Pevnost 9/2011

Za příběhem Harryho Pottera se zavřely dveře a kina a diváci čekají na nového hrdinu. Jeden adept už se tu objevil. Trochu zarostlejší a agresivnější, ale o to žádanější…

Pevnost 9/2011

Tím hrdinou není nikdo jiný než slavný barbar Conan stvořený Robertem E. Howardem. V Pevnosti na něj narazíme hned v prvním tematickém článku. Text nám v rychlosti představí barbarovu minulost na plátně, ale hlavně uvede jeho nový film, jenž není pokračováním, ale vlastně novým začátkem. Dozvíme se informace o natáčení, hercích i něco navíc. Článek je příjemným úvodem pro ty, kteří se na nového barbara chystají do kina. Neodradí, spíše natěší.

Dále téma pokračuje textem shrnujícím všechny Howardovy adaptace, ať už filmové či seriálové. Čeká nás krátká, ale výživná cesta do barbarovy minulosti plné slávy i stínů. Nejde však jen o Conana, ale i další hrdiny. Představí se nám poměrně úspěšný Solomone Kane nebo Kull, který také vychází z povídek o barbarovi. Článek sice nenabídne žhavé blockbustery, které by měl každý vidět, ale zaujme vyprávěním o trnité filmové cestě, jejíž prokletí snad nový Cimmeřanův příběh zlomí.

Pokračujeme fantasy ságou o moderní rusovlasé čarodějce autorky Kim Harrisonové. Rachel Morganová žije ve světě plném upírů, vlkodlaků, skřítků a podobných bytostí, která sice obydlela města, ale na nebezpečnosti neztratila ani chloupek. To je pro Rachel vlastně výhodou, protože se živí vyšetřováním podivných zločinů. K tomu všemu si vždy někdo více či méně mocný přeje její smrt. O zábavu je tedy postaráno. V textu se dozvíme zajímavosti o hrdince i jejích přátelích a letmo nahlédneme do děje prvních čtyř knih, jež u nás zatím vyšly. Následuje rozhovor s autorkou o Rachel i jejích dalších knihách.

V novém čísle Pevnosti se vracíme i ke komiksu. Tentokrát však nejde o žádného superhrdinu, i když kdo ví … Dílo Warrena Ellise a Daricka Robertsona Transmetropolitan sleduje život kontroverzního novináře, jenž šlape na paty většině místních politiků a slovo cenzura rozhodně nikdy neslyšel. Dozvíme se samozřejmě něco o ději, plusy i mínusy a nechybí ani několik úryvků, jež nás rozhodně nenechají na pochybách, o čem že tento příběh je.

Povídková žeň v Pevnosti nekončí. Tentokrát pro nás redakce přichystala hned čtyři povedená díla. Tím prvním je příběh Staré vznešené časy od Leoše Kyši. Bystrý hobit Botička, detektiv ve městě obydleném různými rasami, řeší případ magicky zabité elfí prostitutky. Už to samo o sobě slibuje akci. A ano, je jí tu plno, stejně jako střelby a krve. Příběh má poměrně nečekaný závěr. Prostě pravá zářijová oddechovka.

Povídka americké autorky Rachel Swirskyové Eros, filia, agapé nabízí něco úplně jiného. Co udělat, když chcete krásný rodinný život a partner v nedohlednu? Kupte si robota na míru a adoptujte s ním dítě. Na první pohled dokonalé, ale co když se ten robot náhle rozhodne najít sám sebe a odejde? Právě to se stane hrdince povídky Adrianě, která se s rozpadem rodiny jen těžko vyrovnává. Povídka je trochu delší, avšak jen proto, aby nás plně vtáhla do pochmurného děje. Snaží se nastínit tolik zmiňovanou svobodu vůle umělé inteligence, tentokrát z osobního, milostného pohledu.

Následuje další povídka z hájemství robotů, Koma od Petry Slovákové. Zabere jen dvě stránky, ale opět zdařile vystihuje problém vlastního vědomí. Jde o krátký pohled do mysli malé dívky, jež nedokáže přijmout ztrátu rodičů.

Ve filmové sekci dostává nejvíce prostoru nový superhrdinský film Green Lantern režiséra Martina Campbella. Hlavním hrdinou je obyčejný floutek Hal, k němuž se náhodou dostane kouzelný prsten strážců vesmíru. Získá tedy moc, ale i povinnost chránit nevinné. Zní to prvoplánově a podle hodnocení 50 % nejspíše i bude, tak tedy co od filmu očekávat? To se dozvíme v tomto textu, stejně jako o cestě zelených hrdinů od jejich papírového vzniku až k filmovému plátnu a nemůžou chybět ani drobné pikantnosti z natáčení. Článek nás střízlivě připraví, s jakým očekáváním jít (nebo spíše nejít) na film do kina.

V zářijové Pevnosti kromě tradičních textů najdeme opět pár zajímavostí. Mezi nimi například další krátkou reportáž ze žánrových obchodů, článek zaměřený na zahraniční autorky, jež rozjíždí svoji kariéru a talent jim nechybí, nebo delší esej Františka Novotného o úspěšné knize Čerpadlo 6. Nové číslo našeho oblíbeného časopisu tedy má opět co nabídnout, a to jak fanouškům fantasy, tak i sci-fi.

Kamila Procházková (redaktor)

kajaprochy@sez­nam.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď