Mravenci – Werber Bernard

Román francouzského autora Bernarda Werbera „Mravenci“ nese na obálce prvního vydání reklamní podtitul „fascinující světová sci-fi“. Jako čtenář můžu s tímto sloganem po dlouhé době opět souhlasit. O kvalitě tohoto námětově velmi netradičního příběhu svědčí i fakt, že se kniha od roku 1998 u nás dočkala už druhého vydání.

Werber Bernard - Mravenci

Pokud pod názvem „Mravenci“ hledáte jen nějaké synonymum pro vetřelce z hlubin vesmíru jako z románu R. Heinleina „Hvězdná pěchota“, musím vás trochu zklamat. Námětem příběhu jsou opravdu mravenci, hmyzí jedinci, kteří už po staletí fascinují lidstvo svojí organizací a sílou. Ale zase tak moc se od heinleinovských brouků neliší. Jak uvádějí na kanálu National Geographic, ve světě predátorů jsou lvi či žraloci oproti mravencům dobrota sama. V naši kulturní historii známe hlavně šikulu Ferdu mravence, pak tu je novější woodyallenovský mravenec Z, ale Werber zobrazil mravence realisticky, jako skvěle vedený nemilosrdný organismus, který semele všechno, co se mu připlete do cesty.

Děj knihy má dva hlavní proudy, jeden ten mravenčí, a druhý, který popisuje záhadu spojenou se smrtí fanatického vědce mravenčího světa. Oba mají svoje vlastní dějové linie, které se na závěr setkají v šokujícím vyvrcholení.

Mravenčí příběh se odehrává v jejich federaci Bel-o-kan, která sdružuje přes šedesát dva měst (mravenišť) pod vládou mravenčí královny Belo-kiu-kiuni. Po zimní hibernaci se probouzí město k životu, jedním z prvních je i samec 327. Díky jeho příběhu se jako čtenář můžete podívat do jejich fascinujícího světa, fungování jejich společenství, od jarního probuzení, kdy 327 začíná pomáhat oživovat kolegy, a opravovat jejich město. Přidá se i k první průzkumné výpravě, která za úkol najít nová teritoria s potravou. Když 327 odběhne na chvilku od výpravy, vrátí se už pouze k mrtvolám svých kolegů, kteří umřely tak bleskově a tiše, že ani nestačily zareagovat. S touto děsivou informací ihned spěchal zpátky do města, kde k jeho zděšení ale nikdo na jeho poplašnou zprávu nereaguje. Zato v jeho patách se objeví záhadné bojovnice, které očividně chtějí jen jedno – zabít ho. Jeho vlastní krev. Jediné znamení, který u nich poznal, je tajemná kamenitá vůně. I když 327 nepřesvědčí město o této hrozbě, přece jen se pár jedinců z různých tříd přesvědčí a společně se vydají po stopě záhady. Autor si tím dal prostor k popsat různorodost mravenčího společenství z pohledů jak pohlavních samců, tak bojovnic či budoucích královen. Převedl klasický příklad přírodopisného dokumentu do napínavé verze thrilleru. A to se všemi jeho atributy. Tajemné vraždy, ještě záhadnější zabijáci, boj o vlastní život, netečnost orgánů k masakrům atd.

Druhá dějová linie o vědci Edmondu Wellsovi je o poznání jiná. Jde o více bizarní příběh, který vlastně hraničí až s hororem. Po jeho smrti totiž jeho synovec Jonathan zdědí jeho byt v Paříži se vším vybavením, ve kterém se nachází i podivný dopis jemu adresovaný, ve kterém jo Edmond varuje před jediným, ať nikdy nevchází do sklepení domu. Tento vzkaz působí samozřejmě přesně naopak a Jonathan otevře dveře do sklepení a … zmizí v něm na několik dní. V momentě, kdy už jeho žena a syn chtějí volat policie, se ze dveří vynoří, ale jen na takovou dobu, aby sebral nářadí a stavební materiál, a opět zmizel v temnotách sklepa. Pokud jsem použil slovo bizarní, je to díky faktu, že příběh se odehrává v dnešní Paříži, v centru civilizace, a najednou tu jsou dveře do sklepe, sklepa temného a vlhkého, ve kterém se z domácí pejska najdou jen krvavé zbytky kůže, sklepa stovky metrů hlubokého, na jehož konec nikdo není schopen dojít, a hlavně sklepa, ve kterém mizí lidé, policisté i záchranáři a nikdo neví proč a jak. Jonathan totiž není poslední oběť, která se z toho temného chřtánu už nevrátila. I zde Werber vytvořil velký kaleidoskop postav s různými charaktery, z nichž mi osobně nejzajímavější připadala trochu bláznivá Augusta, matka Edmonda Wellse.

Ovšem opravdovým vyvrcholením celé knihy je závěr, který bych vložil do kategorie černého humoru. Celou dobu si jako čtenář uvědomujete, že zde musí být nějaký společný prvek mezi oběma dějovými liniemi, jedna o mravencích, druhá u tajemství vědce mravenců. Napadaly mne různé myšlenky, čím se spojí tento příběh, ale konec mne opravdu překvapil. Obzvlášť poslední komentář nové královny mravenců.

Pokud by bylo jen na mě, udělil bych knížce známku TIP FP. Werber, který se považuje za velkou literární hvězdu Francie, vytvořil opravdu velmi čtivý příběh, který zaujme především neobvyklým námětem. Ten hraje v mém hodnocení primární roli. Vynořuje se tu sice otázka, do jaké míry lze „Mravence“ považovat za science fiction? Příběh Edmonda má v sobě určitě fantaskní prvky, ale přímo sci-fi asi ne. Celkem to všechno lze považovat za uskutečnitelné. Příběh mravenců bychom mohli dokonce považovat za velmi realistickou a tvrdou bajku.

Jedná prostě o vynikající román, jehož kvalitu ještě zvýšil perfektní překlad Richarda Podaného, uznávaného překladatele v oblasti fantastiky.

P.S. A pro koumáky ještě jedna hádanka, která prochází celou knihou, a je důležitá pro naše hrdiny. Jak lze sestavit čtyři rovnostranné trojúhelníky ze šesti sirek? Jak říkají v knize, musíte myslet nestandardně. Pokud na to nepřijdete, určitě někdo v komentářích to prozradí, nebo mi napište, já na to přišel po několika dlouhých minutách. Nebo si přečtěte závěr knihy.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. UaU, to si asi přečtu. Mám rád francouze a jejich knihy…

  2. Hádanka
    Hádanka – jehlan s trojúhelníkovou základnou – čtyři stěny, každá je rovnostranný trojúhelník

  3. Pak mě ještě napadá složit ze tří sirek čtyřku a ze zbývajících tří rovnostranný trojúhelník… Je to dostatečně nestandardní? 🙂

  4. rozlámat sirky na půlky a mám to, brutálně a přímočaře

  5. Sirami jsme se na táboře bavili už jako děti. Je to čtyřka a trojuhelník

  6. Sirky
    Jehlan přece… co ti na tom trvalo víc než deset vteřin?

  7. Super knížka, naprosto úchvatná, četl jsem ji asi před pěti lety a teďkom jsem ji dočetl znova,fakt super!!!Musím jen doporučit,stojí za to!

  8. Mravence jsem měl vždycky rád, ale po týhle knížce jsem jima úplně posedlej:)skvělý čtení, akorát ten konec nejsem si úplně jistý, že by svůj úděl přijali tak klidně a věcně, ale to je snad jediná výtka…k tej hádance , čtyřka a trojúhelník mne taky napadla hned, ale nezdálo se mi to to pravé, ten jehlan, to trvalo trochu dýl:)

  9. velmi, velmi dobré. nové. originalita. znalost prostředí … kde ji asi vzal?otázka… co když na tom něco je…

  10. ach jo, škoda
    Knížku si určitě koupím! Nicméně doufám,že kvalita překladu bude výrazně lepší,než kvalita recenze 🙂 Snažila jsem se to ignorovat, ale vážně to moc tahalo za oko…. Autor si tím dal prostor k popsat různorodost mravenčího společenství …… pouze k mrtvolám svých kolegů, kteří umřelY tak bleskově a tiše, že ani nestačilY zareagovat….boj o vlastní život, netečnost orgánů k masakrům atd. (Hlavně netečnost vlastních zmasakrovaných orgánů :-))) )… Po JEHO smrti totiž JEHO synovec Jonathan zdědí JEHO byt v Paříži se vším vybavením(Velmi pestré, že? :-)) )… ve kterém JO Edmond varuje (jojoj)… V momentě, kdy už jeho žena a syn chtějí volat policiE, se (asi státní i městskou 🙂 )… a najednou tu jsou dveře do sklepE, sklepa temného a vlhkého…Pokud by bylo jen na mě, udělil bych knížce známku …(Hm, ale tohle je 6.p. – takže MNĚ, neni? )___________Škoda toho, snad by si Marvenci zasloužili víc.

  11. Re: ach jo, škoda
    Omlouvam se, ta recenze mi utekla, nez jsem ji zkorigoval. Moje chyba.

  12. JSem rad.
    To bylo tenkrat jeste na gymplu, co jsem to cetl. Jsem rad, ze se celkem zajimave prace vydavaji stale znovu a znovu. K te hadance si vzpominam, ze me reseni napadlo hned, pak jsem chtel zapusobit na otce, ale ten ani nemrkl a vytvoril cislo 4 a trojuhelnik, pekne me to v 17 nastvalo 🙂

  13. pokracovania
    neviete niekto nieco o dalsich dieloch ? v knihe je pisane ze napisal 2 pokracovania… diky

  14. Podle meho to nemoye bejt 4 a trojuhelnik-nzbry prnz moynost,rovnostrannej trojholnik a jehlan…

  15. Dotaz
    Na obalu jsem si přečetl že tato knížka má i 2 pokračování a tak bych se chtěl zeptat jak se jmenují a případně kde se dají koupit.

  16. Po dlouhé době titul, který je vyspělý, strhující, inteligentní…Těžko k uvěření, nedá se vyprávět to se musí zažít.

  17. A neco podobneho tomuto stylo, schanim darek pro otce kterej mravence uplne zere

  18. Kdo nečetl prohloupil. A schválně, kdo z Vás kdo to četl zabil mravence …

  19. Tuto knihu jsem přečetla už dávno a velmi mě zujala. Děj byl úžasný a vřele bych ji doporučila každému. Fakt super.

Zveřejnit odpověď