Šíp v zádech – Galeta Jan Č.

Erin je výjimečné město. Postavené na vodě, tvořené přilehlými ostrůvky a kanály. Ve dne je rušné, plné trhů a obchůdků, jež nabízí to nejlepší zboží. Ani v noci nezahálí. Hýří barvami, hudbou a zábavou. Jak v palácích, kde si užívá nejvyšší smetánka, tak na ulicích. Protože i chudí lidé se zde umí bavit. Noc a stíny ale nabízejí i něco víc …

Šíp v zádech

A právě toho využívá mladá šlechtička Danuta, která se snaží vymanit z nudného luxusního života a nalézt alespoň nějakou volnost a dobrodružství. Zvláště poté, co je proti své vůli provdána za bohatého šlechtice, který ji jen odpuzuje. Skrytá ve stínech, přeskakující po střechách domů, zažije poprvé svobodu. Co začne jako nevinná hra, se brzy změní v práci asasína, tichého nájemného vraha. Vločka, jak si Danuta pod hávem noci nechá říkat, se brzy stane žádaným profesionálem. Dokonce je najata na odstranění svého manžela. Sama se nepovažuje za vraha, jen za smrtící nástroj v jiných rukou. Její nová identita ji naplňuje svobodou a zároveň bezpečím anonymity. Avšak přijde den, kdy je i její tajná existence ohrožena.

Dobře propracované, skryté a účinné špionské služby rodů a mafie města jsou v nebezpečí. Do Erinu přišel nový, cizí nepřítel a nespokojí se s ničím míň než úplnou nadvládou. Po městě rozšiřuje své vrahy a špehy, ale činí se i mezi šlechtou. A Vločku by nejradši viděl mrtvou. Zvláště po nevydařeném pokusu získat ji na svou stranu.

Danuta může skoncovat se svým životem ve stínech, aby se nevystavovala nebezpečí. To by se však ve svém paláci ukousala nudou. Rozhodne se cizincům, v čele s proradnou čarodějkou a mohutným skřetem, čelit. Musí sesbírat všechnu svou vychytralost a sílu, aby s pomocí přátel i představených Erinu vrátila městu jeho svobodu a bezpečí.

První díl ze série knih Stíny Erinu je ze všeho nejvíc akční četbou. Nečekejte spletitý děj, z něhož vám bude trnout v zádech, kniha však určitě stojí za přečtení.

Předně je krátká a čtivá. Nabízí intriky, jež vás překvapí či je odhalíte až společně s Vločkou. Také trochu romantického citu, který se naštěstí vkusně drží v ústraní, doplňuje děj a skončí reálně (sice polibkem, ale nikoliv žili spolu až do smrti). V knize najdete i několik obstojných bitev – včetně magických. Avšak jde hlavně o tajemství, jež skryté zabijáky obklopuje. O napínavé čekání, ze kterého stínu na vás zaútočí a co vše vám noc dovolí provést.

Vločka je poměrně sympatická hrdinka, která nepostrádá logické myšlení, ironii i svědomí. Ostatní postavy jsou také víceméně věrohodné. V rozsáhlém románu by možná neuspěly, ale v krátkém příběhu jsou tak akorát a doplňují Danutin život a její povahu.

Šíp v zádech je lehce nadprůměrná akční fantasy, jež míchá intriky špehů i šlechty a asasínské boje na střechách domů. Děj neohromí originalitou, ale nabídne poměrně obstojnou zábavu na několik odpolední. Plusem je rozhodně fakt, že ačkoli se již chystá pokračování příběhu, Šíp v zádech má ucelený děj i závěr a je jen na vás, zda se do dalšího Danutina příběhu pustíte.

Vítejte v Erinu, ve městě, které nikdy nespí. Ve městě, kde se za světly lamp rozkládají stíny dost hluboké na to, aby skryly nájemné vrahy, zrádce i špehy. Jednou z těch, co se skrývají v temnotách, je Vločka. Přes den patří k nejvyšší erinské společnosti – pohybuje se v nádheře zdobených paláců, dopřává si lahodných vín a předvádí šperky a drahé šaty. V noci se coby asasínka krade po střechách, slídí a loví s dýkou v ruce. Nečekaně však zjistí, že stíny Erinu potemněly zlem, které sbírá síly a chystá se vystrčit pařáty i do světla dne. Bude si Vločka zahrávat s ohněm a obstojí v boji se zákeřným nepřítelem?

 • Šíp v zádech
 • Autor: Jan Č. Galeta
 • Série: Stíny Erinu 1
 • Forma: paperback
 • Počet stran: 272
 • Cena: 239 Kč
 • Vydalo: Mytago, 2011

Kamila Procházková (redaktorka)

kamila.prochaz­kova@fantasypla­net.cz

Četli jste knihu? Nezapomeňte ji u nás ohvězdičkovat a napsat k ní komentář!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

6 komentářů

 1. další série?
  četl jsem. Nesouhlasím s recenzentem, že jde o nadprůměrnou ( byť lehce ) záležitost. je to hloupá klišoiďárna. Ale chtěl jsem napsat něco jiného. To už nemájí naši milí tvůrci DrD z čeho vařit? Za chvíli najdeme Asterion i v rybí konzervě.

 2. hgfd
  Je to v pohode lahke citanie, nadpriemerne moze byt pre ludi, ktori Asterion poznaju ci v nom hrali – ore tych to ma pochopitelne pridanu hodnotu znameho prostredia a niekedy aj postav.

 3. Další série? ANO!
  To Koniaash: Knižní série Asterionu je naprosto nezávislá na DrD a jakémkoliv RPG, chce ukázat Asterion jako plnohodnotný fantasy svět jakých je spoustu, např. Dragonlance, Forgotten realms apod. – v každém z nich se dají hrát rpg hry a knih z těchto světů je nespočet. Jen to chce rozšířit své obzory ;-). Rozhodně bych už v této době neztotožňoval Asterion pouze s DrD.

 4. Ehm…
  Asterion je ten samý případ jako DragonLance a Forgotten Realms – je to původně herní svět z fantasy hry na hrdiny. Občas je ten herní původ vidět více, občas méně, občas vůbec. Přičemž s tím DL a FR mi přijde zcela srovnatelný, v tom dobrém i nedobrém. 🙂

 5. herní svět
  Pokud se nemýlím, tak Asterionské knížky nejsou narozdíl od kupříkladu DragonLance inspirovány hraním, příběhy vymýšlí pouze sám autor…

 6. to skaven – no otázka je, jestli psaní inspirované hraním není spíš výhoda. Ale ono to myslím platí jen u DL kronik (těch prvních), pak už ne.
  Každopáně podle mě se asterionské knihy těm z DL, FR, nebo warcraftů a warhammerů vyrovnají. některé předčí a některými jsou překonány (i když ne moc často 🙂

Zveřejnit odpověď