Pevnost 12/2011

Máme tu Vánoce a s nimi i očekávanou nadílku dárků od Ježíška. Ani Pevnost na nás nezanevřela a připravila číslo nabité zajímavými články a povídkami.

Pevnost 12/2011

První, obálkové téma bude pro většinu fantasy fanů spíše jako uhlí od čerta, ale jsou mezi námi i takové, jež stojí právě o něj a on nic jiného. Tím tématem je samozřejmě pokračování sladkobolné romance v čele s třpytivými upíry a vlkodlaky, Rozbřesk – 1. část.

Úvodní článek nás provede dějem nejnovějšího filmu, jeho obsazením (spíše režisérským, protože herecké se nemění), a hlavně poukáže na to, co od Rozbřesku čekat. Index očekávání je velmi příznivý (70%), ale uvidíme, co přinese recenze v příštím čísle. I když nejste fanoušci Belly a Edwarda, text nechá váš žaludek v klidu a čtivě vás připraví na nastávající filmovou tragédii.

V rubrice literární ságy jsou nám tentokrát představeny Městské války Pavla Renčína. Trilogie se uzavřela novinkou Věk nenávisti a je tedy záhodno ji představit. Toho se ujala i Pevnost s delším textem, jež nás letmo provede trilogií i jejím prologem, románem Labyrint. Právě ten stojí za vznikem celého autorova universa i skupiny věrných fanoušků, jež se pravidelně schází nejen na internetu, ale i reálně na Labyrintconech. Článek výstižně, ale někdy trochu moc obdivně zhodnotí nejen děj, ale i rozsah a další aspekty Renčínovy tvorby.

Paolo Bacigalupi, známý hlavně díky povídkové knize Čerpadlo 6, se pouští se svým novým románem do míst, která jsou většině Evropanů cizí. Článek věcně shrne autorovo nové dílo Dívka na klíček, které nabízí osudy několika rozdílných hrdinů, jejichž osudy se střetávají zajímavým způsobem. Představí ale i jiná, neméně kvalitní díla západních autorů, kteří se skrze své příběhy vypravili na východ.

Vánoční Pevnost nám přichystala samé lahůdky, i co se povídek týče – jednu českou a dvě americké.

Hlasy ze druhého břehu Lukáše Hrdličky jsou akční detektivkou ve stylu Indyho a Jamese dohromady. Soukromý pražský detektiv se kvůli rutinní sledovačce nevěrné manželky dostává do složitého příběhu, v jehož středu se nachází deset kamenů. Vypadají obyčejně, ale mají moc spojit svět živých a mrtvých. Něco takového se stává zájmem více ozbrojených a bohatých lidí, jež touží po moci.

Povídka je delší, ale rozhodně tím neztrácí na zajímavosti. S každou stránkou přicházejí nové humorné situace a nitky příběhu se postupně odhalují. Nechybí ani akční střelba a happyend, jenž je trochu americky sladký.

Další povídku napsala oblíbená autorce Naomi Noviková, která se proslavila ságou o dračím letectvu z dob napoleonských válek. Araminta aneb zkáza Drakamény sice nenabízí žádné okřídlené plazy, ale i tak je podmanivá a čtivá. Araminta, šlechtická dcera vydávající se na plavbu za svým nastávajícím, se rukou osudu ocitá na pirátské lodi. Žádný z konců této výpravy se jí nezdá dobrým, ale štěstěna při ní stojí.

Dílo nezapírá autorčin romantický a uhlazený styl, který známe již z románové tvorby, text pak má nádech anglického gentlemanství s příchutí námořního dobrodružství.

Ohlodám ti kosti, pravila mantichora je příběh z cirkusového prostředí. Avšak slony a poníky nahrazují víly, mořské panny a jiné fantastické bytosti. Příběh sleduje krátký úsek putování tohoto cirkusu a hlavně Tary, cvičitelky samce mantichory. Během krátkého dvoudenního dobrodružství potká ještě podivnější stvoření, než zná, což ji utvrdí v tom, kam patří.

Text je krátký a lehký, v pasážích popisujících vztah mezi člověkem a zvířetem zpomalí a zjemní. Dalo by se říci, že vlastně nemá žádný závratný děj, je spíše útržkem osamělého života ve skupině lidí, jehož úhelným kamenem je právě pocit porozumění mezi rozdílnými tvory.

Prosincová Pevnost zabrousila samozřejmě i do filmových vod. Ze zajímavostí, které nás čekají v kinech, vybrala k hlubšímu rozboru český žánrový film Vendeta. Zdá se, že nabízí akci i momenty k zamyšlení. Více už v článku, který výstižně a s nadšením rozebere námět, děj i obsazení díla. Nechybí ani krátké okénko se shrnutím samotnými autory filmu, jimiž jsou mladí absolventi snažící se prosadit v české kinematografii něco jiného, než na co jsme zvyklí.

Prosincové číslo našeho oblíbeného časopisu je opravdu krásný dárek. A nepotěší jen texty, které jsem zde shrnula. Například pro příbuzné a partnery PC hráčů je zde krátký seznam tipů, čím inkriminované obdarovat. Horlivé čtenáře zase nadchne rubrika o speciálkách, která je tentokrát dvoustránková a věnuje se síti knihkupectví a e-shopů Fantasya books.

Četli jste tuto Pevnost? Nezapomeňte ji u nás ohvězdičkovat a napsat k ní komentář!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentáře

  1. Nemůžu nechválit..
    Chválím Pavlu (neustále) za aktuální zprávy z našeho Světa a nemůžu nepochválit recenzi – Pevnost je fakt super – Kamilu, která má tak nádherný příjmení 🙂

    děda jwp

Zanechat odpověď

Pevnost 12/2011

V prosincové Pevnosti dojdete nejen Rozbřesknutí, nýbrž také zjistíte, že nejlepší Dívky jsou na klíček a nejzajímavější Války jsou ty Městské. O Vyhlídce na věčnost ani nemluvě… * Obsah: Téma – Twilight sága:……

V prosincové Pevnosti dojdete nejen Rozbřesknutí, nýbrž také zjistíte, že nejlepší Dívky jsou na klíček a nejzajímavější Války jsou ty Městské. O Vyhlídce na věčnost ani nemluvě… * Obsah: Téma – Twilight sága: Rozbřesk – 1. část * Bulvár Alfa Ralfa – Střípky z fantastické scény / Fantastická aréna * Fantasy ságy – Městské války * Unikátní projekty – Jiří Kulhánek: Vyhlídka na věčnost * Literární novinky – Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu * Mistrovská díla – Temné časy v zemi úsměvů * Reportáž -Fantasya Books * Knižní recenze – Knižní novinky – Tituly vydané ve dnech 11. 10. – 10. 11. 2011 * Povídky * Fantastická historie – Když dva (a víc) se rádi mají * Listárna * Pohled za scénu – Dana Krejčová * Dech draka * PC hry – Hra o trůny: Zrození – Batman: Arkham City – Tipy na vánoční dárky * Deskové & karetní hry – 7 divů světa – Lovci noci * Kino & DVD – Vendeta – Vyměřený čas – 4× minirecenze (Tři mušketýři, Tintinova dobrodružství / Dorian Gray, Ztracení chlapci) * Filmové novinky – Novinky ve fantasy, sci-fi a hororu * Anime – Nářek jehňátka * Fantastická mytologie – Mýty & legendy (XX.) * Larp – Co vám projde v larpu * Magie – Čínský zvěrokruh (II.) * Knižní příloha – Ursula K. LeGuinová: Čaroděj Zeměmoří * POVÍDKY POD LUPOU: Lukáš Hrdlička – Hlasy ze druhého břehu * Naomi Noviková – Araminta aneb Zkáza Drakamény * Cat Rambová – Ohlodám ti kosti, pravila mantichora

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď