Middle-earth: The Wizards

Karetní hra na motivy Tolkienova díla, aneb není jenom Magic a Westelands.

Middle-earth: The Wizards (MTW) je karetní hra pro dva až pět hráčů a jejím cílem je, jako ostatně v každé jiné hře, zvítězit a toho lze v zásadě dosáhnout dvěma způsoby. Nejprve ale uvedu několik základních údajů o samotné hře. Karty se dají rozdělit do pěti skupin: místa (sites), postavy (characters), zdroje (resources – pod ně spadají události, předměty, atd.), rizika (hazards) a oblasti (regions). Ve svém tahu hráč posílá postavy na různá místa Středozemě, kde s nimi může například: hledat poklady, navazovat spojenectví s ostatními  národy, atd. Protivník, který během hracího kola svého protihráče představuje Saurona, sesílá na jeho postavy nebezpečné nestvůry (vrrky a skřety počínaje a Prstenovými přízraky a draky konče) a klade jim do cesty nástrahy, aby zpomalil jejich potup. Výsledky bojů i dalších událostí se ve hře rozhodují pomocí hodu dvěma šestistěnými kostkami. Za všechny úspěšně vykonané akce a vyhrané souboje se získává určitý počet vítězných bodů. Teď konečně zodpovím otázku jak dosáhnout vítězství: buď podle Pána prstenů, to znamená, najít Jeden prsten, donést ho na Horu osudu a tam jej zničit (tato varianta je, ale vázána na to, že musíte vlasnit příslušné karty). Jinak vyhraje prostě ten, kdo nasbírá více vítězných bodů. Jejich hranice se předem určí. Za zmínku rozhodně stojí VYSOKÁ grafická úprava karet. Ilustrace jsou doopravdy nádherné! Samotný hráč je reprezentován jedním z pěti čarodějů. Vašim postavám nehrozí jen to, že padnou za obět sauronovým stvůrám, ale i to, že budou “zkorumpovány”: to znamená, že opustí vaši družinu a vydají se za vlastními záležitostmi. Jednou ze zajmavostí je, že celá Sředozem je rozdělena na oblasti a každá nestvůra má vymezený typ území, na kterém se může vyskytnout. Nestvůry výskytově univerzální jsou slabší, kdežto nazghulové, kteří co rána, to smrt, se vyskytují prakticky jen v Sauronových državách.

MTW je jedna z nejlepších karetních her, co jsem kdy hrál. Přes mnohé přednosti má však i několik nedostatků. Především má poněkud složitá pravidla, na rozestavení všech balíčků, hromádek a jiných karet je potřeba dost místa. A poslední je, že vše je samozřejmě v angličtině.
Příště se podíváme na jednu z rozšiřujících sad.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. mate vsimaka, nechcete studovat zurnalistiku? :]]]
    panove, clanecek zajimavy, i kdyz ponekud skoupy, avsak zarazi me fakt, ze METW je na svete od roku 1996 (mozna i 1995), takze mate nejakych 5 let spozdeni…
    BTW pokud nekdo mate zajem o neco malo karet a jste z brna ci okoli, mailnete mi…

  2. Zadny text nebyl uveden – asi nekdo zmackl tlacitko Odeslat drive, nez neco napsal – to se stava…

Zveřejnit odpověď