Robert Holdstock – Hloubení

         Tak se do toho dáme, protože kdo dá rychle, dostane dvakrát. Do rukou se mi dostal konečně i třetí díl Holdstockovy ságy o Ryhopském lese. Nejprve trocha terminologie: Hloubení……

         Tak se do toho dáme, protože kdo dá rychle, dostane dvakrát. Do rukou se mi dostal konečně i třetí díl Holdstockovy ságy o Ryhopském lese. Nejprve trocha terminologie: Hloubení je jakýsi portál mezi jednotlivými úrovněmi Lesa. Hloubením se tedy snadno dostaneme do úplně jiného časoprostoru, úplně jiného Lesa a… A samozřejmě jsou tam mytága. Mytága všech možných tvarů, barev a druhů.

        Chronologicky se Hloubení odehrává asi rok po Lavondyss. (I když po těch časoprostorových kotrmelcích si nejsem tak jistý.) Na začátku Alex Bradley, chlapec s velkou fantasií, se svými rodiči Richardem a Alicí jedou z úspěšného představení o Gawainovi a Zeleném rytíři a pod auto jim vběhne pan Keeton. Ano, otec Tallis Keetonové z Lavondyss. Tento pán vběhl za svou dcerou do Lesa jenom v županu, strávil zde celý rok a pak se vrátil s poškozeným mozkem. Také si přinesl jednu z Tallisiných masek, díky níž komunikuje s okolním světem. Alex se s panem Keetonem sblíží, ten mu řekne pár zajímavých věcí o Lese a pak umře (pan Keeton). Alex je zasažen jakousi neznámou silou, upadne do podivného stavu a za nějakou dobu je jeho bezvládné tělo nalezeno na okraji Lesa. On sám však byl vtažen do samotného jádra Lesa. Zde se děj dělí do dvou linií. První z nich prožívá Alex se svou společnicí Cesmínkou (z Lavondyss) v podivném hradě – kapli – katedrále.

        Hrdinou druhé části je Alexův otec Richard, kterého šest let po Alexově “smrti” kontaktuje podivná skupinka vědců, kteří zkoumají Les. Jsou to jacísi následovníci pana Huxleye. Vyniká mezi nimi francouz Lacan, který prozkoumal “ten les ve Francii”, indiánka Helena, která se stane velmi blízkou Richardovi, a doktor Lytton, který se chce setkat s Huxleyem. Tito vědci se velmi obávají důsledků, které může mít Alexova přítomnost v Lese. Chtějí ho dostat ven, a Richard také. Jejich cesta však skončí dříve než začne: po setkání s Heleniným mytágem-démonem Jackem, který umí měnit podobu, je skupina rozdrobena a Richarda zachrání poutník se dvěmi holemi, které jsou vlastně hloubení. Richard zůstává v původním sídle vědců, kde, chráněn jejich přístroji, prožívá dobrodružství s chlapcem-rybářem a později také s Iásonem, známým hrdinou z legendy o zlatém rounu. Získá velké zkušenosti s mytágy, a pak se vrací zpět, do Lesa, k finálovému rozuzlení. Není ani tak překvapivé, ale zajímavé rozhodně je.

         Tento “třetí” díl se mi líbil asi nejvíc ze všech. Prvním důvodem je mnohem větší počet postav. Dialogy a popisy akcí dokážou člověka udržet u knížky mnohem lépe, než stokrát omílané, i když nesmírně krásné a romantické popisy Lesa. Je to všechno trochu jasnější. Navíc spousta dobrých nápadů – Iáson, který vás asi velmi překvapí, časové skoky, Alexova mytága nebo realita Gawaina a Zeleného rytíře. Ke kladnému hodnocení přispělo i to, že popisovaná mytága byla člověku známější, bližší. Nemůžu Hloubení nic vytknout. Není to sice má úplně vysněná fantasy, ale nechybí toho mnoho. Spousta nápadů, mnohem čtivější.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Starý dobrý Holdstock, ale trochu jednoduší, což pro někoho nemusí být na škodu.

Zveřejnit odpověď