Norman, John – Válečník z planety GOR

První díl Normanovi ságy o planetě GOR a hrdinovi ze Země Tarlu Cabotovi.

Válečník z planety GOR John Norman již proslul svou ságou odehrávající se na planetě GOR. Již podnázev Kroniky protizemě značí poměrně dost, vlastně se jedná o planetu, která je stále skryta před zraky pozemšťanů za životadárným sluncem. Samozřejmě Vás napadne, že přeci jsou okamžiky, kdy by bylo možné, ze Země zjistit existenci nové planety. Ano opravdu by to bylo možné, pokud by ovšem planetu neovládaly tzv. vládcové – bohové, pro obyčejné obyvatelstvo jsou tajemnými bohy, kteří řídí a dohlížejí na život smrtelníků. A právě jejich vyspělá technologie dokáže GOR skrýt před zvědavými senzory pozemšťanů.

 Na GORu je poměrně neobvyklá situace. I když jsou některá odvětví více rozvinutá než na Zemi, ve zbrojení to je pravým opakem, protože vládcové – bohové odstraňují všechny, kteří by chtěli udělat lepší zbraně než jsou meče a kuše. Území jsou rozdělena pod městské státy, přičemž každé město i osada mají svůj domácí kámen, pokud o svůj kámen město přišlo, bylo ztraceno, většinou zničeno protivníky, protože svět GOR je plný nepřátelství, kde jednotlivá města vyčkávají na vhodnou příležitost k získání moci nad planetou. Ubaři nebo-li správcové měst, jsou Ti, kteří hýbají kolečky ve velké hře o moc a vysílají své poddané a věrné bojovníky, aby bojovaly, ale i chránily svůj domov před ostatními.

 Tarl Cabot, je původem pozemšťan avšak jeho otec pochází z GORu. Když Tarl dospěje a stane se učitelem, je v horách unesen vládci – bohy na GOR do rodného města svého otce, který zde zastává funkci největší. A tak se učí zacházet se zdejšími zbraněmi, které sestávají z mečů a jiných středověkých zbraní. Tarl se rychle naučí bojovat, zacházet se zbraněmi, ale naučí se i historii planety, zdejší složení fauny, která je zcela odlišná než na Zemi a nejdříve i zdejší jazyk, který je podobný na celé planetě, lišící se jen územními nářečími. Toto všechno Tarl Cabot podstupuje ve městě KO-RO-BA. Jeho úkolem a posláním, proč se dostal na tuto planetu je, aby získal domovský kámen znepřáteleného a nejsilnějšího města planety, města Aru.

 V Aru bude kámen vystaven a hlídán nejstarší dcerou tamějšího ubara po dobu trvání slavnosti. To je pro Tarla šance, kdy se o to může pokusit, k tomu mu poslouží jeho obrovský pták tarn, na kterém bude cestovat. Tarlovi se podaří kámen získat, ale při útěku zjistí, že dcera ubara Marlena, Talena, se zachytila jeho tarna. Nakonec se oba ocitnou v bažinách, kde se Tarl seznámí s Narem, to je inteligentní tvor pavoukovitého rodu. Ten jim pomůže z bažin.

 Tarl se sice nevrátil s kamenem, ale Aru ho ztratilo a proto na něj teď táhne hned několik armád. Ubar Aru utekl i se svými stoupenci a zanechal tak město napospas samo sobě a armádám deroucím se k němu.

 Tarl Cabot nemá jinou šanci než učinit z Taleny svou otrokyni, protože jinak by ji musel zabít, avšak ta je vzpurná hrdá a není chvíle, kdy by svému pánovi nepřipomněla kým je. Tarla očekávají i jiná dobrodružství, nejdříve je zajat, pak se stane ochráncem kupecké karavany a doprovází zásobovací kolonu pro armádu. Jenže pak mu usiluje o život sám velitel vojsk, Tarl jen se štěstím vyvázne se zdravou kůží, aby později došlo ke konfrontaci s Marlenem a jeho muži. Nakonec musí zachránit Talenu, která se do něj zamilovala, však i jeho city jsou stejné, jenže právě Talena má být obětována.

 A tak nezbývá Tarlovi, než se vydat na cestu a zachránit svou milou.

úryvek (strana 74)
“Nezmocním se tě,” uklidňoval jsem ji. “Dokonce tě ani nechci zabít.” Zvedla hlavu a udiveně na mě hleděla. Pak vstala a opovržlivě řekla: “kdybys byl opravdový bojovník, vzal by sis mě už v sedle svého tarna, vysoko nad mraky, a pak bys odhodil mé šaty do ulic Aru, aby lidé viděli, co se stalo s dcerou jejich ubara.” Určitě si myslela, že mám strach ji zranit. “Svlékni se,” zopakoval jsem svůj příkaz. “Musím se přesvědčit, že u sebe nemáš ještě nějakou zbraň.” “Žádný muž nesmí vidět abarovu dceru nahou,” vzpírala se. “Buď se teď svlékneš,” pohrozil jsem, “nebo to udělám vlastníma rukama!” Vztekle začala rozepínat spony slavnostního oděvu.

 Již klasické dílo, kterému se dostalo nemalého ohlasu, a to především v cizině,  které má k dnešnímu dni v Čechách již 8 pokračování, se stalo úspěšným především díky svému lehce  erotickému zaměření a poutavému ději. Takže pokud nemáte nic proti mixu erotiky a fantasy, nic Vás nezadrží, abyste si nepřečetli jeden z dílu z kroniky protizemě.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Názor na knihu
    Tuhle knihu jsem koupil náhodně v antikvariátu asi za 15 korun a musím říct že mě příjemně překvapila.Otevřený konec mě přinutil koupit si další díl a ten je snad ještě lepší.Bohužel ,ostatní díly jsem nikde neviděl a proto jsem četl jenom první dvě knihy.Přesto jsem s nimi spokojen a všem je doporučuji.

Zveřejnit odpověď