týmu bez vlivu na děj) a samozřejmě, jak jsem již naznačil, mnoho originálního se najít nedá. I tak si myslím, že každý pořádný milovník dobrodružství na suchu i ve vakuu si přijde na své.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. no neni to birdmanova nejlepsi kniha, napsal lepsi, ale jako oddychovka to fakt jde ;)) proste takova akcarna 😉

  2. ten mě zlynčuje pokud si to nekoupím 🙂 nu což, je načase vyhrabat ze šatníku kožené SM prádélko a přijmout to jako muž…

  3. začínají se mi doma hromadit knihy z Pevnosti. mám je všechny a přečetl jsem jen Mořičvíl. a k tomu kupa dalších dobrých věcí. to vůbec není dobré.a ted k věci. fakt skvjelá série obálek. nemůžu si pomoct, ale prostě bomba.

  4. začínají se mi doma hromadit knihy z Pevnosti. mám je všechny a přečetl jsem jen Mořičvíl. a k tomu kupa dalších dobrých věcí. to vůbec není dobré.a ted k věci. fakt skvjelá série obálek. nemůžu si pomoct, ale prostě bomba.

  5. omg to fakt nebylo schvalně, ani nevim jak se to stalo, dyt sem to neaktualizoval. sry all.

  6. nelzi, my uz te zname :)) me se tahle obalka libi vic nez ta puvodni, ale asi jsem sam, shigor me poslal do prdele za tenhle nazor :))

  7. Ludia mohol by sem niekto napisat knizky ktore v tejto serii vysli (aj s autorom) a ak viete o tych ktore vyjdu tak aj tie? Diki moc! .)

  8. Edice Pevnost
    vyšlo:Žemlička – VlčiceNewman – MořičvílBirdman – Mise…Doseděl – Bestsellerchystá se:Jůzlová a Rečková – dvě novely o čarodějích v jedné knížce jménem “2x čaroděj v akci”zbytek je asi tajný

  9. Potom vyjde Wetemaa od Adama Andrese, potom od Pavla Obluka Morituri Te salutant (doufam, ze jsem to nezkazil)

  10. mně už nikdo nenasere…
    Právě jsem dostal v práci padáka, tak pokdu neseženu jinou práci, čekejte mnoho špatných knih, ať mám za co žít…pokus o objektivitu zhodnocení recenze přes velkou opilost a depresi: recenze je trefná a souhlasím s ní, mimochodem recenzent má bod za pozornost, aneb pro mrtvého zajatce jsem nebyl schopný vymyslet nějaké použití a pak jsem ho zapomněl vyškrtnou 🙂 nikdo jiný si té poměrně hloupé nelogičnosti nevšiml :/

  11. romison: čeká ho osud kulhánka. což mu nepřeju – zavřený v suterénní místnosti nasáklé pachem staroby a onanie, bude spisovat své chorobné fantazie o superzabijáckých modelkách a za utržený peníz si nakoupí konzervy a šaty v sekáči na dva roky dopředu, než zas něco vydá :))

  12. A když bude opravdu dobrý, bude si moc k těm konzervám koupit sem tam litránek třetiřadého pančovaného vína za 19.90 …

  13. M.: jj, jako žamboch, ten je svýma krabičákovýma večírkama proslavený :))

  14. Schink je totalni loser. Budu ho vydávat na jaře, poprosil mě o to jeho kurátor.

  15. s homosexualitou, byl dan do vazby za obtezovani nakladatele :)))

  16. to shigor – vodpustěj starej vosobě, mladej pane, ale nejsou voni ten shigor birdman, co napsal to moooc pěkný povidání vo barbarech Jámufláknových – synek balet a tatik rozčtvrť?to M. – u nás v lidlu maj chateau de krabice za 14,90…

  17. Taky bych ty Barbary chtěl vydat někdy příští rok knižně. Aspoň Shigor nevypadal, že by se bránil 🙂

  18. Což takhle napsat článek na téma “Úchylné pozadí české fantastiky”? 🙂

  19. Ne:) Kniha je samozřejmě dobrá, ale její nevýhody z mého hlediska spočívají v 1) je tenká 2) autor se schoval za anglicky znějící pseudonym (jakoby to byla záruka kvality či jakási nálepka na českou tvorbu, která by se bez toho neobešla) 3)slabá místa v ději – občas něco působí dost nešikovně….

Zveřejnit odpověď