Shannarova čarodějka – Brooks Terry

Jen málo autorů vzbudilo u českých čtenářů takové očekávání jako Terry Brooks. I díky reklamě, která ho označovala za nástupce J. R. R. Tolkiena, byl jeho Shannarův meč netrpělivě očekáván. O to větší potom bylo zklamání všech těch, kteří znají Tolkienovo dílo. Shannarův meč v mnohém napodoboval Mistra a přebíral od něj ve velkém, ale byl mnohem plytčí a jednodušší. Další dvě pokračování Shannarova cyklu, už byla Brooksovými vlastními myšlenkami sledujícími další osudy Čtyřzemí…

Brooks Terry - Shannarova čarodějkaJejich úroveň byla rozhodně vyšší než u Shannarova meče a knihy často překvapily zajímavými nápady. Přesto u mnoha čtenářů zůstal Brooks zapsán jen jako tvůrce Shannarova meče.

V další tetralogii Shannarovo dědictví sleduje autor další osudy potomků hrdinů předchozích knih. Poměrně slušná fantasy byla potopena hned v počátku nekvalitním překladem, navíc každou knihu zpracoval jiný překladatel bez znalostí souvislostí, a také množstvím gramatických chyb v textu.

Letos Classic vydal první díl nejnovějšího Brooksova projektu ze Čtyřzemí. Shannarova čarodějka je prvním dílem cyklu nazvaného The Voyage of the Jerle Shannara (Plavba Jerle Shannary). Navazuje na události ze Shannarova dědictví, děj je ovšem opět posunutý dále. Spojujícím prvkem je zejména Druid Poutník – jinak bývalý Walker Boh, který nikdy nechtěl Druidem být, ale okolnosti ho k tomu přinutily jednat proti vlastnímu přesvědčení. Není to ale jediné spojení s předchozími Brooksovými knihami. Rovněž rod Ohmsfordů opět zasahuje do děje.

Tedy – Svobodní stále bojují v hrozné válce s Federací. Za ty roky se ovšem prostředky ničení zdokonalily, takže nyní se už oba protivníci mohou trhat na kusy i ve vzduchu. Před několika desetiletími totiž kdosi vynalezl vzdušnou obdobu lodí, kterou obě strany nemeškaly vzápětí zařadit do svých armád. Jedněmi z nejzdatnějších vzduchoplavců jsou Tuláci. A jeden z jejich nejlepších kapitánů, Redden Alt Mer, má právě velké potíže se svým zaměstnavatelem – Federací, takže se musí ztratit.
Přijímá proto nabídku Druida Poutníka na výpravu do neznáma, která má pátrat po ztraceném městě, kde je podle tajemné mapy ukrytý zdroj prastaré magie. Malá skupinka složená z elfů, lidí, trpaslíka, Druida a Tuláků se vydává na novoučké lodi nazvané podle hrdiny Jerle Shannara k ostrovům, které ukrývají klíče ke vchodu do ztraceného města. Ale nejsou sami. Jako stín je sleduje Zpívající čarodějka, která se hodlá v příhodném okamžiku magie zmocnit a zároveň se zbavit Druida – nenáviděného nepřítele.

Celá kniha je psána v třetí osobě, jednotlivé události na sebe přímo navazují. Autor čtenáři ukazuje počínání jednotlivých postav podle toho, jak děj ovlivňují. Jen občas dochází k přerušení linie, to když autor hodlá uvést do popředí nějakou postavu a zdůraznit jí. Děj plyne poměrně pozvolna, jen místy dochází k jeho zrychlení zejména ve scénách bojů či bitev. Bohužel kvůli absenci humoru se místy jeví jako „suchá“. Většinu tajemna Brooks vzápětí nemešká odhalit, ovšem hlavní cíl celé výpravy ve ztraceném městě dovedně mlží a odkrývá jen po kouskách. Zejména na poledních stránkách napětí graduje, aby uprostřed toho nejlepšího Shannarova čarodějka skončila.

Příběh obsahuje několik zajímavých myšlenek, z nichž zejména létající lodě jsou povedené. Není to sice nic nového, ale to, jak pro jejich vytvoření použil Brooks techniku ve světě magie je osvěžující.

Text je poměrně dobře čitelný, nenašel jsem v něm ani moc chyb. Obálka od Jana Patrika Krásného je velice dobrá, má vztah k ději a daří se jí i ovlivňovat čtenářovo vidění příběhu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. shannarava čarodějka je super ale kde seženu další díl ? antrax !!!!!!!! chci ho chci ho chci !!!!!

 2. jo čarodějka je dobrá ! Taky chcu Antrax !!!!! jestli o něm už někdo víte napísajte

 3. !!
  V knihovně jsem Antrax nenašla, tak už fakt nevim…existuje vůbec?? :-/ čarodějka je fakt skvělá, jako ostatně všechny Terryho knihy!!

 4. Ještě není
  Antrax ještě nevyšel, ale určitě vyjde. Zatím jsem četl celou serii Shannary a přiznám se, že ze začátku čarodějky jsem byl trochu zklamaný,ale po dočtení říkám chci, chci, chci a moc se chci další díl mít už v ruce. To napětí jak to dopadne je skoro nesnesitelné!!

 5. Antrax
  Antrax vyšel v angličině už tak před 2 roky, ale u nás zatím ne. Nejspíš ho vydá Classic, ale kdy to nikdo neví, protože odmítají podat jakékoli informace. Antrax je název jakéhosi ducha, který ovládá všechny ty stroje apod…

 6. sháním
  Nemohu sehnat “Shannarovu elfí královnu”. Najde se někdo, kdo tuto knihu prodá? CENA NEROZHODUJE!!!! Zaplatím v podstatě cokoliv!!!! Ozve se mi někdo! …prosím…

Zveřejnit odpověď