Sapkowski Andrzej – Zaklínač II – Meč osudu

Současný mág na poli fantasy literatury, napsal nová dobrodružství populárního a nezdolného zaklínače. Tuto povídkovou knížku si nenechejte ujít!

Sapkowski Andrzej - Zaklínač II - Meč osuduSapkowskiho Zaklínač ulpěl v srdci téměř každému fantasy čtenáři. Zaklínač nás oslovil napínavým a nápaditým dějem, příběhy i smyslem pro humor, kdy autorovi není cizí, dělat si srandu a vysvětlovat vznik bájí a pohádek. Snad každý si na světě, v němž Zaklínač Geralt žije, najde to své, ať už to je rozmanitost ras, kde jsou snad úplně všechny známé i neznámé národy a druhy obyvatelstva od lidí a elfů až po trolly a trpaslíky, přičemž to jsou ty nejnormálnější individua. Protože svět v němž se náš hrdina pohybuje je i světem všemožných příšer, oblud, zrůd a bájných a pohádkových bytostí. Ale nadarmo se o tomto nádherném světě rozepisovat, stejně ho každý zná a má na něj i svůj názor.

Meč osudu je několikátou povídkovou sbírkou o Geraltovi, Marigoldovi (trubadúr) a Yennefer (čarodějka, vědma), kde se jejich osudy všemožně kříží a rozpojují, aby se nakonec všichni opět setkali. Kniha obsahuje 7 povídek, s kterými Vás alespoň okrajově seznámím!

1. Hranice možností V první povídce se Geralt seznámí s rytířem, který si říká Tři kavky, jeho doprovod tvoří dvě Zerrikánky, což jsou výborné ochránkyně a bojovnice. Geralt se připlete, i se svým novým přítelem, k lovu draka, kterého se účastní nejrůznější lovci. Mezi nimi nechybí ani půvabná Yennefer. To je důvod, proč se Zaklínač přidá k lovu, i když nemá v plánu s drakem bojovat. Nakonec vyjde najevo, že ne každý je tím za koho se vydává a strhne se mela mezi zúčastněnými lovci.
2.Střípek ledu Zaklínač se utká o čarodějku Yennefer s Istreddem, který je také čarodějem a bezmezně Yennefer miluje.
3.Věčný oheň Geralt se připlete do honičky za Dopplerem, to je bytost schopná měnit podobu podle vyhlídnutého objektu. A právě pulčík, kupec a přítel Marigolda, se stal dopplerovou obětí. Jenže Mimik (Doppler) mu mezitím vydělal slušné jmění a byla by škoda, ztratit takoví obchodní talent.
4.Trochu se obětovat Knížepán se zamiloval do jedné mořské panny a potřebuje Geralta jako tlumočníka. Pak se, ale objeví nebezpečí z moře a proto je Geralta zapotřebí, aby celou záležitost prozkoumal. Do toho všeho se připlete Marigold a jeho krásná přítelkyně, která podlehne tajůplnosti zaklínače.
5.Meč osudu Meč osudu má dvě ostří, Geraltovi bylo slíbeno královské dítě za pomoc princezně. Jenže Geralt se své odměny vzdal a tak musí zasáhnout osud. Princezna Ciri se ztratila v lese dryád v Brokilonu, které zabíjejí veškeré vetřelce na svém území. Sem se musí zaklínač vypravit a princezničku zachránit.
6.Něco více Geralt zachrání prostého kupce od jisté smrti, ale sám je vážně zraněn, proto podstupuje cestu s kupcem k němu domů, kde má slibenou odměnu. Tou má být něco, o čem neví, že by měl. Na konci cesty vyčkává jeho osud.
7.Epilog: Něco končí, něco začíná Tak zaklínač se nám žení, bere si Yennefer a na svatbu se dostavili prazvláštní hosté. O zábavu je postaráno již díky složení návštěvníkům, protože organizátor Marigold, ztratil seznam hostů a tak dělá vše po svém. Ale nechybí ani akce, protože Geralt má dceru, je krásná a je to zaklínačka.

(úryvek 146) “Nepřibližuj se!” zachroptěl druhý zaklínač a usmál se. “Nepřibližuj se, Geralte, nedovolím, aby ses mě dotkl.” “Mám to, ale příšerný úsměv,” pomyslel si Geralt, sahaje po meči. “A ta tvář? Jak to ohavně mračím obočí. Takhle tedy vypadám? Hrůza!” Doppelrova ruka i ruka zaklínače se současně dotkly rukojetí, oba meče současně vylétly z pochev. Oba zaklínači současně provedli dva hbité, měkké kroky – jeden vpřed, druhý stranou. Oba současně zvedli meče a zatočili jimi v krátkém mlýnku. Oba současně znehybněli, zamrzli v pozici. “Nemůžeš mě porazit,” zavrčel doppler. “Protože jsem ty, Geralte.

Sapkowski napsal strhující a zábavnou knihu plnou výjimečných a geniálních povídek. Pro mě se jedná o jednoznačně nejlepší knihu roku 2000. Navíc je celá kniha velmi kvalitně přeložena, vytisknuta na dobrém papíře, takže je vše nádherně čitelné. Mimo jiné, kniha obsahuje pěkné ilustrace, o které se postarala Jana Komárková. I když je kniha poměrně drahá, tak za 310kč získáte bezmála 360 stránek zábavy a akce od mistra fantasy. Nepřemýšlejte!!! Pokud ji ještě nemáte, tak utíkejte, než bude Meč osudu pryč.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. proboha, proč?!?!?!?!
  Proboha proč píšeš recenzi na knížku na kterou už je dávno napsaná a navíc úplně stejnou jako je ta předchozí od Nakora?

 2. jaképak nové dobrodružství
  Mám pocit, že AS žádné nové dobrodružství zaklínače nenapsal. Zaklínač II.-Meč osudu je přece znovuvydáním již vydaných povídek. /nakl. Winston a Ikarie/.
  Mluviti stříbro, mlčeti zlato.

 3. Odpověď
  všem pohoršeným se omlouvám, recenzi o Nakora jsem nečetl, takže pardon, proto nevím , že je podobná, jo a pro me je od Sapkowskiho “všechno nové” 😉 ovšem jedno je podstatné, Sapkowski je skvělýýýýý

 4. Nevím, proč autor článku píše o knize roku 2000. Jedná se zcela jednoznačně o reedici, navíc za neskutečně vysokou cenu.
  Nechápu (nebo spíš “bohužel chápu”), proč by se musela dobrá kniha prodávat záměrně v těchto cenových relacích.
  Jedná se o to, jak vytřískat z úspěšné série maximum.
  Jinak, pokud jde o údajnou “skvělost” této knihy:
  myslím si, že jednoznačně nejlepším a objevným dílem byla první kniha povídek o zaklínači. Další “vylepšování” slavilo poze menší a střídavé úspěchy.
  I když nemůžu autorovi upřít, že se ve svém románovém cyklu, který na povídky navazuje, snaží stále experimentovat, oproti počátkům tvorby je to pro mě spíše zklamáním (zejména poslední díl pentalogie je sice nejobsažnější, ale patří k nejslabším).
  Uvedené píšu uváženě – všechny dosud přeložené knihy autora vlastním a všechny jsem nejméně jednou pečlivě přečetl.
  Doufám, že autor definitivně neustrnul v představě, že je nejlepším žijícím fantasy spisovatelem a pokusí se svoji tvorbu obrodit tak, jak se mu to podařilo v prvním cyklu povídek o zaklínači.
  Ten hodnotím velice vysoko i ve světovém měřítku.

 5. jen kvůli pevné vazbě si nebudu za přemrštěnou cenu kupovat tuhle reedici…tak jsem se těšil, že tam zařadí i nějakou novou povídku nebo cokoliv jiného, ale opět jsem se zklamal…

 6. Zas tak hrozný to neni ,ba naopak
  Pravda ,ale všech těch 7 povídek stojí za to …310 KČ není zas tak moc . Až to dotisknou tak si to koupim (i když už to mám v podobě knížek Věčný oheň + Meč osudu) :o)) !!

Zveřejnit odpověď